Ranní okénko - Dodá červnový údaj státního rozpočtu naději na lepší zítřky?
První červencový týden otevře index PMI ve výrobě, jehož výsledek bude zveřejněn v České republice, Německu, eurozóně i USA. Očekává se zhoršení tohoto ukazatele ve všech zmíněných zemích. Přestože pracovní týden v České republice bude díky státním svátkům kratší, tak se dozvíme pár zajímavých údajů o tuzemské ekonomice. Kromě zmíněného PMI ve výrobě v pondělí Ministerstvo financí představí výši plnění státního rozpočtu za první polovinu tohoto roku. Ke konci května činil deficit státního rozpočtu -271,4 mld. Kč. Při schváleném rozpočtu -295 mld. Kč je tak více než 90 % ani ne v polovině roku již vyčerpáno. Pozitivním stimulem pro státní rozpočet ve zbytku roku sice budou dodatečné příjmy z historicky nejvyšší dividendy energetické skupiny ČEZ, kde je majoritním akcionářem stát, dále příjmy z tzv. wind-fall tax a vybrané zálohy z daní právnických osob. Nicméně rizika jsou značná a bude velice obtížné dodržet letošní naplánovaný rozpočet. Během pátku budou odhalena nejnovější data o průmyslové výrobě a zahraničním obchodu.
Jak bylo zmíněno výše, tak pondělí bude patřit indexu PMI ve výrobě. Z pohledu České republiky bude nejzásadnější zprávou vývoj státního rozpočtu.
V úterý kromě bilance zahraničního obchodu Německa nebudou publikována žádná další data.
Čtvrtek nabídne také statistiku továrních objednávek, ale tentokrát z Německa. Eurostat uveřejní, jak se za květen dařilo maloobchodu. Každotýdenní statistika nových žádostí o hypotéku přijde z USA.
V pátek ráno se dozvíme nejnovější údaje o průmyslové výrobě a o bilanci zahraničního obchodu. Očekáváme, že v květnu naše průmyslová výroba meziročně setrvá v červených číslech. Naopak květnová bilance zahraničního obchodu by ve srovnání s dubnem měla skončit ve výraznějším přebytku. I Německo zveřejní, jak se vyvíjí jeho průmyslová výroba. Z USA dorazí údaje k červnové nezaměstnanosti.
Minulý pátek Český statistický úřad upřesnil české HDP za 1. čtvrtletí tohoto roku. V meziročním srovnání došlo ke korekci směrem dolů, kdy tuzemské hospodářství nakonec pokleslo o 0,5 %. Mezičtvrtletní srovnání potvrdilo odhady statistiků a analytiků, že česká ekonomika sice již není v technické recesi, ale ani zdaleka nemůžeme tvrdit, že vše je již v pořádku. Česká ekonomika stagnuje a jako jedna z posledních zemí stále nedosáhla předcovidové úrovně.
Poslední pracovní den minulého týdne byl pro akciové trhy velmi úspěšný. Americký index S&P 500 si připsal 1,23 % a německý DAX zaznamenal zisk dokonce o 0,03 % větší. Pražská burza oproti zmíněným indexům sice mírně zaostávala, ale i přesto získala za pátek 1 %. Naopak koruna oslabovala a její nejnižší pozice byla na 23,77 EUR/CZK.
Autor: Martin Kron, analytik
Editor: Lenka Kalivodová, analytička
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Úrokové sazby - úroky z vkladů.
- Srovnání hypoték - porovnání úrokových sazeb a poplatků hypotéky
- Graf úrokových sazeb hypoték
- Úroková sazba hypotéky
- Srovnání půjček - sazby, podmínky, poplatky
- Sazba D57d, tarif D57d - elektřina
- Úrokové sazby ČNB
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzy historie, kurzovní lístek ČNB 23.11.2020, historie kurzů měn
- Graf USD / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Kurzy měn - kurzovní lístek ČNB
- Graf EUR / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
?