Veřejné výběrové řízení na dodavatele kontejnerů na použité palivové soubory vypisuje ČEZ přibližně v desetiletých intervalech. Poprvé vybral ČEZ pro Temelín dodavatele důležitého strojírenského výrobku v roce 2006, podruhé pak v roce 2015.
„S ohledem na technický vývoj, cenu nebo i aktuální dodávky paliva vybíráme dodavatele kontejnerů přibližně na deset let. Soutěží sledujeme získání dobrých nabídek i plnění licenčních požadavků s ohledem na dodávky paliva,“
Staronovým dodavatelem se stala plzeňská ŠKODA JS. Nové kontejnery umožní skladovat i palivo od nových dodavatelů. Už loni ČEZ vybral pro dodávky palivových souborů americkou společnost Westinghouse a francouzskou společnost Framatome. První palivo by ČEZ od nových dodavatelů měl přijmout v letech 2024/25. „Možnost skladovat palivové soubory od různých výrobců byla jedním z parametrů výběrového řízení,“ doplnil Bohdan Zronek.
Podle výsledku výběrového řízení ŠKODA JS postupně dodá pro Jadernou elektrárnu Temelín šedesát kontejnerů. První dodávka se uskuteční v roce 2029. Do té doby bude ŠKODA JS vyrábět pro Temelín kontejnery podle současné smlouvy z roku 2015. „Ta počítá s dodávkou 58 kontejnerů, aktuálně už ŠKODA JS dodala dvacet, dalších šest očekáváme v letošním roce,“ poznamenal Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.
Také od roku 2029 bude ŠKODA JS na Temelín ročně dodávat od dvou do šesti kontejnerů.
„Typově půjde o stejné kontejnery jako dosavadní, tedy tak zvané dvouúčelové. Použité palivo v nich bude možné transportovat i skladovat. Lišit se budou jen v technických detailech,“
Před použitím musí ŠKODA JS pro nové kontejnery získat schválení od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.
ČEZ použité palivové soubory skladuje v areálech obou jaderných elektráren. Každá z jaderných elektráren má svůj vlastní sklad. V Dukovanech mají dva sklady, dohromady s kapacitou 193 kontejnerů. Stávající temelínský sklad s kapacitou 152 skladovacích kontejnerů je v provozu od roku 2010. Aktuálně je zde umístěno 63 kontejnerů s použitými palivovými soubory. Ročně do skladu na plochu většího pokoje umístí energetici čtyři až šest kontejnerů s palivem, ze kterého vznikla elektřina odpovídající roční spotřebě všech českých domácností. Soubory v kontejnerech mohou být umístěny až šedesát let.
Kontejnery jsou v rámci dohod o mírovém užívání jaderné energie pomocí průmyslových kamer monitorovány Mezinárodní agenturou pro atomovou energii.
Parametry kontejneru pro Jadernou elektrárnu Temelín
Hmotnost plného je 115 tun
Hmotnost prázdného je 100 tun
Výška 5,5 m
Průměr 2,3 m
Počet palivových souborů v jednom kontejneru – 19
Do skladu použitého paliva lze kontejner z elektrárny přepravit, pokud teplota jeho povrchu nepřekročí 85 °C.
Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 8,2 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.
Marek Sviták , mluvčí ČEZ, Jaderná elektrárna Temelín