Období nízkých úrokových sazeb je pryč - úrokové sazby vládních dluhopisů s dlouhodobou splatností rostou v celé EU.
Úrokové sazby vládních dluhopisů s dlouhodobou splatností rostou v celé EU.
Průměrná úroková sazba dluhopisů s dlouhodobou splatností (podle statistiky pro hodnocení plnění maastrichtských kritérií) v Evropské unii v květnu 2023 dosáhla 3,45 %. Sazba od letošního února kolísá okolo hodnoty 3,50 % a je na nejvyšší úrovni za celou dekádu. Prudký růst úročení dlouhodobých dluhopisů v EU odstartoval v prvním pololetí roku 2022 a kryl se se začátkem války na Ukrajině. Ještě v prosinci 2021 průměrná sazba v EU činila 0,63 %, ale v květnu 2022 už dosahovala 2,36 %. Po vrcholu v říjnu 2022 (3,64 %) došlo k mírné korekci směrem dolů, ale i tak bylo letos v květnu úročení dlouhodobých dluhopisů meziročně vyšší o 1,1 p. b.
Zvýšená úroveň úrokových sazeb vládních dluhopisů je v souladu se všeobecným zvyšováním úrokových sazeb v globálních ekonomikách. V reakci na silnou inflaci přistoupila ECB i další centrální banky v EU ke zvyšování základních měnově-politických sazeb a to se v bankovním sektoru promítlo do zvýšení sazeb klientských vkladů a také úvěrů. I výnosy dlouhodobých vládních dluhopisů tedy odrážejí všeobecná očekávání déletrvajících vyšších úroků.
V květnu 2023 mělo nejvyšší úrokové sazby dlouhodobých vládních dluhopisů Maďarsko (7,78 %), následované Rumunskem (6,3 %) a Polskem (5,93 %). Hned za nimi se umístilo Česko s 4,5 %. Rumunsko, Polsko a Česko jsou také jediné země EU, kde byly letos v květnu úrokové sazby meziročně nižší. Loni na jaře zde výnosy dluhopisů rostly výrazněji než jinde. Od vrcholu z října 2022 pak v těchto státech úročení vládních dluhopisů klesalo, zatímco ve zbytku Unie, především v západoevropských zemích, je ve stejném období patrná spíše stagnace nebo mírný růst. Nejnižší výnosy na vládních dluhopisech s dlouhodobou splatností mělo v květnu Švédsko (2,32 %), Německo (2,34 %) a Dánsko (2,54 %). Obecně vyšší úroveň výnosů dluhopisů mají novější členské země ze střední a východní Evropy a také ty s vlastní měnou.
Průměrná úroková sazba vládních dluhopisů s dlouhodobou splatností v zemích EU (%, květen, 2023)
Článek si můžete přečíst v letním dvojčísle časopisu Statistika&My.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- LS Nafta - ceny a grafy nafty s nízkým obsahem síry, vývoj ceny nafty s nízkým obsahem síry 1 tuna - 1 rok - měna USD
- Úrokové sazby - úroky z vkladů.
- Srovnání hypoték - porovnání úrokových sazeb a poplatků hypotéky
- Graf úrokových sazeb hypoték
- Úroková sazba hypotéky
- Úrokové sazby ČNB
- Srovnání půjček - sazby, podmínky, poplatky
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Ověření DIČ v EU - ověřování DIČ v systému VIES
- Jaký je dnes státní svátek?
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
Prezentace
24.02.2025 České firmy stále častěji místo banky…
12.02.2025 iPhone 16 Pro za 699 Kč! Nová služba nemá v…
29.01.2025 Xiaomi má nový bestseller. Je extrémně nadupaný a