Radomír Jáč (Generali Investments)
Makroekonomika  |  30.06.2023 14:09:50

Zpřesněné údaje o výkonu české ekonomiky za letošní první čtvrtletí potvrdily mezičtvrtletní stagnaci HDP

Zpřesněné údaje o výkonu české ekonomiky za letošní první čtvrtletí potvrdily mezičtvrtletní stagnaci HDP (tedy posun 0,0 % mezičtvrtletně), meziroční pokles HDP byl ovšem mírně prohlouben z původně uváděných 0,4 % na 0,5 %.

Zároveň byl revidován růst HDP za celý rok 2022 z dosud uváděných 2,5 % na 2,4 %.

 

Základní obrázek situace v české ekonomice se ale po aktuálním zpřesnění údajů o HDP za letošní první čtvrtletí nemění: v meziročním vyjádření výrazně klesá spotřeba domácností, která je hlavním tahounem meziročního poklesu HDP.

V letošním prvním čtvrtletí přispěly k meziročnímu poklesu HDP také zásoby a hrubá tvorba fixního kapitálu.

Kladný příspěvek k meziročnímu výkonu HDP měl naopak zahraniční obchod a také růst vládní spotřeby.

Na spotřebitele i v letošním prvním čtvrtletí nadále nepříznivě dopadala vysoká inflace, která vedla k propadu jejich reálných příjmů a vše vyústilo do poklesu spotřeby domácností jak v meziročním, tak v mezičtvrtletním vyjádření.

 

Zároveň byly zpřesněny statistiky národních účtů za uplynulé dva roky a celoroční růst HDP za rok 2022 je nyní hlášen na úrovni 2,4 %, když dosavadní údaje uváděly loňský růst HDP na úrovni 2,5 %.

Tahounem růstu české ekonomiky byla v loňském roce většina hlavních položek na straně výdajů: tedy čisté exporty, vývoj stavu zásob, hrubá tvorba fixního kapitálu (tj. investiční výdaje) a také spotřeba vlády. Negativní vliv na výkon HDP měla v loňském roce klesající spotřeba domácností.

Pro letošní rok i nadále očekávám mírný celoroční růst HDP v oblasti 0,3 %, přičemž hlavním tahounem růstu by měl mít zahraniční obchod, zatímco spotřeba domácností bude mít negativní vliv na celoroční výkon české ekonomiky i letos.

 

Důležitou součástí dnes zveřejněných údajů za letošní první čtvrtletí jsou statistiky sektorových účtů, jež popisují situaci domácností a firem z pohledu jejich příjmů, výdajů a úspor.

V případě domácností pokračuje pokles reálných příjmů, což v situaci vysoké inflace není překvapivé a spotřeba domácnostní následně klesá.

 

Úhrn reálných peněžních a nepeněžních příjmů domácností na jednoho obyvatele v letošním prvním čtvrtletí propadl meziročně o 9,6 % a v mezičtvrtletním vyjádření ztratil 1,2 %.

Reálná spotřeba na obyvatele meziročně klesla o 7,6 %, mezičtvrtletní pokles reálné spotřeby činil 2,6 %.

 

Míra úspor domácností v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o 1,6 procentního bodu na úroveň 17,9 %, mezičtvrtletně ovšem klesla o 0,6 procentního bodu a byl tak přerušen mezičtvrtletní nárůst míry úspor domácností pozorovaný v předchozích dvou čtvrtletích.

Vývoj míry úspor domácností, tedy její mezičtvrtletní pokles vykázaný za letošní první tři měsíce, není překvapivý.

Na straně domácností klesly obavy z vývoje cen energií a z výhledu jejich vlastní finanční situace a domácnosti tak byly ochotny utratit část dříve naspořených finančních rezerv.

Pokles míry úspor domácností lze očekávat i do dalších čtvrtletí, což by vedlo k tomu, že se spotřeba domácností bude vyvíjet relativně lépe než jak by naznačovaly jejich reálné příjmy.

 

Na straně nefinančních podniků v letošním prvním čtvrtletí míra zisku mezičtvrtletně mírně vzrostla na úroveň 48,6 %, v meziročním vyjádření byla vyšší o 3,1 procentního bodu.

V letošním první čtvrtletí se míra zisku nefinančních podniků zvýšila mezičtvrtletně o 0,2 procentního bodu, podobně jako v loňském závěrečném čtvrtletí.

Z pohledu krocení inflačních tlaků v ekonomice by bylo dobrou zprávou zastavení růstu ziskových marží podniků, neboť by šlo o náznak, že strana poptávky již nechce akceptovat další výrazné nárůsty cen.

 

Míra investic nefinančních podniků v závěrečném čtvrtletí klesla z 28,5 % na 27,2 %.

V situaci, kdy došlo k ochlazení celkového výkonu české ekonomiky vyjádřeno ukazatelem HDP, není míra poklesu investic nefinančních podniků překvapivá.

Pokud se ale potvrdí předpoklad nastartování mezičtvrtletního růstu HDP počínaje letošním druhým čtvrtletím, tak by se následně mohla vydat nahoru i míra investic nefinančních podniků.

Radomír Jáč

Radomír Jáč

Radomír Jáč působí na kapitálových trzích již dvacet let, a to s praxí na pozici hlavního analytika v předních investičních bankách a asset management společnostech aktivních na středoevropských trzích. Profesně pokrývá makroekonomický vývoj včetně měnové a rozpočtové politiky, vývoj měnových kurzů či výnosů vládních dluhopisů, především ve středoevropském regionu (včetně české ekonomiky) a v eurozóně. Vystudoval VŠE v Praze se zaměřením na hospodářskou a sociální politiku, ekonomické teorie a finanční trhy. Volný čas dělí mezi své nejbližší, běh a literaturu.


Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.

Logo Generali

nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.

Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.



Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

Út 10:56  Růst zadarmo se v Americe vyčerpal. Trump může přísnou imigrační politikou… Investicniweb.cz (Investičníweb, s.r.o.)
Út 10:42  Obchod, důvěra a kriminál Research (Česká spořitelna)
Út   9:41  Americké indexy na začátku týdne mírně posilovaly Research (Česká spořitelna)





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688