Receptem na růst českých mezd není dovoz levných pracovníků ze zemí typu Mongolska, ale dovoz robotů a modernizace výroby. Potvrzují to nová dánská data
Ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka se chystá do Mongolska lobovat i za to, aby v Česku pracovalo více lidí odtamtud. Zároveň vláda, jejíž je členem, hlásá, že chce české hospodářství modernizovat, aby se vymanilo z pasti středně rozvinuté ekonomiky.
Oba cíle jsou do značné míry neslučitelné.
Buď tu budeme mít více Mongolů, nebo se firmy nakonec naučí bez nich obejít a budeme tu mít více robotů. Roboti přitom nebudou brát Čechům práci, jak se před lety tradovalo, ale naopak pomohou českému průmyslu zajistit vyšší přidanou hodnotu. Zvýšení přidané hodnoty pramení ze spojení poměrně kvalifikované pracovní síly se pokročilými technologiemi právě typu robotů, nikoli z dovozu levné, málo kvalifikované pracovní síly, ještě k tomu z poměrně vzdálených civilizačních okruhů.
S růstem přidané hodnoty porostou i české mzdy. Vlastně právě růst přidané hodnoty představuje ten zcela stěžejní předpoklad růstu českých mezd.
Pokud tedy ovšem dá Česko přednost Mongolům před roboty, mzdy zůstanou nízké nejen málo kvalifikovaným Mongolům, ale s nimi i Čechům. Firmy a podniky nebudou nuceny k modernizaci, když budou mít po ruce laciné pracovníky z Asie. Pokud práci jednoho robota zastanou třeba čtyři asijští, a ti budou levně k dispozici, firma či podnik upřednostní právě je a peníze ušetřené na investici do modernizace rozdělí ve formě zisku mezi své majitele, akcionáře či management.
Vskutku, jsme na křižovatce. Tak se tentokrát rozhodněme správně.
A nejde o dojmologii. Například data z Dánska z let 1995 až 2019 (viz studie zde) potvrzují, že dilema „robot vs. Mongol“ je reálné: čím více Česko doveze Mongolů, Filipínců a dalších poměrně málo kvalifikovaných pracovníků, tím déle zůstanou mzdy Čechům nízké, neb tím dále bude Česko uvízlé v pasti středně rozvinuté ekonomiky. „…vyšší podíl migrantů v dané oblasti způsobuje na příslušné firemní nižší snížení objemu dovážených robotů,“ konstatují autoři studie „Automation and Low-Skill Labor“, Katja Mannová a Dario Pozzoli z Kodaňské obchodní školy.
Naopak, čím více budeme před Mongoly upřednostňovat roboty, tím spíše mzdy Čechům porostou a tím spíše a rychleji se vymaníme z pasti středně rozvinuté ekonomiky.
Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom, Trinity Bank
TRINITY BANK
Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má více než 92 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 65 miliard Kč.
Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.
Více informaci na: www.trinitybank.cz
Více zpráv k tématu Mzdy
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
16.12.2024 Vybrali jsme TOP 5 dárků ze světa technologií.
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Oznámení o zvýšení důchodu přijde letos naposledy na papíru zdarma
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
I přes zdražení distribuce mohou domácnosti v roce 2025 ušetřit
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla