Akcie: Kapitál zdražil a začíná to bolet. Dolehne to (nejen) na zelenou transformaci
Boj proti inflaci zvýšil cenu kapitálu na úroveň, při které se začaly otevírat trhliny ve světové ekonomice. Zároveň dochází k obratu amerického fiskálního cyklu, což může v kombinaci s vysokými úrokovými sazbami dostat ekonomiku do stavu lehké stagflace. To bude špatné pro cyklické akcie a nejvyšší riziko ponesou akcie firem spojených s umělou inteligencí (AI). Vyšší cena kapitálu také obnažila křehkost takzvané zelené transformace, což bude nakonec patrně i největší katalyzátor snížení úrokových sazeb hned po oslabující ekonomice, protože k rychlé dekarbonizaci může dojít jen v prostředí nízkých úroků.
Přesun do defenzivních sektorů v rámci příprav na stagflaci
Od července 2022 přinesly americké fiskální impulzy (prohlubování fiskálního deficitu) nárůst HDP USA o zhruba 5 %, což znamená zhruba 1 bilion USD dodatečných výdajů z vládního rozpočtu prostřednictvím nejrůznějších výdajových programů Bidenovy administrativy, ať už jde o zákon o čipech (CHIPS and Science Act), nebo o protiinflační zákon (IRA). Díky tomuto růstovému impulzu se povedlo vykompenzovat negativní vliv vyšších úrokových sazeb a v zásadě odvrátit recesi, která letos Spojeným státům hrozila. V době, kdy byl tento výrazný fiskální impulz realizován, se odhadovalo, že americká ekonomika operuje jen s minimální produkční mezerou, a napjatý trh práce dále zvyšoval strukturální inflační tlaky, které nutily Fed dále zpřísňovat měnovou politiku.
Nyní se americký fiskální cyklus obrací, a tak začne tamní ekonomika zpomalovat. Evropa i Čína se přitom nacházejí v pasti slabého hospodářského růstu. To může celý svět uvrhnout do lehké stagflace, kdy reálný růst zpomaluje, zatímco inflace zůstává o něco výše, než bylo v historii běžné. Naposledy se svět obával stagflace v letních měsících roku 2022, ale tyto obavy se mohou rychle vrátit a začít prohlubovat probíhající korekci na akciových trzích.
Pokud ekonomika vstupuje do lehké stagflace, budou pro investory klíčové její dopady na akciové trhy. Na základě historických zkušeností lze očekávat negativní dopady na výnosy z držení akcií a podle (omezeného) datového souboru od roku 1989 se zdá, že nejlepšími sektory v době stagflace budou ty defenzivní, jako jsou zdravotnictví, zboží denní spotřeby, veřejné služby a energetika. Naopak hůře si v případě zpomalení hospodářského růstu a případného růstu inflace nebo nezaměstnanosti povedou sektory jako nemovitosti, finance a informační technologie. I proto je pozoruhodné, jak právě technologické tituly letos posilovaly.
Celý článek najdete na https://www.investicniweb.cz/investice/akcie/akcie-kapital-zdrazil-zacina-bolet-dolehne-nejen-na-zelenou-transformaci
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory