Růst jádrové inflace nadále zpomaloval
Americké akciové trhy v pátek uzavřely smíšeně navzdory příznivé zprávě o inflaci, sentiment nadále narušovaly obavy z vysokých cen ropy, dluhopisových výnosů ale také uzavření vlády. Celkový index výdajů na osobní spotřebu PCE se v srpnu oproti stejnému měsíci roku 2022 zvýšil o 3,5 %, zatímco jádrová míra inflace se meziročně zvýšila o 3,9 %. To je zlepšení oproti červencovému meziročnímu růstu jádrové sazby o 4,3 % a první údaj pod 4 % za téměř dva roky, který ukazuje pokračující zmírňování cenových tlaků. Obě čísla byla blízko očekávání analytiků. Celkový index PCE, stejně jako ostatní údaje o inflaci z poslední doby, v srpnu vzrostl částečně kvůli rostoucím cenám ropy. Ačkoli čísla PCE krátce povzbudila trh faktory jako vysoké výnosy státních dluhopisů a rostoucí ceny ropy, které v posledních týdnech zhoršovaly náladu se nezměnily.
Trhy také sledovaly dění ve Washingtonu, protože hrozila možnost uzavření vlády od 1. října poté, co v pátek představitelé Sněmovny reprezentantů neschválili návrh zákona ohledně dočasného financování vlády. Během víkendu prezident Biden podepsal provizorní opatření, které odvrací uzavření americké vlády.
Z pohledu výkonnosti k nejslabším na trhu patřily akcie energetických společností, protože ropné futures kontrakty klesaly. Slabší byly také zdravotnické a finanční sektory. Mezi nejvýkonnější patřily akcie regionálních bank a maloobchodních prodejců. Akcie společnosti Carnival klesly o více než 5 % poté, co provozovatel výletních plaveb prognózuje ve 4. čtvrtletí vyšší než očekávanou ztrátu, která zastínila lepší než očekávané výsledky za 3. čtvrtletí.
Z ekonomických událostí dnes budou v USA a Evropě zveřejněny data ohledně obchodní aktivity ve výrobě za září, v USA formou indexu ISM PMI, kde se očekává s mírním nárustem indexu na 47,8 oproti 47,6 v srpnu. V Evropě formou S&P Global final PMI, kde se očekává s jeho stagnací na úrovni 43,4. Hodnoty pod referenční úrovní 50 značí pokles aktivity v daném sektoru. Blíží se také výsledková sezona za 3. kvartál 2023, která naplno začne až v polovině října. Tento týden reportují výsledky společnosti jako Constellation Brands nebo Levi Strauss. Lze očekávat, že nadcházející výsledková sezóna bude pro směřování trhu po zbytek roku a na začátku roku 2024 rozhodující.
Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu.
Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V
současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je
součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.
Více informací na: www.csas.cz
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?