Tuzemský průmysl zůstává v útlumu - Komentář
Nálada v tuzemském průmyslu zůstala i v srpnu na bodu mrazu. Index nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském průmyslu sice překonal tržní očekávání a mírně vzrostl na 42,9 bodů, nadále však indikuje poměrně znatelný pokles aktivity. Srpnový výsledek v Česku kopíruje vývoj v Německu, kde rovněž došlo ke stabilizaci PMI indexu, ale výrazně pod hranicí 50 oddělující pásmo expanze a recese.
Za nevalnou kondicí českého průmyslu stojí stále především slabá poptávka na klíčových exportních trzích – celkový objem nových zakázek znovu poklesl, což se propsalo do pokračujícího útlumu ve výrobě. Ochlazená poptávka se projevila také na zaměstnanosti ve zpracovatelském průmyslu, jež klesá již jedenáct měsíců v řadě. Z pohledu inflačního vývoje je však pozitivní, že v srpnu opětovně klesaly vstupní ceny v reakci na stabilizaci dodavatelských řetězců a celkově zabrzděnou poptávkou po vstupech.
Se špatnou náladou tuzemských průmyslníků však kontrastují relativně solidní tvrdá data. Průmyslová výroba i v červnu vzrostla, byť pozitivní celkový výsledek jde za jediným hlavním tahounem – sektorem automotive, kterému se nadále daří svižně dokončovat rozpracovanou výrobu. Dle dnešních PMI klesla rozpracovanost produkce dokonce nejrychleji za více než tři roky. To z našeho pohledu bude omezovat prostor pro pokračující expanzi domácího průmyslu, a to i s ohledem na zhoršující se výkon německého průmyslového sektoru.
Celkově je dnešní výsledek PMI v souladu s naším očekáváním nevýrazného oživení tuzemské ekonomiky ve třetím čtvrtletí. Pokud by se slabost české ekonomiky měl potvrdit i na tvrdých datech, pro ČNB by se jednalo o holubičí překvapení vzhledem k její letní prognóze (očekávaný mezikvartální růst +0,7 %).
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Dolar, Americký dolar USD, kurzy měn
- Dolar, Australský dolar AUD, kurzy měn
- Dolar, Kanadský dolar CAD, kurzy měn
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Příspěvek na péči 2024 - kalkulačka: výška příspěvku na péči zůstává stejná jako v roce 2022 a díky inflaci si za příspěvek poživatelé pořídí méně slu
- Tuzemský průmysl zůstává v útlumu - Komentář
- Tuzemský průmysl zůstává v útlumu
- Průmysl zůstává v útlumu, jedinou výjimkou je výroba automobilů
- Rozbřesk: Průmysl zůstává ve vleku negativního nabídkového šoku
- Situace v tuzemském zpracovatelském průmyslu podle PMI zůstává velmi dobrá, pomáhá silný růst exportních objednávek
- Růst aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu dle průzkumu PMI v září dále zpomalil, z historického pohledu ale zůstává velmi silný
Prezentace
28.01.2025 České firmy stále častěji místo banky…
24.01.2025 Samsung ukázal svůj nejlepší telefon.
22.01.2025 5 tipů, jak proměnit interiér pomocí…
Okénko investora
Mgr. Timur Barotov, BHS
Čínský AI start-up drtí americkou konkurenci, akcie se propadají
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Po měsících poklesů přišel růst: Co stojí za prudkým růstem cen kukuřice?
Ole Hansen, Saxo Bank
Zlato a stříbro zaznamenávají nové zisky s nástupem éry Trump 2.0
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Miroslav Novák, AKCENTA