Radomír Jáč (Generali Investments)
Makroekonomika  |  01.08.2023 13:40:54

Česká ekonomika se v letošním druhém čtvrtletí vrátila k mezikvartálnímu růstu HDP

Mezikvartální růst HDP v letošním druhém čtvrtletí činil 0,1 %, což odpovídá očekávání trhu.

V meziročním vyjádření prohloubil HDP svůj meziroční pokles na 0,6 % poté, co v letošním prvním čtvrtletí meziroční pokles činil 0,5 %.

ČNB ve své prognóze zveřejněné počátkem května čekala pro letošní druhé čtvrtletí mezikvartální růst HDP o 0,4 % a meziroční pokles o 0,1 %, skutečný výkon ekonomiky byl tedy slabší, než předpokládala centrální banka.

 

Předběžný údaj hlásí, že česká ekonomika v letošním druhém čtvrtletí vykázala mezikvartální růst HDP o 0,1 %, což bylo přesně v souladu s očekáváním finančního trhu.

V meziročním vyjádření se pokles HDP ve druhém čtvrtletí prohloubil z 0,5 % na 0,6 %.

 

Česká ekonomika vykázala v letošním druhém čtvrtletí první mezikvartální růst HDP od loňského druhého čtvrtletí.

Druhá polovina loňského roku, tedy třetí a čtvrté čtvrtletí, byla ve znamení mezikvartálního poklesu HDP, v letošním prvním čtvrtletí HDP České republiky mezikvartálně stagnoval.

Dle vyjádření ČSÚ byl mezikvartální růst HDP v letošním druhém čtvrtletí tažen domácí poptávkou, přičemž výdaje na konečnou spotřebu domácností stagnovaly.

Spotřeba domácností tak zastavila dlouhou sérii mezikvartálních poklesů, jež začala v závěrečném čtvrtletí 2021 a trvala do letošního prvního čtvrtletí.

K mezikvartálnímu růstu by se spotřeba domácností mohla po dlouhé době vrátit v letošním třetím čtvrtletí, scénáři oživení spotřeby domácností hraje do karet kombinace klesající inflace a solidního růstu nominálních mezd..

 

V meziročním vyjádření vykázal HDP v letošním druhém čtvrtletí pokles 0,6 %, jenž byl tažen slabšími výdaji na spotřebu domácností a nižší tvorbou hrubého kapitálu.

 

Detailní statistika HDP za letošní druhé čtvrtletí bude zveřejněna 29. srpna.

Detailní statistika HDP, jež bude zveřejněna koncem srpna, může vedle bližšího pohledu na růst jednotlivých položek na straně poptávky a na výkon sektorů a odvětví na straně nabídky vést také ke zpřesnění dnes zveřejněného předběžného údaje o celkovém výkonu HDP.

 

Česká ekonomika vykázala v letošním druhém čtvrtletí mezikvartální růst HDP poprvé od loňského druhého čtvrtletí.

Ve zbytku letošního roku by se meziroční růst HDP mohl zesílit, pozitivní příspěvek by mělo mít oživení spotřeby domácností, u nějž sehraje příznivou roli klesající inflace.

Přesto ale za celý rok 2023 vykáže HDP České republiky v porovnání s rokem 2022 zhruba stagnaci: samozřejmě si lze představit mírný celoroční růst české ekonomiky, stejně tak ale pro letošní rok nelze vyloučit mírný celoroční pokles HDP.

 

ČNB ve své prognóze zveřejněné počátkem května čekala pro letošek celoroční růst HDP na úrovni 0,5 %.

Výkon české ekonomiky v letošním prvním pololetí zaostal za odhady centrální banky, v samotném druhém čtvrtletí za odhadem ČNB mírně zaostal zřejmě také vývoj spotřeby domácností.

Slabší než očekávaný výkon české ekonomiky a nadále slabá spotřeba domácností jsou z pohledu debat o měnové politice argumentem pro možnost postupného uvolňování měnových podmínek v české ekonomice.

Zároveň ale není rozdíl mezi čerstvě reportovanými daty o HDP a očekáváním ČNB, tak jak bylo prezentováno v květnové prognóze, nijak zásadní.

Nelze proto čekat nějakou rychlou reakci ČNB a pro blížící se zasedání bankovní rady, jež se koná tento čtvrtek, je na finančním trhu všeobecně předpokládána opětovná stabilita úrokových sazebrepo sazbou na úrovni 7 %.

Radomír Jáč

Radomír Jáč

Radomír Jáč působí na kapitálových trzích již dvacet let, a to s praxí na pozici hlavního analytika v předních investičních bankách a asset management společnostech aktivních na středoevropských trzích. Profesně pokrývá makroekonomický vývoj včetně měnové a rozpočtové politiky, vývoj měnových kurzů či výnosů vládních dluhopisů, především ve středoevropském regionu (včetně české ekonomiky) a v eurozóně. Vystudoval VŠE v Praze se zaměřením na hospodářskou a sociální politiku, ekonomické teorie a finanční trhy. Volný čas dělí mezi své nejbližší, běh a literaturu.


Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.

Logo Generali

nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.

Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688