Angola - Energetika, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2023/2024
Angola patří mezi země, které mají vysoký podíl vodní energie na svém celkovém energetickém mixu. Tento podíl dosahuje aktuálně 58 % a je v zájmu jej navýšit společně s dalšími zdroji čisté energie. Ve svém programu Energia 2025 si Angola do roku 2025 stanovila za cíl navýšit současný podíl čisté energie z 62 % na 70 % a více zapojit i další zdroje čisté energie jako je větrná energie, solární energie a biomasa.
Velký podíl vodní energie na energetickém mixu je dán zejména obrovskými zásobami vody v Angole, které jsou druhé největší v Africe po Demokratické republice Kongo, a také díky tradičnímu zaměření Angoly na vodní energetiku. Během koloniální nadvlády se stavěly hlavně malé a střední vodní elektrárny, které vydržely dodnes a Angola následně začala rozvíjet velké projekty, např. přehradu Laúca nebo vodní elektrárny Cambambe a Caculo Cabaca. Do roku 2025 má Angola zájem rozšířit a zmodernizovat stávající velké vodní elektrárny (Laúca (2071 MW), Cambambe (700 MW), Caculo Cabaca (2100 MW), postavit střední vodní elektrárny (Keve (400 MW), JambaYaOma (75 MW), Jamba Ya Mina (180 MW), Baynes (600 MW) a dále mnoho malých vodních elektráren. Zejména malé vodní elektrárny by měly pomoci s nedostatkem elektrifikace v odlehlých oblastech Angoly. K tomuto účelu bylo stanoveno 47 strategických oblastí pro rozvoj vodní energetiky v provinciích Bengo, Bié, Huíla, Huambo, Cuando-Cubango, Lunda-Norte, Lunda-Sul, Malange, Moxico, Uíge a Zaire.
Vedle čistých zdrojů energie má Angola zájem podpořit i využívání zemního plynu a to v kombinaci s vodní energetikou. Do roku 2025 má zájem dokončit elektrárnu na zemní plyn Soyo (1500 MW). Jako prioritní oblasti pro rozvoj energetiky ze zemního plynu byly určeny provincie Luanda, Benguela a Namibe.
Mezi hlavní příležitosti pro české společnosti patří dodání malých a středních vodních elektráren na klíč či dodání jednotlivých technologií pro jiné zahraniční EPC kontraktory v projektech výstavby elektráren na kombinovaný cyklus či při rozšiřování a výstavbě elektrických sítí.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?