Velká Británie - Civilní letectví, vesmír, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2023/2024
Britský letecký a kosmický sektor je po USA druhým největším na světě, což dokazuje 17% podíl Velké Británie na celosvětovém leteckém trhu. Země disponuje také třetí největší leteckou sítí, kterou bude do roku 2050 dle prognózy britského ministerstva dopravy využívat 450 mil. cestujících. Ve Velké Británii působí více než 3 tis. leteckých společností. Sektor je významný pro britskou ekonomiku, v roce 2021 bylo dosaženo obratu 35 mld. GPB. Uplatnění by mohly najít české firmy, které se zabývají jak výrobou nových modelů letadel, tak pouze jednotlivých částí. Nicméně příležitosti mohou nalézt také firmy věnující se pokročilým systémům jako je avionika, velký potenciál mají i hybridní a plně elektrická letadla, která představují budoucnost letecké mobility. Vesmírné technologie jsou jednou z priorit britské vlády. Britský vesmírný průmysl nyní tvoří 6,5 % globálního sektoru, cílem je však do roku 2030 navýšit podíl až na 10 %. Tomu odpovídají i vládní programy na podporu výzkumu i stavbu infrastruktury. V sektoru stoupají investice i zaměstnanost, sektor nyní generuje 15,8 mld. GBP z celkové hrubé přidané hodnoty Británie v celém dodavatelském řetězci.
Sektor letectví je pro Británii klíčový, což dokazuje i strategie Aerospace Sector Deal. Příkladem této spolupráce je Aerospace Technology Institute s investicemi až 3,9 mld. GBP. Cílem tohoto programu je nabídnout financování výzkumu a technologického rozvoje za účelem udržet a posílit pozici UK v oblasti civilního letectví (tedy investice do výroby motorů, křídel, leteckých systémů a podobně). Britská vláda chce zároveň investovat 20 mil. GBP do tzv. National Aerospace Technology Exploitation Programme, který se věnuje vývoji 80 leteckých technologií v britském dodavatelském řetězci.
Velká Británie je světovým lídrem ve vývoji nových technologií v této oblasti a chce jím zůstat i do budoucna - inovace jsou financovány například z programu Future Flight (součástí Industrial Strategy Challenge Fund), s dotací až 125 mil. GBP. Tyto prostředky budou využity například na vývoj integrovaných leteckých systémů či nových přistávacích zařízení.
V současné době je na základě strategie Jet Zero kladen důraz především na vývoj tzv. zelených technologií, které pomohou Velké Británii dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050. Konkrétně v roce 2022 vyčlenila vláda například 273 mil. GBP na výstavbu letadel na solární pohon, či dronů, které budou přenášet zdravotnický materiál. Právě drony představují další příležitost, neboť poptávka po nich roste a možností jejich využití neustále přibývá. Britská vláda, která odhaduje, že komerční drony budou ve Spojeném království do roku 2030 samozřejmostí, by mohla do britské ekonomiky přispět až 45 mld. GBP.
V neposlední řadě investuje britská vláda také do výzkumu a využívání udržitelného leteckého paliva, k čemuž byl založen Advanced Fuels Fund s rozpočtem 165 mil. GBP.
V komerčním vesmírném průmyslu si Velká Británie stanovila cíl zaujmout 10 % globálního vesmírného trhu do roku 2030 (nyní 6,5 %). Zde se Británie soustředí především na výzkum a výrobu nano a malých satelitů, přičemž v současné době pochází 40 % těchto satelitů na oběžné dráze právě ze Spojeného království. Tomu odpovídají i vládní programy na podporu výzkumu i stavbu infrastruktury. V sektoru stoupají investice i zaměstnanost, sektor nyní generuje 15,8 mld. GBP z celkové hrubé přidané hodnoty Británie v celém dodavatelském řetězci. Zaštiťující strategií je National Space Strategy.
Další oblast výzkumu představují suborbitální lety, pro které nabízí skvělé podmínky Skotsko. Průmysl a vláda spolupracují na vývoji britských kosmodromů, nosných raket a malých satelitních technologií. Tyto technologie budou doplněny službami, jako jsou testovací zařízení. Komerční vesmírný sektor zaznamenává stabilní investice do nových a stávajících vesmírných technologií a služeb, přičemž finanční prostředky pocházejí především z odvětví a rizikového kapitálu s určitou vládní podporou.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Finance - osobní finance, kurzovní lístek, kalkulačky
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Ekonomika - Makroekonomika ČR 2020, data, novinky
- Kurzovní lístek, Směnárna PETRA FINANCE, Plzeň
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Cena aut - velký přehle cen ojetých automobilů
- Velká Británie - ekonomika a finance Velká Británie
- Velká Británie: Akcie ve Velké Británii včera ztrácely taženy poklesem akcií bank a gigantu Vodafone.
- Velká Británie: Včera se kvůli svátku ve Velké Británii neobchodovalo. Akcie ve Velké Británii dnes po...
- Velká Británie: Akcie ve Velké Británii včera ztrácely taženy poklesem telekomunikačních a technologických akcií.
- Velká Británie - cestování do Velká Británie
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky