Po technické recesi v prvním čtvrtletí letošního roku zůstane dle ukazatelů německá ekonomika slabá - Globální ekonomický výhled červenec 2023
Německo
Po technické recesi v prvním čtvrtletí letošního roku zůstane dle ukazatelů německá ekonomika slabá. Ekonomika a její exportně orientovaný průmysl se nachází pod tlakem výhledu zpomalující poptávky, kterou táhne dolů především zpřísnění měnové politiky. Obavy panují hlavně v souvislosti se slabým zpracovatelským průmyslem. Poslední dvě čtvrtletí přinesla pokles HDP a výhled není nikterak optimistický. CF nově předpovídá pro letošek pokles HDP o 0,3 % a růst v příštím roce o 1,1 %. Podnikatelský sentiment opět oslabil a je na nejhorší úrovni od loňského prosince. Dle indexů Ifo a ZEW pokles podnikatelské důvěry odráží především nejistotu ohledně oživení ekonomiky v důsledku globálního zvyšování úrokových sazeb. Výrazně pesimističtější bylo hodnocení současné situace, i očekávání. Vlivem rostoucí nejistoty pak začíná mírně klesat i spotřebitelská důvěra, která se zhoršila poprvé za posledních devět měsíců. Kompozitní ukazatel PMI v červnu výrazně poklesl na 50,6 (z květnových 53,9) a zůstává jen těsně v pásmu expanze. Tento údaj signalizuje prudké zpomalení tempa růstu na pětiměsíční minimum v důsledku kombinace pomalejšího růstu sektoru služeb (54,1) a prohlubujícího se poklesu zpracovatelského sektoru (40,6), kde dochází k omezování výroby kvůli klesajícím zakázkám.
Po třech měsících zpomalování spotřebitelská meziroční inflace v červnu opět mírně zrychlila. Inflace dle harmonizovaného indexu dosáhla 6,8 % (oproti květnovým 6,3 %), přičemž ceny potravin nadále vykazují nadprůměrný růst a zůstávají hlavní hnací silou inflace. Naopak růst cen energií zůstává umírněný. Celkový růst cen byl však částečně způsoben i prudkým nárůstem cen dopravy vlivem nízké srovnávací základny v souvislosti se štědrými vládními dotacemi v loňském roce, konkrétně levnou měsíční jízdenkou za devět eur. Mírně zrychlila též inflace bez cen potravin a energií, která se přiblížila 6 %. Dle CF inflace v letošním roce dosáhne necelých 6 % a v roce 2024 se dostane pod 3 %. Naproti tomu meziroční růst cen průmyslových výrobců již po osmé za sebou zvolnil, na 1 % (oproti dubnovým 4,1 %), což je nejmenší nárůst za téměř dva a půl roku.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
?