Komise podporuje navýšení evropské výroby munice a raketových střel prostřednictvím prvních výzev k podávání návrhů
Komise podporuje navýšení výroby evropské munice
Komise dnes zintenzivňuje svou podporu evropskému obrannému průmyslu prostřednictvím přijetí pracovního programu, který je plánován v nařízení o podpoře výroby munice (akt na podporu výroby munice) na období 2023–2025. Akt na podporu výroby munice vyčlení 500 milionů eur na investiční projekty v hodnotě až 1,4 miliardy eur, čímž pobídne navýšení výroby munice a raketových střel v Evropské unii.
Komise vůbec poprvé zveřejňuje výzvy k podávání návrhů, aby vybrala a financovala projekty, které zlepší evropské výrobní kapacity obranných produktů a podpoří odolnost souvisejících dodavatelských řetězců.
Akt na podporu výroby munice bude řešit překážky v dodavatelských řetězcích munice a raketových střel v EU a Norsku tím, že podpoří průmysl při jeho adaptaci na nové trendy na trhu a snižování závislostí.
Pobídky pro investice k řešení potřeb dodavatelských řetězců
Pracovní program aktu na podporu výroby munice se zaměřuje na klíčové překážky zjištěné v dodavatelských řetězcích: výbušniny, výmetné náplně a dělostřelecké střely a podporuje navýšení výroby raketových střel. Zabývá se rovněž zastaráváním, testováním nebo certifikací o obnově příslušných obranných produktů.
V souladu s tím je pracovní program aktu na podporu výroby munice strukturován do pěti výzev k podávání návrhů s těmito orientačními rozpočty:
- výbušniny s rozpočtem 190 milionů eur,
- výmetné náplně s rozpočtem 144 milionů eur,
- dělostřelecké střely s rozpočtem 90 milionů eur,
- raketové střely s rozpočtem 40 milionů eur,
- testování a certifikace o obnově s rozpočtem 4,35 milionu eur.
Pracovní program aktu na podporu výroby munice bude podporovat projekty, které se zaměřují na zlepšení výrobních kapacit v rámci různých výzev, a to prostřednictvím provádění různých druhů opatření. Akt na podporu výroby munice bude například podporovat rozšíření nebo modernizaci stávajících výrobních linek, budování nových linek, projekty na změnu účelu munice, zabezpečení hodnotových řetězců a řešení nedostatku dovedností.
Různá témata v rámci zvláštních výzev, jako jsou výbušniny a výmětné náplně, se budou zabývat odlišnými, avšak vzájemně se doplňujícími potřebami evropského dodavatelského řetězce munice. Cíl je dvojí: na jedné straně motivovat k investicím do rychlých úprav s cílem zvýšit schopnost dodavatelských řetězců reagovat a na druhé straně zvýšit odolnost a robustnost dodavatelských řetězců, zejména prostřednictvím přeshraniční spolupráce.
S cílem podpořit rychlé a rozhodné investice v reakci na ruskou agresi vůči Ukrajině předpokládá akt na podporu výroby munice doložku se zpětnou platností. Pracovní program aktu na podporu výroby munice proto umožňuje spolufinancování projektů na podporu průmyslové výroby, které byly zahájeny po 20. březnu 2023 (tj. od data dohody Rady o tzv. „třístupňovém přístupu“).
Pracovní program aktu na podporu výroby munice rovněž předpokládá vytvoření „Fondu pro navýšení“ s rozpočtem ve výši 30 milionů eur, který by výrobcům obranných produktů v oblasti munice a raketových střel usnadnil přístup k financování. Jeho provádění usnadní podnikům v celém hodnotovém řetězci přístup k veřejnému i soukromému financování a urychlí investice potřebné ke zvýšení výrobních kapacit.
Výzvy jsou k dispozici od dnešního dne s lhůtou pro podávání návrhů do 17:00 SELČ dne 13. prosince 2023, a to pod těmito odkazy:
- výbušniny: ASAP-2023-LS-XPL
- výmětné náplně: ASAP-2023-LS-POW
- dělostřelecké střely: ASAP-2023-LS-SHL
- raketové střely: ASAP-2023-LS-MIS
- Certifikace testování a obnovy: ASAP-2023-LS-TRC
Souvislosti
Akt na podporu výroby munice je přímou reakcí na výzvu Rady, aby byla Ukrajině urychleně dodána munice a na požádání i raketové střely a členským státům poskytnuta pomoc s doplněním jejich zásob prostřednictvím cílených opatření.
Akt na podporu výroby munice, jehož cílem je umožnit navýšení kapacity výroby munice v celé Evropě, představuje třetí stupeň (průmyslovou část) tzv. třístupňového přístupu v rámci plánu pro munici, na němž se dohodla Rada.
Tyto tři stupně jsou úzce provázány. Aby mohly členské státy používat své zásoby munice na podporu Ukrajiny (stupeň 1) a následně je doplnit novými objednávkami (stupeň 2), musí existovat dostatečná důvěra v to, že výrobci dělostřelecké munice a raketových střel v EU budou schopni včas uspokojit poptávku (stupeň 3).
Struktura pracovního programu aktu na podporu výroby munice vychází z výsledků mapování evropské průmyslové výroby dělostřelecké munice. Informace byly shromážděny prostřednictvím:
- průzkumu a analýz v rámci pracovní skupiny pro společné zadávání veřejných zakázek v oblasti obrany,
- informací shromážděných během návštěv komisaře Bretona u klíčových výrobců v členských státech EU,
- dvoustranných výměn se zúčastněnými stranami z oblasti průmyslu.
V reakci na výzvu Rady navrhla Komise dne 3. května 2023 akt na podporu výroby munice Evropskému parlamentu a Radě. Normotvůrci přijali nařízení v rekordním čase dne 20. července 2023. V zájmu zachování dynamiky a urychleného dosažení očekávaných dopadů stanovila Komise rovněž ambiciózní harmonogram pro přijetí pracovního programu aktu na podporu výroby munice a byla schopná jej díky podpoře členských států splnit.
Další informace
Nařízení o podpoře výroby munice (akt na podporu výroby munice)
Quote
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz