Šanghaj usiluje o zlepšení podmínek pro zahraniční investory, slibuje rovný přístup
Ilustrační foto: Shutterstock
Město Šanghaj tvoří jádro oblasti delty řeky Yangtze, jednoho z nejvýznamnějších ekonomických a finančních center v Číně. Šanghaj lze bezesporu považovat za nejvíce kosmopolitní město Číny, kde se soustředí značná část zahraničních pracovníků a firem. I zde je ale nyní patrné skomírající tempo růstu zahraničních investic reflektující snížení zájmu o Čínu jako investiční destinaci.
Vláda Šanghaje i provincií Zhejiang, Jiangsu a Anhui tomuto trendu věnuje velkou pozornost a přijímá řadu kroků k jeho zvrácení ve snaze obnovit pověst oblasti jako ideální lokality pro směřování investic a zahraničního kapitálu. Nové kroky vychází z nedávného stanoviska Státní rady k „další optimalizaci prostředí pro zahraniční investice, zlepšení práce v oblasti podpory investic a navýšení intenzity lákání zahraničních investic“, jehož text lze nalézt na webu v čínském jazyce.
FORMY PODPORY INVESTIC
Politika místních vlád se bude v oblasti podpory zahraničních investic soustředit zejména na zvýšení úrovně a kvality využití zahraničních investic, zajištění rovnějšího zacházení pro podniky se zahraničními investicemi, posilování ochrany podniků se zahraničními investicemi, usnadnění obchodních operací, či navyšování finanční a daňové podpory. Níže jsou vybrané body plánu, které si zaslouží zvýšenou pozornost:
- Zintenzivnit úsilí o přilákání zahraničních investic do klíčových odvětví.
- Urychlit realizaci zahraničních investičních projektů v biofarmaceutickém sektoru, povzbudit podniky se zahraničními investicemi, aby v Číně dle zákona prováděly klinické zkoušky léků pro buněčnou a genovou terapii, a optimalizovat proces registrace výrobních léků, které byly převedeny ze zámoří do Číny.
- Zabezpečit podnikům se zahraniční investicí účast na vládních zakázkách v souladu se zákonem. Urychleně zavést příslušná opatření k dalšímu objasnění konkrétních norem pro „vyrobeno v Číně“.
- Provádět zvláštní kontroly s cílem zajistit rovné podmínky pro účast podniků se zahraniční investicí na veřejných zakázkách, v souladu se zákonem vyšetřovat a řešit nezákonné a neregulérní jednání rozdílného zacházení vůči podnikům se zahraniční investicí.
- Zajistit, aby se podnikům se zahraniční investicí dostávalo stejné podpory. Nevylučovat ani nediskriminovat podniky se zahraniční investicí a jejich produkty a služby pod záminkou omezování používání zahraničních značek, pokud neexistují jasná ustanovení v zákonech a předpisech nebo obavy související s národní bezpečností.
- Zlepšit mechanismus ochrany práv a zájmů podniků se zahraniční investicí. Zejména rázně zasahovat proti zlovolným operacím, které porušují legitimní práva a zájmy podniků se zahraniční investicí prostřednictvím zveřejňování a šíření nepravdivých a neoprávněných informací online, vyšetřovat příslušné odpovědné organizace a jednotlivce a jednat s nimi přísně v souladu se zákonem.
- Posílit administrativní ochranu práv duševního vlastnictví. Zlepšit správní systém rozhodování ve sporech o porušení patentů.
- Optimalizovat zásady pro pobyt zahraničních zaměstnanců podniků se zahraniční investicí. Poskytovat kvalifikovaným podnikům se zahraniční investicí možnost, aby požádaly o trvalý pobyt pro zahraniční zaměstnance z vyššího managementu a technického personálu.
- Koordinovat a optimalizovat kontroly u podniků se zahraniční investicí a dále snížit podíl a četnost kontrol u podniků se zahraniční investicí s nízkým úvěrovým rizikem.
- Posílit financování na podporu zahraničních investic, zvýšit podporu projektům s přelomovým významem.
- Podporovat podniky se zahraničními investicemi, aby reinvestovaly na domácím trhu. Implementovat zásady dočasného odpuštění daně z příjmu ze zisků reinvestovaných v Číně zahraničními investory.
- Implementovat příslušná daňová zvýhodnění pro podniky se zahraničními investicemi. Vést a pomáhat cizincům využívat preferenční politiky osvobození od daní pro dotace na bydlení, poplatky za jazyková školení, školné pro děti atd. v souladu s příslušnými národními předpisy.
České firmy by výše zmíněným bodům měly věnovat pozornost. Realizace vytyčených cílů by mohla mít pozitivní dopady na jejich působení a investice v Číně. Současně se také přinejmenším jedná o cenné informace o tom, jakých podmínek se mohou na místním trhu dožadovat, pokud by jim nebyly poskytovány automaticky.
Lukáš Svatek, ekonomický diplomat, Generální konzulát ČR v Šanghaji
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Srovnání půjček - sazby, podmínky, poplatky
- Šanghaj usiluje o zlepšení podmínek pro zahraniční investory, slibuje rovný přístup
- Šanghaj usiluje o zlepšení podmínek pro zahraniční investice
- Nový rektor Anglo-americké vysoké školy Jaroslav Miller bude usilovat o rovné podmínky pro zahraniční studenty v České republice
- EU chce s Čínou usilovat o vzájemně rovný přístup na trh
- Aktualizované zdroje informací města Šanghaj pro zahraniční investory
- Šanghaj vydala nová vodítka pro zahraniční investory
- Chorvatský Vukovar nabízí výhodné podmínky pro zahraniční investory
- Chorvatský Vukovar nabízí výhodné podmínky pro zahraniční investory
Prezentace
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
25.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?