Nový program ekonomické migrace pro digitální nomády
Vláda za účelem dosažení ekonomického přínosu pro Českou republiku (ČR) schválila tzv. Program digitální nomád, jenž reaguje na měnící se trendy na poli mezinárodní mobility zaměstnanců a tzv. freelancerů, zapříčiněné zejména pandemií COVID-19. Stát se tak snaží umožnit pobyt digitálním nomádům, aby zajistil přínos pro národní ekonomiku.
Za digitálního nomáda je považován člověk, který může pracovat vzdáleně za pomoci telekomunikačních prostředků nezávisle na místě výkonu práce. Obvykle se tak z charakteru činnosti jedná o pracovníky z oblasti IT, kde je poskytování přeshraničních služeb běžné. IT pracovníci často pracují na několika projektech z různých míst světa zároveň. Vzhledem k jednorázovému charakteru svěřených úkolů a možnosti konfliktů pracovních poměrů je budoucnost IT mimo jiné právě v najímání digitálních nomádů.
Digitální nomádi přinesou do ČR zejména své zahraniční know-how, získají pro ČR lepší propagaci v zahraničí, pomohou společnostem usazeným v ČR a podpoří cestovní ruch. Nelze opomenout ani jejich fiskální přínos v podobě odvedených daní do státního rozpočtu.
Do programu se mohou zapojit zaměstnanci zahraničních společností nebo freelanceři, kteří si zajistí české živnostenské oprávnění. Podmínkou je odpovídající vzdělání, případně dosažená praxe, dostatečné příjmy a občanství Austrálie, Japonska, Kanady, Korejské republiky, Nového Zélandu, Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, Spojených států amerických nebo Tchaj-wanu.
Cizinci z vybraných třetích zemí mohou při splnění kritérií zažádat o pobytové oprávnění za účelem podnikání nebo za účelem „ostatní“ v případě zaměstnance zahraniční společnosti s možností vzdálené práce, a to i s jejich rodinnými příslušníky. Žádost mohou podat na zastupitelských úřadech ČR v zahraničí. O zařazení digitálních nomádů do programu rozhoduje Ministerstvo průmyslu a obchodu. Vyřízení žádostí pak program garantuje ve zkrácené lhůtě 45 dnů, oproti standardním lhůtám o délkách 3 - 4 měsíce.
Grant Thornton
Grant Thornton si během posledních dvou desetiletí vybudoval na českém trhu silnou pozici v oblastech daňového, transakčního a manažerského poradenství, auditu, oceňování včetně znaleckých služeb, účetnictví a mzdového účetnictví. V roce 2020 Skupina v České republice výrazně posílila a zařadila se mezi největší poradenské skupiny. Roční obrat holdingu Grant Thornton Czech Republic v současnosti dosahuje 750 mil. Kč, přes 400 odborníků pracuje v kancelářích v Praze, Brně a Ostravě. Grant Thornton poskytuje služby více než 1000 soukromým i veřejným klientům v České republice, včetně poloviny společností ze žebříčku Czech TOP 100 a mnoha mezinárodních společností.
Více informací na: https://www.grantthornton.cz//
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Podnikání:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?