Nabitý kalendář v Česku: mzdy, průmysl i maloobchod - Rozbřesk
Konec minulého týdne se na trzích nesl ve znamení důležitých čísel na obou stranách Atlantiku. Ve Spojených státech to byly srpnové payrolls, které potvrdily ochlazení amerického trhu práce, což je z pohledu Fedu jasný signál pro stabilitu sazeb na zářijovém zasedání. V eurozóně se naproti tomu v srpnu zastavil desinflační trend. Nad očekávání vysoká celková inflace a hlavně přetrvávající persistence její jádrové složky zůstává pro ECB velkou nepříjemností.
Výsledek zářijového zasedání ECB je nicméně nejistý – holubičí křídlo v rámci Rady guvernérů totiž stále silněji akcentuje hospodářský útlum v eurozóně, resp. jeho desinflační účinky. V tomto týdnu bychom se měli o náladě v ECB dozvědět více, neboť nás čeká mediální ofenzíva centrálních bankéřů – řečnit bude Christiane Lagarde, Isabel Schnabel, Philip Lane a další. My se nadále opatrně kloníme k ještě jednomu finálnímu růstu sazeb o 25bps v září, byť pravděpodobnost pauzy v čase narůstá.
Tuzemský makro kalendář bude v tomto týdnu nabitý. Dnešní výsledek mezd za druhé čtvrtletí bude zvláště důležitým číslem pro ČNB, která zmiňuje umírněný mzdový vývoj jako jednu z podmínek dlouhodobé cenové stability. Průměrná mzda ve 2. čtvrtletí podle údajů Českého statistického úřadu vzrostla meziročně o 7,7 % na 43 193 Kč. Po započtení inflace ale sedmé čtvrtletí v řadě klesla, nyní o 3,1 %. Dle našeho odhadu měla mzdová dynamika zrychlit ve druhém kvartále meziročně z 8,6 % na 9,1 %, ČNB pak ve své prognóze počítá s růstem mezd o 8,6 %.
V tomto týdnu zároveň statistický úřad zveřejní první tvrdá data za třetí kvartál. Ve středu přijde na řadu průmysl, který v posledních měsících vykazuje překvapivou odolnost. Je však otázkou, jak dlouho ještě mohou reálná čísla odolávat mizerné náladě (srpnové PMI zůstaly hluboko v pásmu recese) a špatné kondici německého průmyslu. Červencový maloobchod (čtvrtek) by pak měl ukázat na pokračující stabilizaci spotřeby domácností ve světle zvolňujícího poklesu reálných mezd, což ostatně potvrdil i detailnější pohled do struktury HDP za druhé čtvrtletí.
*** TRHY ***
Koruna
Na korunovém trhu panoval minulý týden relativní klid, to by se ale mělo s koncem prázdnin a zvýšenou obchodní aktivitou změnit. Z relativně úzkého pásma 24,0-24,15 EUR/CZK by českou měnu mohla vytrhnout důležitá domácí makro data. Z pohledu ČNB bude největší pozornost upřena na dnešní výsledek nominálních mezd za druhý kvartál (viz úvodník).
Eurodolar
Páteční americká data přinesla smíšený dojem, který se ovšem na eurodolaru projevil jen minimálně. V součtu nicméně potvrdila, že Fed nebude mít potřebu v září zvyšovat úrokové sazby.
Týden sice začíná svátkem v USA, to však neznamená, že by nutně na trhu musel být klid. V eurozóně by mělo vystoupit několik centrálních bankéřů z ECB, což může být důležité před blížícím se zasedáním.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?