Červencová inflace v centru pozornosti (Ranní zpráva z finančního trhu)
Dnes budou zraky nejen na tuzemském, ale i globálním finančním trhu upřeny na červencovou spotřebitelskou inflaci. Zatímco u nás očekáváme její pokles v meziročním vyjádření na 8,8 % y/y, ve Spojených státech naopak vlivem srovnávací základny podle našeho odhadu dočasně mírně vzrostla na 3,3 % y/y.
Domácí meziroční inflace pokračovala v poklesu
Tuzemská meziroční inflace podle našeho odhadu v červenci zpomalila z 9,7 % na 8,8 %. To je v souladu s tržním konsenzem a o 0,1 pb méně, než očekává ČNB. Vliv na zpomalení inflace by nadále měla mít vyšší srovnávací základna loňského roku. V meziměsíčním vyjádření naopak očekáváme mírné zrychlení cenového růstu, a to z červnových 0,3 % na 0,5 % v červenci. Rostly především ceny pohonných hmot (o více než 1 % m/m) a mírně též regulované ceny. Meziměsíční sezonně očištěná jádrová inflace se podle nás zvýšila z 0,16 % v červnu na 0,19 % v červenci. V anualizovaném vyjádření by se tak stále pohybovala poblíž dvouprocentního inflačního cíle ČNB. Meziroční jádrová inflace podle nás zpomalila ze 7,5 % na 6,7 %. Očekáváme, že pokles celkové inflace se po odeznění efektu vyšší srovnávací základny v následujících měsících výrazně zmírní a inflace se v letošním druhém pololetí bude pohybovat poblíž 8 % y/y. Za celý rok 2023 očekáváme inflaci ve výši 11 %, zatímco příští rok by mělo dojít k jejímu razantnímu snížení na průměrných 1,3 %. Významným faktorem by v tomto ohledu mělo být námi předpokládané zlevnění spotřebitelských cen energií o zhruba třetinu. Jádrová inflace by naproti tomu měla v obou zmíněných letech zůstat nad 2 %vlivem námi očekávaného oživení spotřeby domácností.
V USA očekáváme setrvání meziměsíční inflace na 0,2 %. V meziročním vyjádření by to ovšem znamenalo vlivem nižší srovnávací základny z loňska zrychlení z červnových 3 % y/y na 3,3 % v červenci. Jádrová inflace podle nás meziměsíčně o desetinu zrychlí na 0,3 % m/m. Červnové číslo totiž výrazně stlačily tradičně volatilní ceny ubytování a letecké dopravy, které meziměsíčně zlevnily o 2,1 %, resp. 8,1 %. Imputované nájemné v červenci rostlo podle našeho odhadu stejným meziměsíčním tempem jako v červnu. Zpomalování cenové dynamiky v této složce bude přitom vzhledem k jeho váze klíčové pro postupné odeznívání inflace a reakci Fedu.
Trhy v prázdninovém módu
Včerejšek se na finančních trzích obešel bez výraznějších výkyvů. Zpočátku rezonovala data z Číny o červencovém meziročním poklesu cen jak ve spotřebitelském (-0,3 % y/y), tak i průmyslovém sektoru (-4,4 % y/y), což znovu potvrdilo, že oživení čínské ekonomiky a tamní poptávky je prozatím poměrně slabé. Celkově ale trhy vyčkávaly na dnešní inflační data. Americký dolar k euru ztratil 0,3 % na 1,098 USD/EUR. Koruna se po dočasném oslabení k 24,30 CZK/EUR vrátila lehce pod tuto úroveň, kde v podstatě setrvává již od ukončení intervenčního režimu ČNB minulý čtvrtek.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?