Ranní okénko - Jak dlouho bude spotřeba domácností táhnout americkou ekonomiku?
Po včerejších výsledcích srpnové inflace v Německu či Španělsku se dozvíme předběžný odhad i za celou eurozónu. Po meziměsíčním poklesu cenové hladiny o jednu desetinu by tentokrát mělo dojít k nárůstu o 0,4 %. Na meziroční bázi trh očekává jen mírný pokles z červencových 5,3 % na srpnových 5,1 %. Stejné tempo poklesu by mělo nastat i u jádrové inflace (z 5,5 % na 5,3 %). Inflace tak v rámci eurozóny neklesá dostatečně rychle a zatím je tak daleko od cíle ECB. Ta prohlásila po svém posledním zasedání, že na tom dalším, které se již pomalu blíží (14.9.), se bude bankovní rada rozhodovat na základě příchozích dat a právě výsledek srpnové inflace může napovědět, jakým směrem se ECB vydá. Údaje o nezaměstnanosti dorazí jak z eurozóny tak také z Německa, v obou případech se očekává téměř identická hodnota jako v předchozích srovnání. Zveřejněna u našeho západního souseda bude rovněž statistika maloobchodu, kde by po minulém meziměsíčním poklesu mělo tentokrát ve srovnání července a června dojít k nárůstu tržeb o 0,3 %.
Z USA dorazí údaje týkající se osobních příjmů a výdajů. V červnu meziměsíční tempo růstu osobních příjmů i výdajů bylo stejné, ale nyní trh očekává, že výdaje vzrostly více, zatímco růst příjmů zůstal stejný. Delší dobu se predikovalo, že americká ekonomika spadne na přelomu roku do recese, ale právě spotřeba domácností byla zatím hlavní silou tamní ekonomiky, která tuto možnost oddalovala. Ale je otázkou, zda a kdy se tento stimul vyčerpá. Guvernér Fedu Powell sice prohlásil, že americká ekonomika směřuje k „hladkému přistání“, což je jednou z variant, ale riziko recese stále visí ve vzduchu.
Předběžný výsledek německé inflace za měsíc srpen byl vyšší, než očekával trh. Dle metodiky Eurostatu harmonizovaná míra inflace v meziměsíčním srovnání činila 0,4 % (vs 0,3 %) a meziročně 6,4 % (vs 6,3 %). Od května se tak míra inflace příliš nemění, což je způsobeno nižší srovnávací základnou z minulého roku, kdy pro letní měsíce platila tzv. jednotná jízdenka za 9 eur. Také jsme se dozvěděli, že pokračuje trend klesající důvěry v evropskou ekonomiku, který započal na začátku roku. Trend je to sice mírný, ale zatím setrvalý. Spojené státy americké nabídly zpřesněný odhad svého HDP za druhé čtvrtletí tohoto roku, které oproti stejnému kvartálu minulého roku bylo vyšší o 2,1 %, což je o 0,3 p. b. méně, než predikoval trh. Data týkající se amerického trhu práce od agentury ADP ukazují, že vzniklo mnohem méně pracovních míst než v předcházejícím období. To je zajisté pozitivní signál pro Fed, jelikož právě trh práce byl jedním z hlavních faktorů, který inflaci přiživoval.
Americký index S&P 500 zažívá úspěšný týden, když si tentokrát připsal 0,4 %. Německý DAX i na pozadí zpráv o tamní inflaci odepsal přes 0,2 %. Pražská burza naopak zaznamenala zisk 0,6 %. Koruna mírně posílila a dostala se těsně pod hranici 24,10 EUR/CZK.
Autor: Martin Kron, analytik
Editor: Vratislav Zámiš, analytik
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?