Inflace je poprvé od ledna 2022 jednociferná (Analýza makroindikátorů)
Tuzemské spotřebitelské ceny byly v červnu meziročně vyšší o 9,7 % po květnovém růstu o 11,1 %. Inflace tak poprvé od ledna 2022 klesla do jednociferného teritoria. Červnový vývoj plně odpovídal naší prognóze a zároveň i tržnímu konsensu. ČNB ve své prognóze zveřejněné začátkem května očekávala červnovou inflaci ve výši 10,1 % y/y.
Meziměsíčně spotřebitelské ceny vzrostly v průměru o 0,3 %. Struktura červnové inflace byla zhruba v souladu s naší prognózou. Nejvíce k meziměsíční inflaci přispěl sezonní nárůst cen dovolených (+8,7 % m/m) a další růst cen elektřiny (o 0,5 % m/m). Pokračující zdražování elektřiny pravděpodobně souvisí s postupným koncem předchozích fixací. Regulované ceny jako celek ve výsledku v červnu vzrostly o 0,2 % m/m. Ceny potravin meziměsíčně stagnovaly, zatímco alkoholické nápoje a tabákové výrobky zdražily o 0,6 % m/m. Ceny pohonných hmot byly oproti květnu vyšší o 0,5 %. Po sezónním očištění celková meziměsíční inflace podle našeho odhadu jen nepatrně zrychlila z květnových 0,21 % na 0,29 % v červnu.
Jádrová inflace zůstává slabá. V souladu s naším očekáváním se již druhý měsíc v řadě držela meziměsíční sezonně očištěná jádrová inflace poblíž 0,1 %. V anualizovaném vyjádření se pohybovala kolem 1 %, což je zároveň dolní hranice tolerančního pásma ČNB. V meziročním vyjádření, které stále zohledňuje rychlý růst cen z předchozích měsíců, jádrová inflace klesla z květnových 8,6 % na 7,5 % v červnu. Tlaky na růst cen plynoucí z tuzemské ekonomiky tak především v posledních dvou měsících výrazně zeslábly. Lze předpokládat, že významný vliv na to má velmi slabá poptávka domácností. ČNB ve své prognóze z května očekávala, že jádrová inflace v červnu klesne na 8,3 % y/y.
Pokles meziroční inflace se v průběhu druhé poloviny letošního roku zmírní. V letošním čtvrtém čtvrtletí bude totiž efekt srovnávací základny působit v opačném směru, když ke konci loňského roku se v cenových statistikách projevil vliv zavedení úsporného tarifu na energie. Na začátku příštího roku by měly spotřebitelské ceny energií výrazně klesnout, což by mělo přispět k návratu inflace ke dvouprocentnímu cíli centrální banky.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?