Slabší data z Evropy a pozitivní překvapení ze zámoří (Komentář)
Sentiment indikátory v Evropě zůstávají slabé. Červnový německý IFO index, spotřebitelský sentiment i důvěra v ekonomiku eurozóny jako celek zaostaly za odhady. Po negativním vyznění PMI indikátorů v minulém týdnu se tak jedná o další nepříliš povzbudivý signál z evropské ekonomiky.
Rovněž dnes zveřejněná červnová inflace v eurozóně lehce zaostala za očekáváními. Celková meziroční dynamika spotřebitelských cen zpomalila z květnových 6,1 % na 5,5 %. Pro ECB klíčová jádrová inflace naopak zrychlila z 5,3 % y/y na 5,4 % y/y. Jak v případě celkové, tak jádrové inflace tržní konsenzus vyhlížel o 0,1 pb vyšší hodnotu. Perzistence růstu jádrových cen podle nás bude důležitým argumentem pro další zvýšení úrokových sazeb ze strany ECB. Nadále očekáváme, že depozitní sazba bude vrcholit letos v září na 4 %. Slabší byla i dnešní data z německého trhu práce, která ukázala na jeho výraznější zchlazování.
V USA statistiky v tomto týdnu celkově překvapily spíše pozitivně. Růst HDP za Q1 23 byl ve třetím čtení revidován na 2 % mezičtvrtletně anualizovaně, což je o 0,7 pb více, než kolik činil druhý odhad. Lehce byla zvýšena i dynamika osobní spotřeby. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti se navíc navzdory očekávané stagnaci na 265 tis. snížil na 239 tis. Silnější data podpořil i šéf Fedu J. Powell, který na výročním setkání centrálních bankéřů v portugalské Sintře zopakoval výhled mediánu „dot plotu“, který ukazuje ještě dvojí 25bodové zvýšení základní úrokové sazby. Vyznění dat z prvních čtyř dnů týdne nicméně v pátek částečně korigovaly statistiky o vývoji osobních výdajů, které indikují oslabování tamní spotřebitelské poptávky.
Data z tuzemska potvrdila utlumený výkon domácí ekonomiky. Česká ekonomika podle třetího čtení HDP v Q1 23 mezičtvrtletně stagnovala (bez revize). Míra úspor v rámci nově zveřejněných sektorových účtů oproti Q4 22 (18,4 %) sice poklesla na 17,9 %, stále však zůstala zvýšená, když v předpandemickém období dosahovala v průměru zhruba 12 %. Zhoršení v červnu zaznamenala důvěra v tuzemskou ekonomiku, přičemž nejvýraznější pokles byl zaznamenán v průmyslu (více zde: https://bit.ly/3XrPvYv) Zápis ze zasedání ČNB zopakoval záměr držet úrokové sazby na současné úrovni po delší dobu, zatímco trhy stále zaceňují snížení repo sazby do konce roku o cca 75 bb (více zde: https://bit.ly/3CRjgJ5).
Pozitivní vyznění dat z USA a jestřábí rétorika z Fedu přispěly k nárůstu zámořských tržních úrokových sazeb. Křivka dolarových sazeb tento týden vzrostla o 12-20 bb s výraznějším nárůstem na kratších splatnostech. Přestože eurové sazby se zvýšily méně, dolar se v páru s eurem v pátek odpoledne obchodoval v blízkosti pondělních úrovní, poblíž 1,09 USD/EUR. Měny středoevropského regionu tento týden ztrácely. Nejvýrazněji v páru s eurem oslabil maďarský forint (o 0,6 % na 372,3 HUF/EUR), následovaný českou korunou (0,3 % na 23,75 CZK/EUR) a polským zlotým (0,2 % na 4,44 PLN/EUR).
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?