Tuzemský průmysl meziměsíčně rostl, koruna oslabila k hranici 23,90 EUR/CZK - Rozbřesk
Tuzemský průmysl držel v posledních čtvrtletích českou ekonomiku nad vodou a v situaci spotřebitelské deprese bránil hlubšímu hospodářskému propadu. Od začátku letošního roku však přešlapuje na místě, přičemž v dubnu klesla výroba meziměsíčně o 1,9 %. Dnes byl zveřejněn výsledek průmyslu za květen, meziročně odvětví rostlo o 1,4 %. Stejně jako v dubnu stoupla výroba aut a klesla produkce ve většině ostatních průmyslových odvětví. Opět ubylo zakázek v průmyslu, jejich hodnota meziročně klesla o 4,4 procenta. Meziměsíčně se průmyslová produkce zvýšila o 1,6 procenta.
Tuzemské konjunkturální průzkumy, stejně jako index nákupních manažerů PMI, již několik měsíců ukazují na výrazné zhoršení nálady a provozních podmínek v průmyslu. Index PMI ve zpracovatelském průmyslu je dokonce v pásmu recese již rok a půl a v posledních měsících se dále propadá. Tvrdá data však zatím takto pesimistický obrázek nekreslí, zčásti i díky tomu, že sektor automotive stále dokončuje rozpracovanou výrobu z posledních – rozpadlými dodavatelskými řetězci zasažených – let. Předpokládáme však, že s postupným vyčerpáním toho efektu se bude průmyslová výroba v Česku dostávat pod stále intenzivnější tlak.
Hlavním důvodem je slábnoucí poptávka. Ta ovlivňuje negativně nejen samotnou výrobu, ale také nákup vstupů a zaměstnanost. Červnová data PMI signalizují zatím nejrychlejší pokles výroby i nových zakázek v tomto roce, přičemž slabá dynamika nových zakázek je patrná jak na domácích, tak i zahraničních trzích. Ochlazená poptávka se projevila i na dalším poklesu zaměstnanosti – v červnu bylo tempo propouštění nejsvižnější od poloviny roku 2020.
Z pohledu ČNB bude dnes ostře sledovaný také vývoj mezd v průmyslu. V dubnu mzdová dynamika meziročně mírně zrychlila na 9,6 %, zatím ale zůstává pod dvoucifernou hranicí ze začátku letošního roku. To se však mohlo v květnu změnit vzhledem k výraznému navyšování mezd v automotive (např. základní mzdové tarify ve Škoda auto se navýšily o +10,1 %). Pokud by měly mzdy znovu vykázat takto silnou dynamiku, jednalo by se po relativně delší době o (lehké) jestřábí překvapení pro centrální banku.
*** TRHY ***
Koruna
Koruna včera výrazně ztrácela a podívala se až k hranici 23,90 EUR/CZK. Na vině je nižší likvidita spojená se svátečními dny, ale svou roli zřejmě sehrál i nárůst averze k riziku na hlavních trzích. Silná čísla z amerického trhu práce (ADP) totiž zvyšují pravděpodobnost, že Fed bude muset zvýšit sazby nejen v červenci, ale také na zářijovém zasedání. A to se pochopitelně nelíbí celé paletě rizikových aktiv, včetně české měny. Ta dnes musí být znovu v pozoru, neboť přijdou na řadu oficiální data z amerického trhu práce (payrolls), která mohou celkový sentiment na trzích dále zhoršit.
Eurodolar
Eurodolar se na konci prvního prázdninového týdne obchoduje stále relativně klidně kolem hranice EURUSD 1,09, ačkoliv data z posledních (v Česku svátečních) dní nebyla nezajímavá. Americký index ISM ve službách a zejména pak včerejší ADP report z trhu práce (497 vs očekávaných 250 tisíc nových pracovních míst) překvapily trhy pozitivně. V souhrnu tak sázky na další růst oficiálních sazeb Fedu během zasedání na konci července vzrostly na 90 % (dalších +25 bps v září vidí trh s pravděpodobností 25 %), ačkoliv poslední zápis z jednání FOMC lehce relativizoval sílu signálu, který data z trhu práce vysílají (dodejme, že JOLTS report dopadl bez výraznějších překvapení).
A právě oficiální report o počtu nových pracovních míst - payrolls za červen - je dnes hlavním očekávaným číslem. Trh původně čekal výsledek kolem +200 tisíc nových míst, nicméně tato očekávání se po ADP jistě změnila, neboť obě datové řady spolu v posledních měsících z historického pohledu korelují spíše lépe. Uvidíme, zda případné překvapení (v tomto případě by se vzhledem k výsledku ADP reportu muselo jednat spíše o překvapení negativní), eurodolar dokáže rozhýbat.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Okomentovat na facebooku
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?