Červencová inflace v centru pozornosti (Ranní zpráva z finančního trhu)
Dnes budou zraky nejen na tuzemském, ale i globálním finančním trhu upřeny na červencovou spotřebitelskou inflaci. Zatímco u nás očekáváme její pokles v meziročním vyjádření na 8,8 % y/y, ve Spojených státech naopak vlivem srovnávací základny podle našeho odhadu dočasně mírně vzrostla na 3,3 % y/y.
Domácí meziroční inflace pokračovala v poklesu
Tuzemská meziroční inflace podle našeho odhadu v červenci zpomalila z 9,7 % na 8,8 %. To je v souladu s tržním konsenzem a o 0,1 pb méně, než očekává ČNB. Vliv na zpomalení inflace by nadále měla mít vyšší srovnávací základna loňského roku. V meziměsíčním vyjádření naopak očekáváme mírné zrychlení cenového růstu, a to z červnových 0,3 % na 0,5 % v červenci. Rostly především ceny pohonných hmot (o více než 1 % m/m) a mírně též regulované ceny. Meziměsíční sezonně očištěná jádrová inflace se podle nás zvýšila z 0,16 % v červnu na 0,19 % v červenci. V anualizovaném vyjádření by se tak stále pohybovala poblíž dvouprocentního inflačního cíle ČNB. Meziroční jádrová inflace podle nás zpomalila ze 7,5 % na 6,7 %. Očekáváme, že pokles celkové inflace se po odeznění efektu vyšší srovnávací základny v následujících měsících výrazně zmírní a inflace se v letošním druhém pololetí bude pohybovat poblíž 8 % y/y. Za celý rok 2023 očekáváme inflaci ve výši 11 %, zatímco příští rok by mělo dojít k jejímu razantnímu snížení na průměrných 1,3 %. Významným faktorem by v tomto ohledu mělo být námi předpokládané zlevnění spotřebitelských cen energií o zhruba třetinu. Jádrová inflace by naproti tomu měla v obou zmíněných letech zůstat nad 2 %vlivem námi očekávaného oživení spotřeby domácností.
V USA očekáváme setrvání meziměsíční inflace na 0,2 %. V meziročním vyjádření by to ovšem znamenalo vlivem nižší srovnávací základny z loňska zrychlení z červnových 3 % y/y na 3,3 % v červenci. Jádrová inflace podle nás meziměsíčně o desetinu zrychlí na 0,3 % m/m. Červnové číslo totiž výrazně stlačily tradičně volatilní ceny ubytování a letecké dopravy, které meziměsíčně zlevnily o 2,1 %, resp. 8,1 %. Imputované nájemné v červenci rostlo podle našeho odhadu stejným meziměsíčním tempem jako v červnu. Zpomalování cenové dynamiky v této složce bude přitom vzhledem k jeho váze klíčové pro postupné odeznívání inflace a reakci Fedu.
Trhy v prázdninovém módu
Včerejšek se na finančních trzích obešel bez výraznějších výkyvů. Zpočátku rezonovala data z Číny o červencovém meziročním poklesu cen jak ve spotřebitelském (-0,3 % y/y), tak i průmyslovém sektoru (-4,4 % y/y), což znovu potvrdilo, že oživení čínské ekonomiky a tamní poptávky je prozatím poměrně slabé. Celkově ale trhy vyčkávaly na dnešní inflační data. Americký dolar k euru ztratil 0,3 % na 1,098 USD/EUR. Koruna se po dočasném oslabení k 24,30 CZK/EUR vrátila lehce pod tuto úroveň, kde v podstatě setrvává již od ukončení intervenčního režimu ČNB minulý čtvrtek.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?