Aktivní vs. pasivní investování: Co je dlouhodobě úspěšnější?
Aktivní a pasivní investování jsou dvě odlišné možnosti, jak dosáhnout zisku na finančních trzích. Pasivní investoři obvykle usilují o větší výnosy po delší dobu prostřednictvím pravidelných nákupů a následného držení aktiv. Aktivní investoři se pokouší o využívání kolísavosti trhů k tomu, aby kupovali a prodávali v kratším časovém horizontu a dosahovali menších a častějších zisků, ovšem za mnohem vyššího rizika. Jaká technika je dlouhodobě výnosnější a co ukazují výzkumy?
Aktivní investování
Aktivní investor obchoduje podle aktuální tržní situace a trendů (klidně i několikrát denně), což je ovšem časově náročné a potřebuje k tomu dobrou znalost konkrétních společností. Tento typ investorů se za každou cenu snaží o dobré načasování a vstup na trh v co nejlepší dobu. Časování trhu se ale z dlouhodobého hlediska drtivé většině z nich nedaří. Další možností je využití služeb profesionálních portfolio manažerů nebo makléřů, což není z hlediska poplatků zrovna levná záležitost.Dá se říct, že aktivní investování nemá daleko od tradingu. Tradeři obvykle obchodují velmi často a klidně i několikrát denně. Cílem je dosáhnutí výnosů, které překonají investice typu „kup a drž“. Zatímco trpěliví investoři se mohou obvykle potkat s ročním výnosem 10 až 15 %. Aktivní investoři mohou usilovat klidně o 10% výnos každý měsíc, což se ale drtivé většině z nich nepodaří.
Pasivní investování
Pasivní investování je dlouhodobá, jednoduchá a finančně mnohem dostupnější metoda. Má za úkol kopírovat výkonnost světového trhu pomocí zmíněných ETF fondů. Pasivní investoři drží své investice několik let nebo dokonce desetiletí a v průběhu této doby využívají výhod složeného úročení. I když trhy nevyhnutelně kolísají, pasivní investoři obvykle přečkají klesající trendy s očekáváním, že se ceny zotaví a případné ztráty se nakonec vrátí. Pasivní investoři obvykle sledují dlouhodobý investiční horizont, aby dosáhli svých cílů.
Nákup jednotlivých akcií, jak to dělá mnoho investorů, zvyšuje riziko, že o investované peníze můžete přijít. Diverzifikované portfolio naproti tomu rozprostře vaše peníze mezi stovky společností. To pomáhá vyrovnávat případné poklesy jednotlivých firem tím, že jejich výkonnost doplňují silnější výnosy jiných společností a sektorů.
Co říkají výzkumy?
Ke srovnání výkonnosti jsme se rozhodli využít výzkum SPIVA od společnosti S&P Global, která provádí srovnání výsledků aktivního investování s pasivním investováním a zjištěníveřejně publikují.
Pojďme se podívat například na americký akciový trh. Grafika nám ukazuje, kolik aktivních fondů zaměřujících se na velké americké akciové firmy zaostává za svým benchmarkem, v tomto případě za indexem S&P 500. Za poslední rok zhruba 51 % fondů za indexem zaostávalo a přibližně 49 % jich dosáhlo lepší návratnosti.
Když dobu srovnání prodloužíme, výsledky se obvykle zhoršují. V posledních 5 letech nedokázalo index porazit 86,5 % fondů. V 15letém období jsou výsledky srovnání pro aktivní investování ještě horší. Šance na výběr vítězného fondu byla jen 6,6 %. Čím déle tedy investujeme, tím je zpravidla nižší šance, že námi aktivně vybraný fond překoná index.
Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?
- Článek není investičním doporučením
- Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
- Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
- Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
- Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.
Marek Pokorný
Marek se o problematiku finančních trhů začal zajímat již při studiu a kariéru v tomto odvětví započal na pozici reportéra akciových novinek. Nyní pracuje jako analytik finančních trhů a ekonomiky ve společnosti Portu a snaží se lidem přiblížit svět investování. Pravidelně přispívá jak články na blog tak tiskovými zprávami do médií s cílem informovat veřejnost o aktuálním dění na trzích.
Portu
Portu je první česká robo-advisory investiční platforma a lídr na českém trhu. Umožňuje bez jakýchkoliv závazků a s nejnižšími poplatky na trhu investovat do globálně diverzifikovaných portfolií složených na míru potřebám a cílům každého investora.
Více na https://www.portu.cz.
Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Jaký je dnes státní svátek?
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Aktivní vs. pasivní investování: Co je dlouhodobě úspěšnější?
- Jsou úspěšnější aktivní nebo pasivní investoři?
- Investorský magazín: Aktivní vs. pasivní investování
- Trading vs Investování: Jaké jsou rozdíly a co je pro Vás?
- Trading vs. investování: Jaké jsou rozdíly a co z toho je pro vás?
- Investování vs. trading: Jak se liší a co je pro vás to pravé?
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory