Příjmy z DPPO i v červenci vylepšily hospodaření státního rozpočtu (Analýza makroindikátorů)
Stát do konce července hospodařil s deficitem ve výši 214,1 mld. CZK. Meziměsíčně se tedy deficit státního rozpočtu podruhé v řadě zmírnil, tentokrát však pouze o 1,2 mld. CZK. To odráželo zejména vyšší výběr daně z příjmu právnických osob (DPPO), kde měla v červenci pozitivní dopad úhrada vyrovnání za zdaňovací období roku 2022.
Za meziročním zhoršením salda státního rozpočtu o 21,4 mld. CZK stály především vyšší výdaje. Ty vzrostly oproti loňsku o 178,3 mld. CZK (16,2 %). Na tom se podepsaly zejména nárůst sociálních výdajů, pomoc domácnostem a firmám v souvislosti s vysokými cenami energií, dražší obsluha státního dluhu a vyšší investice.
Meziroční růst příjmové strany táhnou prostředky z EU, pojistné a DPPO. Celkové příjmy od začátku roku byly meziročně vyšší o 157,0 mld. CZK a relativně o 17,2 %. K nárůstu příjmů nejvíce přispěly prostředky z EU (50,8 mld. CZK), pojistné (33,3 mld. CZK), DPPO (33,0 mld. CZK), DPFO (15,5 mld. CZK), odvod z nadměrných příjmů výrobců elektřiny (13,4 mld. CZK) a DPH (11,7 mld. CZK). Inkaso DPH (meziročně vyšší o 5,9 %) z našeho pohledu indikuje, že reálná spotřeba domácností zůstává stále relativně utlumená, což patrně souvisí s předchozím propadem reálných mezd a přetrvávající vysokou mírou úspor. Na druhou stranu nárůst inkasa DPPO meziročně o 37,0 % potvrzuje solidní ziskovost firem v loňském roce.
Naděje na splnění schváleného schodku ve výši 295 mld. CZK v případě dodatečných úspor ještě žije. Bilance rizik schváleného rozpočtu je z našeho pohledu vychýlena spíše směrem k hlubšímu schodku. Oproti původnímu návrhu by měl totiž o téměř 20 mld. CZK zvyšovat schodek nižší výběr z windfall tax (po započítání snížených výdajů na energetickou pomoc), na příjmové straně vypadlo dalších 50 mld. CZK z emisních povolenek. U výdajů navíc došlo od června k další mimořádné valorizaci starobních důchodů (dodatečných 15 mld. CZK). Vyšší schválená dividenda z ČEZu spolu s výraznějším inkasem DPPO, pravděpodobně i DPFO a pojistným dokážou pokrýt pouze část těchto rizik. Ve výsledku tak v základním scénáři bez dodatečných úsporných opatření v letošním roce stále předpokládáme deficit státního rozpočtu ve výši 315 mld. CZK.
Celkový deficit veřejných financí by měl letos podle naší prognózy dosáhnout 3,8 % HDP. Navržený konsolidační balíček následně v příštím roce přispěje ke zmírnění schodku státního rozpočtu do blízkosti 240 mld. CZK, což odpovídá deficitu veřejných financí ve výši 2,3 % HDP.
Více nejen k prognóze veřejných financí naleznete v Ekonomických výhledech: https://bit.ly/CEO_3Q23_CZ.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?