Podpora evropským malým a středním podnikům: Komise přichází s novou pomocí, která má posílit konkurenceschopnost a odolnost malých a středních podniků
Podpora evropským malým a středním podnikům
Komise dnes předkládá soubor iniciativ k řešení potřeb evropských malých a středních podniků v současném hospodářském prostředí. Malé a střední podniky představují 99 % evropských podniků a jsou klíčovou hnací silou zelené a digitální transformace Evropy. V posledních letech však v důsledku řady krizí čelí nepředvídatelnosti a volatilitě.
Dnes předložené sdělení o pomoci malým a středním podnikům navrhuje nová opatření, která poskytnou krátkodobou pomoc, podpoří dlouhodobou konkurenceschopnost těchto podniků a posílí spravedlnost v podnikatelském prostředí na celém jednotném trhu. V rámci těchto opatření dnes Komise rovněž zveřejňuje nové návrhy nařízení o opožděných platbách v obchodních transakcích a směrnice, kterou se zřizuje daňový systém ústředí pro malé a střední podniky. Další iniciativy mají za cíl ještě více usnadňovat přístup malých a středních podniků k finančním prostředkům, zlepšovat podnikatelské prostředí a podporovat růst malých a středních podniků do podoby podniků se střední tržní kapitalizací za účelem plného rozvinutí jejich hospodářského potenciálu.
Konkrétně nové nařízení o postupu proti opožděným platbám v obchodních transakcích řeší zpoždění plateb, která představují nekalou praktiku ohrožující peněžní tok malých a středních podniků a omezující konkurenceschopnost a odolnost dodavatelských řetězců. Novými pravidly se zruší směrnice o opožděných platbách z roku 2011 a bude nahrazena nařízením. Návrh zavádí přísnější maximální platební lhůtu v délce 30 dnů, odstraňuje nejasnosti a řeší právní mezery ve stávající směrnici. Navrhované znění rovněž zajišťuje automatickou platbu vzniklých úroků a náhrad a zavádí nová donucovací a nápravná opatření na ochranu společností před problémovými plátci.
Daňový systém ústředí pro malé a střední podniky poskytne malým a středním podnikům působícím přeshraničně prostřednictvím stálých provozoven možnost interakce pouze s jednou daňovou správou, tj. s daňovou správou, pod kterou spadá ústředí, namísto toho, aby musely dodržovat požadavky několika daňových systémů. Tento návrh zvýší daňovou jistotu a spravedlnost, sníží náklady na dodržování předpisů a narušení trhu, která ovlivňují obchodní rozhodnutí, a zároveň minimalizuje riziko dvojího nebo nadměrného zdanění a daňových sporů. Očekávané snížení nákladů na dodržování předpisů by mělo zejména podpořit investice a přeshraniční expanzi v EU. Malé a střední podniky působící v různých členských státech budou moci plně maximalizovat svobodu usazování a volný pohyb kapitálu, aniž by jim bránily zbytečné překážky související s daněmi.
Kromě toho Komise ve svém sdělení o pomoci malým a středním podnikům navrhuje několik nelegislativních opatření na podporu těchto podniků a k zajištění plného využití jejich hospodářského potenciálu:
- Zlepšit stávající právní prostředí pro malé a střední podniky navázáním na úspěchy prvního úplného roku uplatňování zásady „jeden přijmout – jeden zrušit“ (7,3 miliardy eur čistých úspor nákladů), lepším uplatňováním testu dopadů na malé a střední podniky a důsledným zohledňováním potřeb těchto podniků v budoucích právních předpisech EU, například prostřednictvím delších přechodných období pro ně. Komise jmenuje zmocněnce EU pro malé a střední podniky, který bude Komisi poskytovat pokyny a poradenství v otázkách týkajících se těchto podniků a bude hájit jejich zájmy směrem navenek. Zmocněnec EU pro malé a střední podniky bude podávat zprávy přímo předsedovi či předsedkyni (a zároveň i komisaři či komisařce pro vnitřní trh u činností souvisejících s malými a středními podniky, které podporují jejich útvary) a bude se účastnit slyšení Výboru pro kontrolu regulace s generálními ředitelstvími ohledně iniciativ, které mohou mít na tyto podniky významný dopad. Komise bude rovněž prosazovat využívání „regulačních pískovišť“ s cílem podpořit experimentování a inovace malých a středních podniků.
- Zjednodušit správní postupy a požadavky na podávání zpráv pro malé a střední podniky tím, že se do konce roku 2023 spustí technický systém založený na zásadě „pouze jednou“ (v rámci jednotné digitální brány), který malým a středním podnikům umožní provádět správní postupy na celém jednotném trhu, aniž by musely předkládat dokumenty opětovně. Komise zjednoduší a digitalizuje náročné postupy, jako jsou prohlášení a osvědčení pro účely vysílání pracovníků (např. tzv. dokument A1 o právech na sociální zabezpečení). Kromě toho Komise naváže na první kroky podniknuté před létem s cílem snížit o 25 % povinnosti v oblasti podávání zpráv, jak bylo oznámeno v březnu 2023, a v nadcházejících týdnech předloží další návrhy, jakož i opatření k systematickému mapování této zátěže a vypracování cílených plánů racionalizace pro budoucí roky.
- Posílit investice dostupné pro malé a střední podniky, a to nad rámec více než 200 miliard eur, které mají malé a střední podniky k dispozici z různých unijních programů financování fungujících do roku 2027. Navázat na úspěch okna Programu InvestEU pro malé a střední podniky pobízením členských států k převodům do vnitrostátních podfondů v uvedeném okně a zajištěním toho, aby část navrhované záruky EU ve výši 7,5 miliardy eur v rámci nového specializovaného okna Programu InvestEU pro Platformu strategických technologií pro Evropu (STEP) byla k dispozici i malým a středním podnikům. Při podávání zpráv o tématech týkajících se udržitelnosti malé a střední podniky podpoří jednoduchá a standardizovaná metodika, což usnadní přístup k udržitelnému financování.
- Umožnit malým a středním podnikům vzkvétat díky kvalifikované pracovní síle pokračující podporou vzdělávacích akcí poskytovaných prostřednictvím rozsáhlých partnerství v oblasti dovedností v rámci Evropského paktu pro dovednosti a dalších podpůrných iniciativ s cílem sladit nabízené dovednosti s potřebami malých a středních podniků z evropského trhu práce.
- Podpořit růst malých a středních podniků přezkumem stávajících prahových hodnot definice malých a středních podniků, který se uskuteční do konce roku 2023, a vypracováním harmonizované definice a případně úpravou některých povinností týkajících se malých podniků se střední tržní kapitalizací, aby se mohl plně rozvinout jejich hospodářský potenciál.
Souvislosti
Celkem 24 milionů evropských malých a středních podniků představuje 99 % všech podniků a dvě třetiny pracovních míst v soukromém sektoru v EU. Tyto podniky mají zásadní význam pro evropskou hospodářskou a sociální strukturu, jsou hnací silou zelené a digitální transformace Evropy a podporují naši dlouhodobou prosperitu.
V posledních letech byly malé a střední podniky neúměrně zasaženy řadou krizí: covidem, válkou Ruska proti Ukrajině, energetickou krizí a nárůstem inflace. Stále se potýkají s volatilitou a nepředvídatelností, jakož i s omezeními v oblasti nabídky, nedostatkem pracovních sil a často s nekalou soutěží a nerovnými podmínkami při podnikání v Evropě. Zpoždění plateb v obchodních transakcích brzdí investice a růst a přispívá k nejistotě a nedůvěře v podnikatelské prostředí. Z nedávné zprávy o výkonnosti malých a středních podniků vyplývá, že přidaná hodnota těchto podniků v roce 2023 stále podle prognózy zůstane na 3,6 % (oproti 1,8 % u velkých podniků) pod úrovní z roku 2019, zatímco zaměstnanost v malých a středních podnicích se sotva vrátila na úroveň před krizí.
S cílem využít potenciál evropských malých a středních podniků na jednotném trhu i mimo něj předložila Komise v rámci své Strategie pro udržitelnou a digitální Evropu zaměřené na malé a střední podniky z roku 2020 komplexní soubor opatření. Většina těchto opatření byla dokončena nebo právě probíhá. Malé a střední podniky navíc hrají klíčovou úlohu při společném vytváření a provádění cest transformace, jejichž cílem je podpořit zelenou a digitální transformaci napříč průmyslovými ekosystémy. Součástí všech hlavních legislativních iniciativ EU jsou ustanovení vstřícná k malým a středním podnikům a další podpůrná opatření pro tyto podniky jsou zaváděna sítí Enterprise Europe Network, platformou spolupráce mezi klastry a dalšími partnery.
V oblasti financování Komise očekává, že malým a středním podnikům v rámci různých programů financování, které budou probíhat do roku 2027, poskytne více než 200 miliard eur. To zahrnuje značné částky z fondů soudržnosti EU (65 miliard eur) a z Nástroje pro oživení a odolnost (45,2 miliardy eur) určené na přímá a nepřímá opatření na podporu malých a středních podniků, jež jim pomohou stát se odolnějšími, udržitelnějšími a digitálnějšími.
Další informace
Otázky a odpovědi k balíčku úlev pro malé a střední podniky
Informativní přehled k balíčku úlev pro malé a střední podniky
Otázky a odpovědi k nařízení o opožděných platbách
Informativní přehled k nařízení o opožděných platbách
Otázky a odpovědi k daňovému systému ústředí pro malé a střední podniky
Informativní přehled k daňovému systému ústředí pro malé a střední podniky
Sdělení o opatřeních na pomoc malým a středním podnikům
Nařízení o opožděných platbách v obchodních transakcích
Směrnice o zjednodušení daní pro malé a střední podniky
Zpráva o provádění nařízení o vztazích mezi platformami a podniky
Zpráva o provádění nařízení o jednotné digitální bráně
Media
Quote
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Podpora v nezaměstnanosti - máte nárok?
- Kalkulačka podpory v nezaměstnanosti 2020 - Nárok na podporu v nezaměstnanosti a její výše
- Výpočet podpory v nezaměstnanosti v roce 2020
- Kdo má dnes svátek?
- Kdy má svátek Martin
- Přídavky na děti - kdy máte nárok a kolik dostanete
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Nový občanský zákoník č. 89/2012 Sb.
- Nový stavební zákon
- Podpora evropským malým a středním podnikům: Komise přichází s novou pomocí, která má posílit konkurenceschopnost a odolnost malých a středních podniků
- EIB a Česká spořitelna zpřístupní malým a středním podnikům a podnikům se střední kapitalizací v České republice 400 milionů eur
- EIB a Česká spořitelna zpřístupní malým a středním podnikům a podnikům se střední kapitalizací v České republice 400 milionů eur - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
Prezentace
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?