Výnosy dluhopisů na dlouho nevídaných úrovních - co k tomu akciovému investorovi stačí vědět?
V současných intenzivních diskusích o vývoji výnosů dlouhodobějších dluhopisů téměř nezaznívá jedna podle mne relevantní věc, či oblast. Může přitom jít i o takové dluhopisové minimum pro akciového investora, který se zaměřuje na delší období.
Nedávno jsem tu prezentoval pár úvah o tom, kam by mohla dlouhodobě „přistávat“ americká ekonomika – v kontextu úvah o hladkých a tvrdých přistáních. Můžeme například uvažovat o tom, že před rokem 2020 byl potenciál USA odhadován někde kolem 2 %, s 2 – 3 % dlouhodobou inflací by pak nominální potenciál dosahoval 4 – 5 %. Dlouhá historie zase ukazuje, že reálný růst se trendově pohyboval něco nad 3 %, s uvedenou inflací bychom pak byli na 5 – 6 %.
Zdroj: X
Do toho, aby se obě proměnné nějak úzce kopírovaly, mají samozřejmě daleko. Jako velmi velké zjednodušení se ale ono rovnítko snad použít dá. S tím, že si můžeme všimnout i následujícího: Dlouhý trendový pokles výnosů začínající na počátku osmdesátých let začal s tím, že výnosy měly tendenci držet se něco nad růstem. Pak se postupně dostávaly strukturálně pod něj. Právě tento poměr výnosy/růst je pak dost významným indikátorem celkové vlídnosti finančně ekonomického prostředí, který bývá často skloňován ve vztahu k udržitelnosti vládních dluhů, ale je hodně relevantní i pro akciový trh.
Ona dvě období (s pomyslným průměrem onoho poměru blízko jedné) se podle mne v kontextu grafu odlišovala zejména tím, jak byly vnímány inflační tlaky. Ty se totiž postupně dostávaly z oblasti „vysoké a vyšší“ do oblasti „dezinflace“. A s tím se překlápěl onen poměr. Podle mne je pak dost dobře možné, že podobná logika bude fungovat i nadále. Takže suma sumárum:
--když si jako výchozí bod vezmeme rovnost růstu a výnosů, s růstovými čísly uvedenými v úvody by nějakých 5 % výnosů u desetiletých obligací nemělo být žádným extrémem, spíše naopak (Liz Ann Sonders také graf ukazuje zřejmě hlavně proto, jak se obě proměnné nyní přibližují).
--když bychom pak předpokládali, že se dlouhodobě vrátíme do ekonomiky, kde převládají dezinflační tlaky, poměr výnosů k růstu by se mohl vrátit do oněch přívětivých hodnot pod jednou. A naopak, i inflace sice mírně, ale soustavně nad 2 % by poměr mohla držet na méně přívětivých hodnotách. S tím, že pro akcie (a nejen je), je důležitý právě tento poměr a ne samotná výše výnosů (což také v řadě diskusí docela zaniká). To by pak bylo podle mne v jádru vše, co akciovému investorovi stačí vědět o dluhopisových výnosech. Pokud se tomuto tématu vůbec chce věnovat.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?