Dozvuky včerejšího zasedání ECB a silných dat z USA (Ranní zpráva z finančního trhu)
Data z USA včera sice ukázala silný růst americké ekonomiky v letošním třetím čtvrtletí, v závěru letošního roku však očekáváme jeho výrazné snížení. To by měla naznačit i dnešní dynamika reálných osobních příjmů za září, která podle našeho odhadu zůstala nízko. Ponechání úrokových sazeb beze změny ze strany ECB ani vyznění tiskové konference včera nepřekvapilo. Stále tak předpokládáme setrvání měnověpolitických sazeb v eurozóně na současné úrovni i po celý příští rok.
Růst výdajů v USA nadále předbíhá dynamiku příjmů
Již třetí měsíc v řadě ve Spojených Státech meziměsíčně nerostou reálné příjmy. To by podle nás měly ukázat dnešní údaje o soukromých příjmech a výdajích za září. Právě slabší dynamika příjmů by z našeho pohledu mohla indikovat budoucí ochlazování americké ekonomiky. Přestože včerejší data ukázala silný růst tamního HDP v letošním třetím čtvrtletí (4,9 % q/q anualizovaně), očekáváme, že ten se v Q4 sníží ke 2 %. Novou informaci by již neměl přinést růst deflátoru soukromé spotřeby, který podle nás v září vzrostl o 0,4 % m/m, respektive o 0,3 % m/m v jádrové složce, tedy stejně jako dříve zveřejněný index spotřebitelských cen.
ECB ponechala sazby beze změny
Zasedání ECB překvapení nepřineslo. Úrokové sazby zůstaly v souladu s tržním konsenzem i naší prognózou na současné úrovni. Nová data dle centrální banky potvrdila její střednědobý výhled inflace, ve kterém cenová dynamika zůstává „příliš vysoko po příliš dlouhou dobu“. Dalších kroky budou podle ECB závislé na nových datech. Jakákoliv diskuze ohledně snižování úrokových sazeb je však podle prezidentky Lagardeové „naprosto předčasná“. Zmíněna byla pokračující slabost ekonomiky eurozóny s rizikem prognózy jejího růstu vychýleným směrem dolů. Vyznění dnešního zasedání vnímáme jako potvrzující naši prognózu, podle které by úrokové sazby ECB měly na současných úrovních setrvat i po celý příští rok. Více píšeme v nových Ekonomických výhledech: https://bit.ly/CEO_4Q23_CZ.
Ekonomice v USA se ve třetím čtvrtletí dařilo. Růst HDP se zvýšil z 2,1 % q/q anualizovaně v Q2 na 4,9 %, zatímco trh očekával 4,5 %. V souladu s konsenzem byla silná zejména spotřebitelská poptávka. Růst jádrového deflátoru soukromé spotřeby, který je důležitým indikátorem fundamentálních inflačních tlaků, však směrem nahoru nepřekvapil, když jeho růst zpomalil z 3,7 % q/q anualizovaně v Q2 na 2,4 % v Q3 (konsenzus 2,5 %). Nízký zůstal i týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, který se od minulého týdne zvýšil jen lehce z 200 tis. na 210 tis. Americký dolar k euru zpevnil o 0,4 % na 1,053 USD/EUR.
Měny středoevropského regionu včera posilovaly. Maďarský forint, podpořený jestřábími výroky z vedení tamní centrální banky, si k euru připsal 0,4 %. V podobném rozsahu (o 0,5 %) v páru s eurem posílil i polský zlotý. Koruna uzavřela silnější o 0,2 % na 24,66 CZK/EUR. Částečně tak korigovala ztráty, které zaznamenala po nedávných vyjádřeních tuzemských centrálních bankéřů (před včerejším zahájení mediální karantény), ve kterých někteří radní nevyloučili snížení repo sazby již na zasedání v příštím týdnu.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?