Průmysl i stavebnictví se propadají a vyhlídky příliš pozitivní nejsou
„Problémy českého průmyslu a s ním i celé ekonomiky se dále prohlubují. V červenci se průmyslová produkce meziročně propadla o 2,8 %, přičemž již v červnu její růst zpomalil na 0,9 % z květnových 1,4 %. Nicméně i v těchto měsících růst táhla jen výroba automobilů a ostatní odvětví více méně stagnovala. Automobilová výroba však těžila primárně z odložené poptávky z dob čipové krize. Bylo jen otázkou času, jak dlouho ještě udrží nad vodou celý český průmysl, který prochází recesí. Damoklovým mečem visícím nad českým průmyslem je už řadu měsíců klesající hodnota nových zakázek. V červenci 2023 opět meziročně klesla, a to o 3,0 %. Propadly se přitom jak nové zakázky ze zahraničí, tak zakázky tuzemské,“ komentuje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
„O potížích, s nimiž se potýká český průmysl, svědčí nejen „tvrdá“ data o průmyslové produkci, ale i další ukazatele. Budoucí vývoj lze vyčíst z indexu nákupních manažerů (PMI) a ten bohužel na brzké oživení českého průmyslu neukazuje. V srpnu se dostal na hodnotu 42,9 bodu; i když se jedná o mírnější pokles oproti červencovým 41,4 bodu, stále to znamená zhoršování podmínek v českém průmyslu. Úroveň 50 bodů je přitom předělem mezi růstem a poklesem odvětví a český zpracovatelský průmysl je pod touto hranicí již patnáctý měsíc v řadě,“ uvádí Petr Kymlička.
„Ještě v horší situaci než průmysl je tuzemské stavebnictví. To sice v červnu po čtyřech měsících propadu vzrostlo meziročně o 1 %, nicméně podle aktuálních dat se v červenci stavební produkce meziročně zase propadla o 2,1 %. Klesalo jak pozemní stavitelství, tak inženýrské stavitelství. Pokles vydaných stavebních povolení dlouhodobě tlačí dolů drahé hypoteční úvěry, ty jsou však jen jedním z faktorů, které oživení ve stavebnictví brzdí,“ řekl Petr Kymlička.
„Povzbudivé zprávy nepřicházejí ani z okolních ekonomik. Hrubý domácí produkt EU totiž zůstal ve druhém čtvrtletí ve srovnání s předchozími třemi měsíci beze změny. V prvním čtvrtletí přitom vzrostl jen o 0,2 %; meziročně růst HDP zpomalil na 0,5 %. Pro nás jsou znepokojivé zejména narůstající problémy německé ekonomiky. Mezinárodní měnový fond očekává, že Německo bude jedinou vyspělou ekonomikou na světě, která v letošním roce meziročně poklesne. Slabá domácí poptávka, velmi pozvolna se mírnící inflace a tristní výkon německé ekonomiky – to vše se promítne do (ne)růstu HDP českém ekonomiky v letošním roce. Výsledkem bude velmi pravděpodobně kladná nula,“ uzavírá Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
Milan Kříž
Senior konzultant
Moore Czech Republic
Společnost Moore Czech Republic je součástí jedné z největších mezinárodních sítí nezávislých auditorských a poradenských firem. Moore Global Network Limited (do září 2019 Moore Stephens International Limited) zaměstnává po celém světě přes 30 000 odborníků ve více než 260 nezávislých firmách a 110 zemích.
Moore Czech Republic sídlí v Praze a je vedena jednateli a společníky Petrem Kymličkou a Radovanem Haukem. Ti s sebou pod značku Moore přivedli kromě svých pracovníků z dřívější společnosti BDO Advisory také specializované dceřiné společnosti Servodata, DataScript a S-COMP, které se orientují na poskytování komplexních služeb v oblasti IT a vzdělávání.
Více informaci na: www.moore-czech.cz
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI