Po včerejšku hrozí, že i dnešní ukazatele sentimentu zklamou (Ranní zpráva z finančního trhu)
Po včerejším zklamání, které přinesly evropské PMI, hrozí, že obdobně dopadnou i dnešní indikátory v podobě německého ZEW indexu a americké spotřebitelské důvěry.
Spotřebitelská důvěra v USA roste, ale ne jak čeká konsensus
Včerejší PMI z průmyslu a ze služeb v eurozóně výrazně zklamaly. Hrozí tak, že obdobnou informaci přinesou i dnešní předstihové indikátory. Čekali jsme, že se německý Ifo index udrží na červnové hodnotě, i když tržní konsensus předpokládá mírné zhoršení. Náladě německých průmyslníků nesvědčí pouze pozvolné oživení čínské ekonomiky, utaženější měnové podmínky či o něco slabší americká data. Na druhou stranu pro nadcházející měsíce vidíme jako důležitou silnou a zdravou bilanci německých podniků, robustní sektor služeb a sílící spotřebitelskou poptávku. Americká spotřebitelská důvěra vzroste, i když je otázka, jestli po včerejších PMI datech naplní tržní očekávání. Každopádně americkým domácnostem pomáhá tamní silný trh práce. Vypadá to tedy, že dnešní data by mohla spíše nahrávat silnějšímu dolaru.
Tuzemský ekonomický kalendář je prázdný. Koruna zůstává pod prodejním tlakem. Z technického pohledu se nyní hraje o hladinu 24,20 CZK/EUR. Do čtvrteční mediální karantény představitelů ČNB zbývají dva dny. Dnes a zítra tedy můžeme ještě očekávat mediální vyjádření centrálních bankéřů. Dosud byla silná koruna hlavním nástrojem v boji s vysokou inflací. Pokud bude tento postoj potvrzen, má koruna šanci úroveň 24,20 CZK/EUR udržet, respektive své ztráty alespoň částečně zkorigovat.
Koruna se vůči euru přiblížila ke 24,20 CZK/EUR
Zveřejnění červencové PMI aktivity z průmyslového sektoru přineslo opravdu velké zklamání, zejména z Německa, kde se index propadl na 38,8 bodu. To je hodnota, kterou německý průmysl viděl naposledy v době tuhých pandemických uzavírek v květnu 2020. Takovéto nízké číslo nemohl vykompenzovat ani stále rostoucí sektor služeb. I tady ale PMI meziměsíčně poklesl. Celkový kompozitní index tak v Německu zůstal v pásmu kontrakce. A obdobný obrázek panuje i v eurozóně jako celku. Zklamání sice přišlo i od amerických PMI, úrovňově jsou však vůči evropským ukazatelům výše. Euru se tak ve světle těchto dat včera příliš nedařilo, oproti dolaru kurz mířil směrem dolů k 1,107 USD/EUR.
Česká koruna ani s novým týdnem nezastavila trend svého oslabování. To odstartovala v minulém týdnu svým úterním prohlášením viceguvernérka E. Zamrazilová. Ta prohlásila, že očekává ve zbytku roku oslabení české měny, v ročním horizontu až o jednu korunu. Dále uvedla, že tuzemské měnové podmínky jsou dle jejího názoru dostatečně utažené. Otázkou pak podle ní je, kdy začít s uvolňováním měnové politiky, což již tak se zhoršujícímu korunovému úrokovému diferenciálu příliš nenahrává. Z fundamentů pak koruně nesvědčí výše diskutované nepříznivé zprávy z německého průmyslu. Ve výsledku tak koruna během včerejší seance oslabila z ranních kotací těsně nad hladinou 24,00 CZK/EUR až k 24,17 CZK/EUR zaznamenaných v odpoledních hodinách. Trendu nezabránilo ani zlepšení tuzemského ekonomického sentimentu, které přinesl červencový konjunkturální průzkum. Zlepšení bylo patrné zejména u spotřebitelské důvěry. Podrobněji jsme tato data komentovali zde https://bit.ly/3Os83Fd.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?