Čína tvrdí, že zahraniční obchod čelí "extrémně vážné" situaci, z propadu viní geopolitiku
Čínské ministerstvo obchodu ve středu uvedlo, že neekonomické faktory rostou a zasahují do zahraničního obchodu země, která ve druhé polovině letošního roku čelí "extrémně vážné" situaci.
"Násilné snahy některých zemí o "oddělení", "přerušení (dodavatelských) řetězců" a takzvané "snižování rizika" jsou lidmi vytvořené překážky, které blokují normální obchod," řekl Li Xingqian, šéf oddělení zahraničního obchodu ministerstva, v mandarínštině, podle překladu CNBC. K novinářům promluvil na tiskové konferenci o práci ministerstva v první polovině roku.
Čínský export, který významně přispívá k domácímu růstu, se v posledních měsících propadl kvůli zpomalení globálního růstu.
Graf: Čínský vývoz do jihovýchodní Asie se zužuje
Zdroj: CNBC, Wind, China customs
Ve středu Li upozornil na celkové zpomalení. Řekl také, že vzhledem k tomu, že obchod během tří let pandemie Covid-19 vzrostl, nastavilo to vysokou základnu pro letošní čísla.
Li také přímo zmínil výzvy k diverzifikaci dodavatelského řetězce.
"Společnosti tvrdí, že politizace obchodu v některých zemích donutila objednávky a výrobu k odchodu, což poškozuje ekonomické zájmy dodavatelů i kupujících," řekl. Dodal, že ministerstvo pomůže podnikům vyrovnat se s "nepřiměřenými obchodními omezeními".
Ministerstvo neřeklo nic o svých vlastních nedávno oznámených vývozních kontrolách, které mají vstoupit v platnost 1. srpna pro dva klíčové kovy.
USA používají vlastní vývozní kontroly ve snaze omezit čínský vývoj špičkových technologií. Obchodní napětí mezi USA a Čínou se v posledních několika letech vystupňovalo, což přimělo i další země, aby přijaly opatření.
Čína se mezitím snaží udržet a přilákat zahraniční investice. Tim Cook z Applu, Elon Musk z Tesly a mnoho dalších obchodních lídrů cestovali do Číny od té doby, co letos uvolnila omezení na hranicích.
Ministerstvo obchodu ve středu uvedlo, že jeho ministr Wang Wen-tchao se letos setkal s více než 20 hostujícími vedoucími pracovníky zahraničních společností. Ministerstvo zopakovalo své úsilí o zřízení pravidelných kulatých stolů se zahraničními podniky v Číně a řešení provozních problémů.
Ministerstvo mimo jiné uvedlo, že provede změny, které umožní zahraničním investorům zvýšit velikost svých strategických investic do kótovaných společností.
Zdroj: CNBC
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?