Studie: Investoři porazili inflaci v USA, v Evropě naopak pohořeli
I po zohlednění inflace se za posledních 25 let zvýšila hodnota investic do akcií (S&P 500) v USA téměř 2,5krát. Naopak v Eurozóně inflace stoupala rychleji než akcie (Stoxx 600), a to o 18 % (1999-2023). Investoři do pražské burzy na tom jsou za poslední čtvrtletí o trochu lépe, jelikož hodnota jejího indexu PX převýšila inflaci o 77 %.
Míra inflace v zemích Evropské unie, ve Spojených státech a prakticky na celém světě dosáhla v minulém roce nejvyšších úrovní za posledních 40 až 50 let. Vyspělý svět si odvykl, že ceny mohou růst i o více než deset procent za rok. Zatímco široká veřejnost se zcela logicky ptá, jak své úspory proti znehodnocení ochránit, odborníci na kapitálových trzích oživili zkoumání vztahu inflace a ceny akcií. Právě investování do akcií je totiž jedním z hlavních způsobů, jak se proti klesající hodnotě peněz ochránit. Ze studie Wonderinterest Trading vyplynulo, že výkonnost hlavního akciového indexu S&P 500 newyorské burzy je ve sledovaném období (posledních cca 25 let) asi 6,5násobná v nominálním vyjádření oproti indexu Stoxx 600.
„Naše srovnání potvrdilo dlouhodobé zjištění, že akcie společností z USA jsou pro investory řádově atraktivnější, než akcie jejich evropských protějšků,“ komentovala závěry právě vydané studie Olívia Lacenová, vedoucí analytického týmu Wonderinterest Trading Ltd. „Pochopitelně nás zajímá i otázka, proč tomu tak je. Částečné vysvětlení poskytují makroekonomická data o vývoji ekonomiky jako celku. Zásadní rozdíl mezi lety 1998–2022 byl v produktu. Výkonnost americké ekonomiky se tedy za sledované období zvýšila o 70 procent. V případě eurozóny se reálný HDP ve stejném období zvýšil jen o přibližně 43 procent,“ vysvětluje Olívia Lacenová a dodává: „Ještě významnějším spočitatelným faktorem je ovšem výrazně vyšší podíl technologických titulů ve složení obou indexů v neprospěch Evropy. Ty totiž rostly nad průměrem celého ekonomického spektra, nehledě na to, že právě v technologických sektorech mají USA nad Evropou dlouhodobou dominanci.“
Stejnou otázkou se ve své analýze z roku 2021 zabýval Flossbach fon Storch Research Institute. Sledované období bylo sice kratší (jedna dekáda) a nezahrnovalo poslední dva roky vysoké inflace, ovšem závěry byly obdobné. Hlavní index newyorské burzy podle institutu v roce 2010 zahrnoval mnohem větší podíl technologických společností, a to 15,7 procenta. Podíl technologií v indexu Stoxx 600 činil v roce 2010 pouhého 1,7 procenta. Na konci sledovaného období, tedy v roce 2020 pak podíl technologických společností dle tržní kapitalizace v indexu S&P 500 činil 27,7 procenta, zatímco v indexu Stoxx 600 jen 7 procent.
Zdroje:
'S&P 500, Stoxx 600, BCPP, tradingeconomics.com, Flossbach fon
Storch Research Institute
Wonderinterest Trading Ltd. je kyperská investiční společnost s evropskou licencí pod dohledem a regulací CySec, která nabízí klientům více než 1 000 obchodních nástrojů.
Varování před rizikem: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku ztráty. U 57.50% účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Akcie - Akcie online. Pražská burza, Německo, USA. Investice do akcií
- Příspěvek na péči 2024 - kalkulačka: výška příspěvku na péči zůstává stejná jako v roce 2022 a díky inflaci si za příspěvek poživatelé pořídí méně slu
- Studie: Investoři porazili inflaci v USA, v Evropě naopak pohořeli
- Pavel Kohout: Jak může drobný investor porazit inflaci
- Index PPI v USA zaznamenal poprvé od počátku roku pokles, jádrová výrobní inflace naopak vzrostla
- Ranní okénko - Domácí inflace výrazně vzrostla, v USA se měla naopak snížit
- Libra silnější navzdory varování Bank of England, akcie v Evropě i v USA naopak znovu ztrácí
- 16,10 h -zahraničí- USA klesají, Evropa si naopak lehce pomohla
- Důchodci letos výrazně porazí inflaci. Průměrná starobní penze vzroste o 4,4% nad inflaci, což nemají ani pracovníci ČNB s inflační doložkou
- Akciové trhy: V Praze šestý denní pokles v řadě, v Evropě sedmý, USA naopak roste - Komentář
Prezentace
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
25.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Elektrické návěsy od Range Energy: Klíč k udržitelnější kamionové dopravě?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?