Export (export.cz)
Export  |  16.10.2023 14:33:00

Jižní Korea navyšuje produkci vodíku, palivových článků i aut na vodíkový pohon (video)

JIŽNÍ KOREA NAVYŠUJE PRODUKCI VODÍKU, PALIVOVÝCH ČLÁNKŮ I AUT NA VODÍKOVÝ POHON

Využití vodíku se nyní v Koreji skloňuje ve všech pádech. Jeho produkce dosáhla za minulý rok hodnoty téměř jedné miliardy USD, u palivových článků byla tato hodnota téměř dvojnásobná a u automobilů na vodíkový pohon až téměř čtyřnásobná. Vzhledem k rostoucímu podílu vodíku v korejském energetickém mixu, kde by měl v roce 2036 dosahovat hodnoty až 7 %, a také rostoucímu zájmu o čistší energetické alternativy celosvětově, jde o příležitost, kterou by české společnosti neměly přehlížet.

Ilustrační foto: Shutterstock

Pozornost se v současnosti v Koreji zaměřuje především na zvýšenou účinnost systému elektrolýzy vody pro cenově dostupnou výrobu tzv. obnovitelného vodíku – tedy takového, který je vyráběný pomocí elektrolyzérů štěpením vody a potřebná energie je zcela pokryta obnovitelnými zdroji. Zájem je i o vodíková potrubí pro jeho levnější a přímou dopravu; cenově dostupnou výrobu oceli prostřednictvím přímé redukce železné rudy vodíkem; rozvoj infrastruktury pro kapalný vodík a v neposlední řadě rozvoj všech typů vodíkové mobility.

Korejský trh není určitě jednoduchý. Firmy při svém vstupu čelí plnění přísných korejských bezpečnostních předpisů a norem, kdy hlavní autoritou je Korea Gas Safety Corporation. Potíž mohou mít rovněž se získáváním kvalitních informací o tamním trhu a se sladěním svého postupu s korejským zákonem o vodíku. V neposlední řadě bývá komplikací nedostatek vládních pobídek pro zahraniční společnosti a zdlouhavé administrativní postupy.

VELETRH H2 MEET

Právě stále aktuálnější problematice využití vodíku se věnoval veletrh H2 Meet v Soulu. Největší korejská akce svého druhu se letos v září zaměřila mimo jiné na nové trendy v celém procesu využití tohoto plynu – od výroby, přes skladování až po jeho využití. Nechyběly proto produkty elektrolýzy vody, bezpečnosti dopravy i vodíkových stanic. Na své si přišli také příznivci vodíkové mobility s využitím palivových článků.

Zvláštní pozornost letos pořadatelé věnovali otázce zachytávání a ukládání CO2, který vzniká při výrobě vodíku z fosilních paliv. Jedná se o proces zachytávání tohoto odpadního plynu a bezpečné uložení tak, aby se neuvolňoval do atmosféry a docházelo tak ke zmírňování škodlivých emisí. Součástí akce byla také diskuzní fóra, při kterých vědci, politici i podnikatelé hovořili o nastavení pravidel využití vodíku a sdíleli své vize do budoucna. „Přivítali jsme 303 podnikatelských subjektů a vládních organizací z 18 zemí světa,“ uvedl Young Park z pořadatelského týmu. „Přestože Česko letos zastoupené není, rádi bychom jej do budoucna přivítali,“ připomněl.

DALŠÍ INFORMACE

Další důležité informace k tomuto odvětví korejského trhu je možné získat na odkazech níže:

  1. H2KOREA
  2. YouTube kanál Ministerstva dopravy, průmyslu a energetiky Korejské republiky
  3. IEA Korea Hydrogen Economy Roadmap 2040

V případě zájmu mohou české společnosti kontaktovat obchodní oddělení zastupitelského úřadu ČR v Soulu na adrese: commerce_seoul@mzv.cz.

Jakub Kopecký, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Soulu

Moderní ekonomická diplomacieModerní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688