Kazachstán - Zdravotnictví a farmacie, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2023/2024
Národní prioritou státní politiky země do roku 2025 je poskytování dostupného a efektivního systému zdravotní péče, který přispěje ke zlepšení, udržení a obnově zdraví lidí, jakož i blahobytu současných i budoucích generací. Tomu odpovídá i částka výdajů určených pro jeho dosažení. Zatímco v roce 2017 dosáhly výdaje jen 2,45 mld. USD, pro období 2023-2025 je plánováno z rozpočtu vydat na zdravotnictví částku znatelně vyšší, více než 14,6 mld. USD.
Investice budou směřovat především do výstavby a rekonstrukcí zdravotnických objektů a jejich vybavení. V Kazachstánu je dnes k dispozici celkem 773 nemocnic, ale vzhledem ke stále rostoucímu počtu obyvatel lze předpokládat, že vláda bude plánovat výdaje nejen na modernizaci stávajících, ale i na výstavbu nemocnic nových. Dle aktuálních studií je potřeba vybudovat cca 600 nových zařízení tohoto typu. V této souvislosti lze očekávat zvýšenou poptávku po zdravotnickém vybavení, technice a dalším zdravotnickém zařízení.
I nadále existuje řada dalších neřešených problémů v této oblasti. Jedná se především o materiálně-technickou základnu. V roce 2022 byla úroveň vybavenosti zdravotnickou technikou průměrně na úrovni 83%, úroveň jejího opotřebení bylo 49%. Zvláštní pozornost si zaslouží akutní nedostatek moderního laboratorního vybavení krajských a okresních nemocnic, které tvoří 28 % (337 laboratoří) z celkového počtu lékařských laboratoří v republice. Neméně důležitým problémem je také nedostatek zdravotnického personálu – chybí vice než 7 tisíc specialistů. Mezi další problémy lze řadit i nízkou kvalitu lékařských služeb, nízkou kvalitu laboratorních služeb, nízké platy zdravotnických pracovníků a nízkou motivaci ke zlepšování kvality.
Pandemie navíc poukázala na extrémní zranitelnost Kazachstánu kvůli nedostatku výroby vlastních zdravotnických produktů, vybavení, speciální ochrany, léků a nutnosti rozvoje domácího farmaceutického průmyslu. Objem farmaceutického trhu zajišťuje pouze 17–20 % potřeby země na léky. Jeho rozvoj brzdí nedostatek vědecko-výzkumných center a farmaceutických klastrů pro vývoj inovativních léků, nízká úroveň inovativních technologií, nedostatek laboratoří pro preklinické studie a laboratoří pro lékařské testování, nedostatek vyškoleného vědeckého personálu a pracovníků pro farmaceutickou výrobu v souladu s mezinárodními standardy.
Pro české firmy se v této oblasti nabízí řada uplatnění pro jejich výrobky a služby při dodávkách do modernizace stávajících a výstavby nových zdravotnických a výzkumných zařízení i do jejich vybavení lékařskými technologiemi a specializovaným zařízením. Další příležitosti jsou v oblasti školství zdravotnického personálu, výměně zkušeností na vědecké úrovni, transferu inovativních technologií nebo školení vědeckého personálu.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato překonává jeden rekord za druhým, měď a železná ruda také rostou
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři