Mongolsko - Zemědělství a potravinářství, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2023/2024
V Mongolsku žije 3,4 milionů obyvatel, z nichž téměř 70 % žije ve městech. Venkovské obyvatelstvo se věnuje tradičnímu kočovnému způsobu chovu dobytka, a to až ze dvou třetin. Vzhledem k tomu, že Mongolsko má krátké vegetační období trvající od 90 do 110 dní, omezený přísun srážek (méně než 400 mm/rok) a celkově drsné přírodní prostředí, jsou možnosti pro pěstování zemědělských plodin omezené. To vede k tomu, že chov hospodářských zvířat představuje až 80 % celkové zemědělské produkce Mongolska.
V oblasti zemědělského potravinářství Mongolsko v posledních letech zaznamenalo určitý pokrok. Díky zvýšené produkci potravin se podařilo snížit nedostatek potravin a zajistit energetické potřeby obyvatelstva, což má pozitivní dopad na snižování výskytu problémů s růstem a podvýživy dětí. Větší soběstačnost v produkci pšenice a zeleniny je jedním z hlavních cílů mongolské vlády. Toho se snaží dosáhnout například rozvojem pěstování plodin na půl milionu hektarů relativně vhodné půdy, což představuje pouhých 0,6 % z celkového území země.
Kašmír patří mezi největší exportní komodity Mongolska a je dokonce největší nekovovou exportní komoditou. Vzhledem k obrovské produkci má Mongolsko veliký potenciál v oblasti vývozu masa. Současně však trpí omezeními v podobě častých výskytů nakažlivých chorob šířících mezi zvířaty a špatného dodržování požadavků na kvalitu exportu v celém řetězci dodávek.
V Mongolsku je produkce kravského mléka velmi omezená kvůli extenzivnímu chovu skotu formou pastevectví. Vzhledem k problémům s klimatickými změnami se nyní diskutuje o nutnosti snížit počet skotu, což vede ke zvýšení potřeby přechodu mongolských pastevců na intenzivnější chov a zvýšení produkce mléka. Významné místní společnosti, často s podporou státu, se zaměřují na rozvoj intenzivní produkce mléka prostřednictvím ustájení chovů a zakládání farem.
Mongolská vláda vyčlenila na rozvoj zemědělského a potravinářského průmyslu v přepočtu 1,8 miliardy Kč. 85 % celkové částky bude využito na financování výstavby průmyslového parku na živočišnou výrobu v Darchanu a Chovdu. Zbylé zdroje budou využity pro stavbu továren na výrobu sýrů zejména v provincii Chuvsgul a masa v ostatních provinciích.
Pro české společnosti se zde nabízejí příležitosti v budování uzavřených chovů pro mléčný a masný skot, zpracování krmných plodin a směsí, investic do veterinárně schválených výroben s kvalitními dojícími a porážecími technologiemi, investic do zařízení na výrobu mléčných nebo masných výrobků a výstavbu masokombinátů, chladírenských a mrazírenských skladů. V poslední době je zvýšená poptávka po produktech na značení hospodářských zvířat. S ohledem na jejich obrovský počet (přes 70 milionů kusů) se jedná o významnou a dlouhodobou obchodní příležitost.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?