Rubl prudce oslabuje nad psychologickou hranici 100 za dolar. Ruští propagandisté zuří, viní z pádu měny ruskou centrální banku
Ruská měna se dnes ráno středoevropského času propadla nad psychologicky důležitou úroveň 100 rublů za dolar. Tato úroveň má značnou symboliku i z pohledu kremelských propagandistů typu Vladimira Solovjova. Ten už minulý týden v ruské televizi rozhořčeně vinil z pádu měny ruskou centrální banku. Nyní je tedy ještě hůře. Navzdory tomu, že právě ruská centrální banka podnikla minulý týden zásadní opatření, které i podle analytiků mělo pád rublu alespoň na čas zbrzdit. To se ale neděje.
Ruská centrální banka ve snaze podpořit rubl v minulém týdnu rozhodla, že po zbytek letošního roku upustí od svých nákupů deviz na ruském trhu. Její politika nákupu deviz má Rusko chránit před nežádoucími dopady cenových výkyvů na světových surovinových trzích. Příjem ruské veřejné kasy je značně závislý ne ceně – a tedy i kursu rublu – a objemu vyvážených surovin typu ropy, plynu nebo třeba kovů typu niklu či zlata. Centrální banka se svými nákupy deviz snaží dopady cenových poryvů v oblasti surovin stabilizovat. Zároveň tyto prodeje ovšem představují tlak na oslabení rublu, neboť centrální banka devizy nakupuje právě za ruskou měnu, které se tím pádem dostává do ekonomiky tím více, což tlačí cenu rublu – tedy kurs – dolů. Za současných okolností, kdy rubl tlačí dolů také jiné zásadní okolnosti už dala centrální banka přednost opuštění politiky stabilizace výkyvů na surovinových trzích.
Přesto to tedy k zastavení propadu ruské měny nestačí. V letošním roce již rubl vůči dolaru přišel o zhruba 25 procent své hodnoty. Společně a argentinským pesem a tureckou lirou představuje celosvětově nejvíce oslabující měnu letošního roku, a to ze všech měn vyspělých a rozvíjejících se ekonomik. Proti české koruně rubl letos ztratil dokonce zhruba 28 procent své hodnoty.
Důvodem propadu rublu je tedy předně pokles tržeb ruských vývozců ropy a zemního plynu, kteří ztrácejí své odbytiště v důsledku západních sankcí, přičemž zatím v odpovídající míře nenacházejí odbytiště nová. Zatímco loni v červenci činily tržby ruských vývozců ropy a plynu 16,8 miliardy dolarů, letos v červenci už to bylo jen 6,9 miliardy.
Pokles objemu vývozu znamená nižší poptávku po rublech ze strany vývozců, kteří potřebují v zahraničí utržené devizy, nejčastěji dolary, směňovat do ruské měny, aby v ní mohli platit daně nebo mzdy, ale také dostát regulatorním požadavkům Kremlu. Kreml totiž už loni na sklonku zimy, v reakci na západní sankce a aby podpořil ruskou měnu, nakázal ruským exportérům směňovat do rublu větší objem jejich v zahraničí utržených deviz.
Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom, Trinity Bank
Út 12:12 Rusko nouzově zastavilo pád rublu. Otázka je, na jak dlouho
TRINITY BANK
Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má více než 92 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 65 miliard Kč.
Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.
Více informaci na: www.trinitybank.cz
Další zprávy o bankách
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 04.11.2024
Natural 95 35.77 Kč | Nafta 34.25 Kč |
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun
Iva Grácová, Bezvafinance
Inflace a její dopad na osobní finance: Jak se připravit na rok 2025?
Richard Bechník, Swiss Life Select