Důvěra spotřebitelů se z kraje roku zvýšila, důvěra podnikatelů klesla - doplňující informace k RI Konjunkturální průzkum – leden 2024
Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazickým indexem, se meziměsíčně snížil o 1,3 bodu na hodnotu 92,5, při rozdílném vývoji jeho složek. Indikátor důvěry podnikatelů poklesl o 2,8 bodu na hodnotu 92,7 a indikátor důvěry spotřebitelů se zvýšil o 5,8 bodu na hodnotu 91,2. Ve srovnání s lednem loňského roku jsou souhrnný indikátor a spotřebitelský indikátor na vyšší úrovni, podnikatelský indikátor je nižší.
V odvětví průmyslu se důvěra v ekonomiku meziměsíčně snížila. Indikátor důvěry poklesl o 5,5 bodu na hodnotu 89,9. Podíl podnikatelů negativně hodnotících svou současnou poptávku zůstal potřetí v řadě neměnný. Podíl podnikatelů očekávajících pro období příštích tří měsíců růst tempa výrobní činnosti se meziměsíčně výrazně snížil. Stav zásob hotových výrobků se mírně zvýšil. Podíl podnikatelů, kteří očekávají další růst cen, se oproti prosinci mírně snížil. Hlavní bariérou produkce, kterou uvedlo přibližně 39 % průmyslových podniků, je nedostatečná poptávka. Více než 25 % podnikatelů, tzn. o 12 % více než v předchozím čtvrtletí, uvedlo, že je omezuje nedostatek materiálu a zařízení. Naopak ve srovnání se třetím čtvrtletím se snížil počet podniků, které limituje nedostatek zaměstnanců (13 % vs. 17 %). V meziročním srovnání je důvěra podnikatelů v průmyslu nižší.
Využití výrobních kapacit podniků ve zpracovatelském průmyslu (82,8 %) je mírně nižší než v předchozím čtvrtletí (83,4%). Oproti říjnu podnikatelé odhadují o něco kratší dobu zajištění práce zakázkami (8 měsíců vs. 8,3 měsíce).
Mezi podnikateli ve stavebnictví se důvěra v ekonomku meziměsíčně zvýšila. Indikátor důvěry oproti prosinci vzrostl o 7,8 bodu na hodnotu 109,1. Podíl podnikatelů hodnotících svou současnou poptávku po stavebních pracích jako nedostatečnou se meziměsíčně téměř nezměnil. Pro období příštích tří měsíců zástupci stavebních podniků předpokládají růst poptávky po stavebních pracích a také vyšší tempo růstu stavební činnosti. Podnikatelé očekávají v období příštích tří měsíců zvýšení stávajícího počtu zaměstnanců. Podíl podnikatelů, kteří se domnívají, že v příštích třech měsících budou růst ceny stavebních prací, se téměř nezměnil. Stejně jako v minulém čtvrtletí zůstává hlavní bariérou růstu produkce nedostatek zaměstnanců, kterou uvedlo přibližně 34 % respondentů. Druhou nejvýznamnější bariérou je nedostatek materiálu či zařízení (uvedlo přibližně 17 % respondentů, v předešlém čtvrtletí 10 %). Přibližně 15 % podniků, o téměř 8 % méně ve srovnání s předešlým čtvrtletím, uvedlo jako hlavní bariéru růstu nedostatečnou poptávku. Ve srovnání s lednem loňského roku je důvěra podnikatelů ve stavebnictví vyšší.
Důvěra podnikatelů v odvětví obchodu se mírně snížila. Indikátor důvěry meziměsíčně poklesl o 0,3 bodu na hodnotu 91,8. Podíl podnikatelů v obchodě, kteří hodnotí pozitivně svou celkovou ekonomickou situaci, se téměř nezměnil. Ve srovnání s prosincem se výrazně snížil podíl respondentů očekávajících zlepšení své ekonomické situace v období příštích tří měsíců. Stav zásob zboží na skladech meziměsíčně poklesl. Ve srovnání s prosincem se snížil podíl podnikatelů očekávajících v příštích měsících další růst cen. Meziročně je důvěra v obchodě nižší.
Mezi podnikateli ve vybraných odvětvích služeb (vč. finančního sektoru) se důvěra v ekonomiku snížila. Indikátor důvěry poklesl o 1,3 bodu na hodnotu 94,0. Podíl podnikatelů pozitivně hodnotících svou současnou poptávku po službách se po prosincovém růstu téměř nezměnil. Znovu se ale snížil podíl respondentů, kteří očekávají růst poptávky v období příštích tří měsíců.
Podíl podnikatelů kladně hodnotících stávající ekonomickou situaci se téměř nezměnil a zůstává stále poměrně vysoký. Ve srovnání s prosincem výrazně poklesl podíl respondentů, kteří očekávají v příštích třech měsících růst cen nabízených služeb. Nejvíce respondentů ve službách (přibližně 43 %) uvedlo, že v současné době nepociťuje žádné bariéry limitující produkci. Ve srovnání s minulým čtvrtletím významně poklesl podíl respondentů (z 35 % na 18 %), kteří uvádějí, že je limituje nedostatečná poptávka. Přibližně 30 % respondentů uvedlo, že je omezují jiné faktory (například legislativa, konkurence, vysoké ceny vstupů, regulace, vysoká inflace, náklady na mzdy atd.). V meziročním srovnání je důvěra ve vybraných odvětvích služeb mírně vyšší.
Důvěra spotřebitelů se meziměsíčně zvýšila. Indikátor důvěry vzrostl o 5,8 bodu na svou listopadovou hodnotu (91,2). Podíl respondentů očekávajících pro období příštích dvanácti měsíců zhoršení celkové ekonomické situace v České republice se oproti prosinci výrazně snížil. Snížil se také počet domácností hodnotících svou současnou finanční situaci hůře ve srovnání s předchozími dvanácti měsíci i počet respondentů očekávajících zhoršení své finanční situace v příštích dvanácti měsících. Počet dotazovaných domácností, které uvádějí, že obtížně vystačí se svými finančními prostředky, se mírně snížil (uvedlo přibližně 29 %). Počet spotřebitelů, kteří uvádějí, že měsíčně nějaké finanční prostředky uspoří (uvedlo přibližně 51%), se ve srovnání s prosincem nezměnil. Počet spotřebitelů, kteří neplánují v příštích dvanácti měsících pořizovat velké nákupy, se rovněž téměř nezměnil. Obavy domácností ze zvýšení nezaměstnanosti v příštích dvanácti měsících se meziměsíčně nezměnily. Ve srovnání s prosincem poklesl počet respondentů, kteří se obávají dalšího růstu cen. V meziročním srovnání je důvěra spotřebitelů vyšší.Poznámky:
Kontaktní osoba: Ing. Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů,
tel. 604815440, e-mail: jiri.obst@czso.cz
Podrobné časové řady sald jednotlivých
ukazatelů, sald a bazických indexů
indikátorů důvěry dle odvětví: https://www.czso.cz/csu/czso/kpr_cr
Konjunkturální a spotřebitelské průzkumy jsou spolufinancovány granty Evropské komise DG ECFIN https://ec.europa.eu/info/business-economy-euro/indicators-statistics/economic-databases/business-andconsumer-surveys_en
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Kalkulačka DPH - výpočet DPH pro rok 2019 i pro roky 1993-2018
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- Příspěvek na bydlení v roce 2021 - Kalkulačka
- Čísla účtů pro placení daní v roce 2020
- Daň z nemovitosti - daň z nemovitých věcí v roce 2020
- Kalkulačka přídavků na děti pro rok 2020 - Máte po zvýšení životního minima nárok na přídavky na děti? Kolik dostanete?
- Minimální mzda v roce 2021, 2020 i v minulosti, vliv na zaručenou mzdu
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
- Silniční daň v roce 2020, posunutí placení záloh kvůli koronaviru
- Minimální mzda v roce 2021, 2020 i v minulosti, vliv na zaručenou mzdu
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpověď - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory