Inflace je poprvé od ledna 2022 jednociferná (Analýza makroindikátorů)
Tuzemské spotřebitelské ceny byly v červnu meziročně vyšší o 9,7 % po květnovém růstu o 11,1 %. Inflace tak poprvé od ledna 2022 klesla do jednociferného teritoria. Červnový vývoj plně odpovídal naší prognóze a zároveň i tržnímu konsensu. ČNB ve své prognóze zveřejněné začátkem května očekávala červnovou inflaci ve výši 10,1 % y/y.
Meziměsíčně spotřebitelské ceny vzrostly v průměru o 0,3 %. Struktura červnové inflace byla zhruba v souladu s naší prognózou. Nejvíce k meziměsíční inflaci přispěl sezonní nárůst cen dovolených (+8,7 % m/m) a další růst cen elektřiny (o 0,5 % m/m). Pokračující zdražování elektřiny pravděpodobně souvisí s postupným koncem předchozích fixací. Regulované ceny jako celek ve výsledku v červnu vzrostly o 0,2 % m/m. Ceny potravin meziměsíčně stagnovaly, zatímco alkoholické nápoje a tabákové výrobky zdražily o 0,6 % m/m. Ceny pohonných hmot byly oproti květnu vyšší o 0,5 %. Po sezónním očištění celková meziměsíční inflace podle našeho odhadu jen nepatrně zrychlila z květnových 0,21 % na 0,29 % v červnu.
Jádrová inflace zůstává slabá. V souladu s naším očekáváním se již druhý měsíc v řadě držela meziměsíční sezonně očištěná jádrová inflace poblíž 0,1 %. V anualizovaném vyjádření se pohybovala kolem 1 %, což je zároveň dolní hranice tolerančního pásma ČNB. V meziročním vyjádření, které stále zohledňuje rychlý růst cen z předchozích měsíců, jádrová inflace klesla z květnových 8,6 % na 7,5 % v červnu. Tlaky na růst cen plynoucí z tuzemské ekonomiky tak především v posledních dvou měsících výrazně zeslábly. Lze předpokládat, že významný vliv na to má velmi slabá poptávka domácností. ČNB ve své prognóze z května očekávala, že jádrová inflace v červnu klesne na 8,3 % y/y.
Pokles meziroční inflace se v průběhu druhé poloviny letošního roku zmírní. V letošním čtvrtém čtvrtletí bude totiž efekt srovnávací základny působit v opačném směru, když ke konci loňského roku se v cenových statistikách projevil vliv zavedení úsporného tarifu na energie. Na začátku příštího roku by měly spotřebitelské ceny energií výrazně klesnout, což by mělo přispět k návratu inflace ke dvouprocentnímu cíli centrální banky.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Dohoda o provedení práce 2022
- Platové tabulky pracovníků v sociálních službách 2022
- Dohoda o pracovní činnosti 2022
- Odměna pěstouna 2022 - kalkulačka
- Příspěvek při pěstounské péči 2022 - kalkulačka
- Alimenty kalkulačka 2022 - výživné na dítě
- Zvýšení platů 2022
- Důchod OSVČ 2022 - kalkulačka
- Důchod OSVČ a zaměstnance - srovnání 2022
- Příspěvek na péči 2024 - kalkulačka: výška příspěvku na péči zůstává stejná jako v roce 2022 a díky inflaci si za příspěvek poživatelé pořídí méně slu
- Jaký je dnes mezinárodní den?
Prezentace
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
25.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Elektrické návěsy od Range Energy: Klíč k udržitelnější kamionové dopravě?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory