Koruna nejslabší od března. Ztráty budou pokračovat
Klíčové body
- Koruna poprvé od konce března prolomila 24,00 za euro.
- Vedle domácích fundamentů přispěly k oslabení i zahraničí.
- Ztráty koruny mohou podle nás pokračovat.
Kurz koruny se včera poprvé od konce března přehoupl nad hranici 24,00 za euro. Šlo o krátký pohyb, u něhož čekáme, že zmiňovaná úroveň může zafungovat jako krátkodobá rezistence. V delším výhledu by však měla padnout a kurz dále oslabit.
Koruna se v posledních dnech vezla primárně na přecenění výhledu úrokových sazeb. Viceguvernérka ČNB Zamrazilová v tomto týdnu uvedla, že podmínky financování jsou utaženy dostatečně a že debata se následně povede o tom, kdy bude vhodné začít se snižováním sazeb. Trhy si to přebraly ve směru dřívějšího a výraznějšího snížení úroků, kterému odpovídá odhad poklesu do konce roku o více než jeden procentní bod. Česká měna v návaznosti na to oslabila. Nedokázala profitovat z relativně pozitivní globální nálady na trzích, ani z globálně slabého dolaru. Domácí fundamenty to vše převážily s ohledem na přecenění tržních sazeb.
Ve čtvrtek úřadovalo i zahraniční dění, což potvrdilo oslabení ostatních měn regionu. Na americkém trhu jsme po předchozím poklesu tržních sazeb středních a dlouhých splatností pozorovali obrat. Výnosy začaly růst poté, co týdenní změna počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti ukázala nejnižší číslo od května. Bondový trh tak jako by se vrátil k sentimentu před zveřejněním inflace za červen, kdy výnosová křivka vykazovala evidentní náklonost k dosažení tzv. hladkého přistání v souvislosti v blížícím se vrcholem sazeb v cyklu a nad očekávání lepší kondicí americké ekonomiky. Do hry mohou rovněž vstupovat i nadcházející aukce středních splatností a zasedání Fedu. Od něj čekáme zvýšení sazeb o 25 bodů a udržení jestřábí rétoriky.
Udrží-li se situace ze čtvrtka, která byla mimo jiné spojena nejen s vyššími tržními sazbami v USA, ale i silnějším dolarem pod 1,1200 za euro, rizika slabší koruny převáží. Vzroste tím i pravděpodobnost dalšího, a možná i delšího, překonání hranice 24,00 za euro. Přispět by rovněž mohly případné další holubičím stylem laděné komentáře z ČNB. Bankovní rada se totiž do mediální karantény před srpnovým zasedáním ponoří až příští čtvrtek.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,1134 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 100,80 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1118 do 1,1251 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,96 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,52 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,88 až 24,05 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,27 do 21,57 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME