První vlaštovka odražení se ode dna v německém zahraničním obchodě (Ranní zpráva z finančního trhu)
Srpnové statistiky německého zahraničního obchodu by mohly být prvním příslibem pro zahraničně obchodní dynamiku ve zbytku roku. Francouzský průmysl byl i ve druhé polovině letních prázdnin ve znamení letargie. Odpolední americká data týdenního počtu nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti potvrdí přetrvávající napětí na americkém trhu práce.
Francouzskému průmyslu by se mělo ve zbytku roku dařit
Srpnová data francouzské průmyslové výroby budou primárně kompenzovat silný červencový výsledek. Vzhledem k prázdninovým měsícům a podnikovým dovoleným je vhodnější posuzovat tyto měsíce společně. Na francouzské produkci je patrný pozitivní dopad vyřešení problémů v dodavatelských řetězcích, v případě automobilového průmyslu bude tento pozitivní trend v nadcházejících měsících sílit. Ve zbytku roku by se též měla výrazně zvýšit produkce energetického sektoru v souvislosti s uváděním jaderných elektráren po odstávkách do opětovného provozu. Povzbuzením by měla být i srpnová data z německého zahraničního obchodu, kde by se na exportní i importní straně měly objevit signály zvyšující se dynamiky. Bez překvapení zřejmě zůstanou odpopelní americká data z tamního trhu práce, která potvrdí jeho přetrvávající napjatost.
Ekonomický kalendář by tak měl být povzbuzením pro rizikovější apetit na trzích, což by mělo nahrávat společné evropské měně na úkor dolaru. A z této konstelace by mohly profitovat i středoevropské měny. Po včerejším snížení polských úrokových sazeb bude trh čekat na tiskovou konferenci vedení tamní centrální banky.
Středa ve znamení veletočů na FX trhu
Včerejší obchodní den byl na devizových trzích poměrně volatilní. Středoevropské měny do něj vstoupily negativně, když ruku v ruce oslabovaly, a to i v očekávání, jak moc na posledním jednání před volbami sníží polská centrální banka úrokové sazby. Ještě během dopoledne se ale trend otočil, a to zejména ve vleku posílení eura na trhu s dolarem. Po předchozím pádu kurzu eura vůči dolaru na nejnižší hodnotu od loňského prosince vččera přišla korekce a posílení eura. K němu došlo přes zveřejnění slabších statistik maloobchodních tržeb v eurozóně. Naopak dolar odpoledne negativně reagoval na nižší než odhadovaný počet vytvořených pracovních míst dle ADP. Úplně v samém závěru včerejší seance zelené bankovky naopak podpořila silná data srpnových podnikových objednávek v USA.
Polská centrální banka nakonec snížila svou klíčovou sazbu o 25 bb. To byl sice analytický konsensus, tržní reakce ale ukázala, že se trhy obávaly, že snížení sazeb bude razantnější. Na rozhodnutí tak polský zlotý reagoval posílením, což ve finále pomohlo i maďarskému forintu a české koruně. Kurz naší měny vůči euru tak během včerejška zaznamenal téměř jednoprocentní pohyb. Ráno totiž atakoval 24,58 CZK/EUR, v pozdním odpoledni pak 24,35 CZK/EUR.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?