Tuzemská inflace v červenci zvolnila pod 9 %
Hlavní trhy nervózně přešlapují na místě a vyčkávají na významnější impuls. Skokový nárůst tržních výnosů v souvislosti se snížením ratingu amerického vládního dluhu je zdá se zapomenut – desetiletý papír se vrátil zpět k hranici 4,0 %. Akciové trhy sice mírně ztrácejí, v zásadě však drží dobyté pozice z posledních měsíců. Větší rozkolísanost by dnes mohlo přinést nejdůležitější makro číslo tohoto týdne – výsledek americké inflace za červenec.
Právě inflace a data z trhu práce budou pro Fed těmi hlavními vstupy pro zářijové rozhodování o úrokových sazbách. Meziroční míra inflace dle našeho odhadu v červenci znovu zrychlila z 3,0 % na 3,4 %, primárně zásluhou slábnoucího bazického efektu u energetické inflace. Jádrová inflace by měla v meziročním vyjádření stagnovat okolo úrovně 4,8 %. Tržní očekávání jsou nastavena velmi blízko našich odhadů, což znamená, že pro razantnější posun na dolarové křivce (aktuálně trh dává zářijovému hiku šanci jen z 11 %) by musela inflace překvapit výrazněji směrem nahoru.
Výsledek červencové inflace bude dnes ráno publikován i v Česku. Dle našeho odhadu došlo k dalšímu zvolnění meziroční míry inflace, a to z 9,7 % na 8,7 % (meziměsíčně +0,4 %), přičemž hlavním desinflačním motorem bude stále vysoká srovnávací základna z loňského roku. Pro ČNB by nemělo jít o překvapivé číslo – sama ve své nové prognóze počítá s růstem spotřebitelských cen o 8,9 %.
Z pohledu centrální banky bude důležité, že nadále pokračuje desinflační trend. Zvolnění cenových tlaků by mělo pokračovat také v srpnu a září (lokální dno odhadujeme okolo 7 %), než se inflace znovu zvýší do pásma 8-9 % v posledních třech měsících letošního roku. Hlavním důvodem bude efekt nižší srovnávací základny způsobený zavedením úsporného tarifu, který na konci minulého roku prudce snížil ceny elektřiny. V prostředí zvýšených inflačních očekávání bude ČNB muset pečlivě vysvětlovat široké veřejnosti, že se jedná o statistický šum, nikoli o opětovné vzedmutí inflační vlny. Každopádně půjde o důvod, proč ČNB zůstane velmi opatrná ohledně snižování sazeb, jehož začátek nadále očekáváme na přelomu tohoto a příštího roku.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz