Čeští vědci se představili na prestižní univerzitě ve Švýcarsku
ETH Zürich je prestižní švýcarská univerzita, která se pravidelně umisťuje mezi první desítkou nejlepších škol na světě. V září se tu na letošním ročníku konference Slovak and Czech Annual Symposium představili čeští a slovenští vědci, podnikatelé, studenti a krajané působící nejen ve Švýcarsku.
Ilustrační foto: Shutterstock
Česko-slovenská konference zaměřená na propojení vědců a krajanů vnikla v roce 2019 z iniciativy mladých studentů působících na ETH Zürich. Ti proto následně založili oficiální krajanský spolek s názvem CometX (Come and Meet Expats). Především díky vlastnímu odhodlání a aktivitě, ale i díky spolupráci s českou a slovenskou ambasádou v Bernu a spolkem Czexpats in Science (sdružuje české vědkyně a vědce působící v cizině) mohl tento nápad nabýt reálných rozměrů.
Velvyslanectví ČR v Bernu spolupracovalo s organizátory konference, spolkem CometX, již na prvním ročníku. Účastníků v rouškách se poprvé sešlo bezmála sedmdesát, což se v pandemickém roce 2020 zdálo skoro jako zázrak. Letošní konference, třetí v pořadí, se transformovala do ideálního mixu vědy a byznysu s účastí 160 převážně českých a slovenských vědců, podnikatelů, ale i studentů.
„Slovenské a české výroční sympozium je výbornou událostí, kde spojujeme naše krajany z různých oborů. Talent, který jako Češi žijící ve Švýcarsku máme, má ohromný potenciál a jeho sdílením se nám daří jej dále rozvíjet. Díky našemu Velvyslanectví v Bernu se nám také daří tento talent přenášet a prezentovat ho lidem u nás doma v Česku,“ zhodnotil akci Adam Pruška, hlavní organizátor a předseda spolku CometX.
Mezi širokou plejádu vystupujících řečníků patřil například český ekonom a člen Národní ekonomické rady vlády ČR Dominik Stroukal. Za Psychologický ústav Akademie věd ČR přednášela o svém sociálním výzkumu a odborné práci vědkyně Sylvie Graf, která působí na Univerzitě v Bernu. Laserový fyzik Jonathan Tyler Green prezentoval vědecké laserové centrum Eli Beamlines v Dolních Břežanech. Firmu GPC-Service na hlavním podiu představila její obchodní ředitelka Pavlina Walter. Na závěr vystoupil český podnikatel a vizionář Petr Rokůsek z Nano Energies. Na ETH Zürich se představila řada dalších řečníků i firem.
Nečekaná setkání
„Atmosféra se těžko popisuje i fotí. Co se z dálky může zdát jako standardní konference, bylo v každém okamžiku spojováním neznámých, starých známých a budoucích dobrých známých. Důraz na networking byl znát z každé části programu. Přednášky jsou desetinou celé akce, vše neformální kolem od přestávek po afterparty plnilo přesně svůj účel a prezentace tak byly spíše stručným představením některých hostů. Sám jsem si z akce odnesl naprosto nečekanou byznysovou spolupráci mezi soukromou univerzitou, na které působím, a švýcarskou vysokou školou, kde jeden program vede naše krajanka, kterou jsem do té doby vůbec neznal“, říká Dominik Stroukal, ekonom a člen NERV.
Kromě přednášek na hlavním podiu se již osvědčily kulaté stoly, které dávají možnost prezentace firmám a dalším subjektům mimo hlavní sál. Novinkou letošního ročníku byly odborné workshopy, o které byl ze strany návštěvníků velký zájem. Opět byl kladen důraz především na networking. To z této akce dělá pro Velvyslanectví ČR v Bernu ideální nástroj ekonomické a vědecké diplomacie, který využívá pro další účely při asistenci českým subjektům expandujícím do Švýcarska či Lichtenštejnska. České firmy mají příležitost představit své podnikání či plánované působení ve Švýcarsku. Konference také pomáhá při mapování českých expatů ve Švýcarsku, a tím i k získávání důležitých informací a kontaktů o působení úspěšných českých krajanů v mnoha různých odvětvích a sférách.
FOTOGALERIE
Česká stopa ve Švýcarsku
České vědce a vědkyně působící v mnoha odvětvích najdeme napříč celým Švýcarskem. Největší koncentrace českých mozků je samozřejmě na univerzitách a výzkumných ústavech jako jsou například Univerzita Zürich, ETH Zürich, EPFL Lausanne, univerzity v Bernu a Fribourgu, Biomedicínský výzkumný ústav IRB v Belinzoně, Výzkumný ústav pro přírodní a technické vědy Paul Scherrer Institute v Aargau, Evropská organizace pro jaderný výzkum Cern v Ženevě atd. Zejména díky spolupráci s krajanským spolkem CometX a jejich aktivitám má Velvyslanectví ČR v Bernu o vědcích působících na těchto institucích přehled. Díky tomu je může informovat o připravovaných akcích a projektech nebo eventuálně přímo propojit s českými subjekty pro případnou spolupráci.
Velkou roli ve Švýcarsku hrají krajanské spolky. Spolupráce mezi krajany žijícími ve Švýcarsku a českými firmami, které buď ve Švýcarsku již podnikají, nebo to mají v plánu, může fungovat velmi dobře a oboustranně prospěšně. Pod krajanským spolky fungují například také české školky a školy, se kterými mohou firmy spolupracovat a zajistit tak svým zaměstnancům péči o jejich děti.
Již nyní pracuje organizátor konference Slovak and Czech Annual Symposium, spolek CometX s Velvyslanectvím ČR v Bernu na přípravách příštího ročníku v roce 2024. Vyzýváme tedy zájemce z řad českých firem či vědeckých a akademických institucí, aby včas kontaktovali naše Velvyslanectví ČR v Bernu na e-mail: commerce_bern@mzv.cz.
Zdeněk Eliáš, ekonomický specialista, Velvyslanectví ČR v Bernu
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Česká koruna, CZK - kurzy měn české koruny
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzovní lístek Česká spořitelna, Kurzovní lístky bank
- Česká spořitelna, a. s. - euro, vývoj kurzu měny
- Volná místa region Česká Lípa - Volná pracovní místa Česká Lípa
- Podnikání v České republice
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Česká pošta - ceník poštovného 2020
- UAH, ukrajinská hřivna - převod měn na CZK, českou korunu
- THB, thajský baht - převod měn na CZK, českou korunu
- GBP, britská libra - převod měn na CZK, českou korunu
- AED, SAE dirham - převod měn na CZK, českou korunu
Prezentace
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
25.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Elektrické návěsy od Range Energy: Klíč k udržitelnější kamionové dopravě?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
?