Libanon - Zdravotnictví a farmacie, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2023/2024
Pokračující ekonomická krize, důsledky pandemie koronaviru a výbuchu v bejrútském přístavu v srpnu 2020 nadále akcentují akutní potřebu udržení standardů zdravotní péče pro všechny příjmové kategorie obyvatel. I přes to, že je od prosince 2021 dovoz farmaceutik do země významně usnadněn, Libanon nadále trpí nedostatkem léků a léčivých přípravků. Země potřebuje modernizovat zdravotnická zařízení, včetně odborného zaškolení zdravotnického personálu a výměny profesních znalostí na mezinárodní úrovni.
Libanonskému zdravotnickému systému dominuje soukromý sektor, který se zaměřuje spíše na nemocniční léčebnou péči (48 % celkových výdajů na veřejné zdraví) než na primární a preventivní zdravotnická opatření. V roce 2022 se do Libanonu dovezlo zdravotnické vybavení v hodnotě 185 milionů USD, z toho 27 % bylo původem z USA.
Libanon dováží přibližně 95 % svých farmaceutických produktů. V důsledku pokračující ekonomické krize dosáhla v roce 2022 celková hodnota dovozů léčiv do Libanonu 552 milionů USD, z toho z Německa byly dovezeny farmaceutika v hodnotě 71 milionů USD.
Hlavními dovozci léčiv do Libanonu jsou Německo (17 %), Švýcarsko (10 %), Spojené státy (9 %), Francie (9 %), Irsko (6 %) a Itálie (4 %).
Pro mezinárodní farmaceutické společnosti je Libanon dlouho malým, ale důležitým exportním trhem. Až donedávna, s přibližně 50 % celkových výdajů na zdravotní péči a přibližně 3,5 % HDP, patřily výdaje země na léky k nejvyšším v regionu Středního východu.
Plán libanonské vlády na řešení krize ve zdravotnickém sektoru se nadále zaměřuje na zlepšení přístupu ke komplexní primární zdravotní péči (PHC) pro všechny obyvatele, včetně nejnižší příjmové kategorie (i syrské a palestinské uprchlíky) prostřednictvím finančních dotací ve formě:
- poskytování bezplatné léčby chronických onemocnění,
- poskytování léků na akutní onemocnění, zdravotnických potřeb a komodit pro reprodukční zdraví,
- poskytování bezplatného očkování všem dětem do pěti let,
- bezplatné vakcinace proti covidu-19 (prioritním skupinám),
- zlepšení přístupu k nemocničním službám včetně pohotovosti,
- zvýšením přístupu k informacím o zdravotní péči pro nejzranitelnější dospívající a mládež.
Zdravotnický sektor trpí akutním nedostatkem finančních prostředků nejen na nákup zdravotnických potřeb, ale i na adekvátní platové ohodnocení zdravotnického personálu a lékařských specialistů. Nemocnice a zdravotnická zařízení potřebují celkově modernizovat.
Česká republika dlouhodobě aktivně podporuje libanonský zdravotnický sektor (MEDEVAC, vázané peněžní dary, humanitární pomoc), díky čemuž mají české výrobky v zemi velmi dobrý zvuk a česká kvalita zdravotnických výrobků je vysoce ceněna. Dlouhodobá česká podpora zdravotnického sektoru v zemi následně výrazně usnadňuje i komerční vstup českých výrobců a exportérů zdravotnického zařízení na libanonský trh.
Od roku 2021 je v platnosti rozhodnutí libanonského ministra zdravotnictví o zjednodušení dovozních podmínek pro léky a farmaceutika již certifikované v EU, USA a WTO. Tyto léčiva mohou být dováženy do země bez zdlouhavého testování a licenčních řízení.
V Libanonu se v posledních letech několikanásobně zvýšila poptávka po potravinových doplňcích, vitaminech a organických produktech, kterých je na trhu nedostatek, čímž se také otevírá prostor pro české exportéry ve farmaceutickém průmyslu.
Libanon si vysoce cení i odbornosti českých lékařů a má zájem o odborná školení a výměnné odborné stáže.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?