36 poskytovatelů půjček. Se 23 z nich si neradno začínat…
Index odpovědného úvěrování má za sebou další kolo hodnocení krátkodobých půjček. Tentokrát na 20 tisíc korun, se splatností jeden měsíc (u bank hodnotili autoři kontokorent a kreditní kartu bez bezúročného období). Na stupních vítězů je pestro: banky sólo rozhodně nemají.
Jednorázově splatná půjčka je riziko
Člověk v tísni, který pravidelně vydává Index odpovědného úvěrování, jej letos ošperkoval jasným závěrem: „Jednorázově splatná půjčka je riziko.“ Připomeňme, že index slouží jako komplexní vodítko, podle nějž se lidé mohou zorientovat v krátkodobých půjčkách. To může usnadnit výběr konkrétní půjčky, neboť zájemci o úvěr předem znají cenu v korunových položkách.
Právě korunové vyjádření ilustruje nákladovost úvěru mnohem jasněji než vyjádření procentní. Vedle ceny se u každé půjčky hodnotí ještě transparentnost a procesní vstřícnost, včetně zkoumání úvěruschopnosti. Výsledkem je celkový index vyjádřený počtem hvězdiček. Čím více hvězd (max. 4), tím výhodnější a bezpečnější půjčka (resp. poskytovatel) je.
36 poskytovatelů, ale jen 13 z nich je „v pohodě“
Podle tiskového vyjádření Člověka v tísni ukázal letošní index odpovědného úvěrování, že: „Čtyři nebo tři hvězdičky získalo 13 poskytovatelů, kteří nabízejí solidní služby, a lze si u nich vzít menší půjčku poměrně bezpečně. Dvě hvězdy má 5 společností, které se chovají i třeba transparentně, ale poskytují úvěry za vysoké ceny. K těm zajít ve finanční tísni už nedoporučujeme, stejně tak jako v případě dalších 18, které získaly pouze jednu hvězdu nebo dokonce žádnou.“
20 tisíc na jeden měsíc: někde za 300 Kč, jinde za 9 tisíc
Stejnou věc můžete koupit za 300 Kč nebo za 9 000 Kč. Kterému obchodu dáte přednost? Většina lidí obchodu s inzerovanou cenovkou 300 Kč. Jenže u půjček to tak snadné není, výsledná cena totiž při výběru tolik nekřičí.
Nejlevněji získáte 20 tisíc na jeden měsíc od Air Bank, a to formou kontokorentu (povoleného přečerpání). Nejdráž vás vyjde úvěr od Credit Portal, tady jde o klasickou půjčku do výplaty (resp. mikropůjčku).
Medailové pozice nepatří jen bankám
Přestože by většina z nás očekávala, že se v Indexu odpovědného úvěrování objeví na prvních místech jenom banky, opak je pravdou. První dvě místa sice bankám patří, ale na třetím místě se umístila společnost nebankovní. A které finanční domy jsou letos na stupních vítězů?
1. Air Bank
2. Česká spořitelna
3. Home Credit
(Téměř) srovnatelně s bankami mají nastaveny své úvěrové podmínky i další nebankovní společnosti, konkrétně: COFIDIS, Kamali či ESSOX. Jde o porovnání z pohledu odpovědného úvěrování, kam samozřejmě patří i cena, plus případné poplatky za odklad splátky, či sankce z prodlení.
Mezi bankami se dá nejvýhodnější půjčka (z pohledu odpovědnosti úvěrování) získat u Air Bank, za nejméně výhodnou označuje index půjčku 20 000 Kč od Komerční banky. U nebankovních společností vede Home Credit, nejméně hvězdiček získala Půjčka 7 a Rerum Finance.
Jednorázově splatné půjčka míří na domácnosti ve finanční tísni
Celé sdělení, ohledně výsledků dalšího kola hodnocení odpovědnosti úvěrování u vybraných poskytovatelů, je protkáno základní a závažnou informací: ty nejdražší půjčky s jednorázovou splatností jsou zacíleny na domácnosti ve finanční tísni.
Těch je v současnosti více než ještě zhruba před čtyřmi lety, tedy v době před nástupem pandemie a později prudce rostoucí inflace. V důsledku těchto událostí chudší rodiny nejen že nic moc neušetří, ale často končívají v mínusu. A reklama na jednorázově splatné půjčky má vyvolat dojem, že jimi se dá situace vyřešit.
Pomoc se nekoná, realita je jinde
Jenže skutečnost je diametrálně odlišná. Ne každý si uvědomuje, že pokud doteď nic neušetřil, stěží zvládne v příštím měsíci splatit nejen půjčenou částku, ale především navýšení o úroky a poplatky z úvěru. A že mohou činit téměř 50 % navíc, už bylo uvedeno (z půjčky 20 000 Kč se vrací 29 000 Kč).
„Jestliže jsem si nedokázal v minulosti vytvořit aspoň malou finanční rezervu, jaká je šance, že do měsíce splatím celý úvěr i s úroky? Pokud už si tedy musím vzít půjčku, lepší volbou jsou pravidelné splátky na šest či dvanáct měsíců,“ doporučuje David Borges, analytik Člověka v tísni a autor Indexu odpovědného úvěrování.
Pomoc státu pro nejzranitelnější domácnosti stále pokulhává
„Vyplácení příspěvku na bydlení se bohužel i nadále zpožďuje, a lidé bez finanční rezervy se tak ocitají v kritické situaci. Pokud si chtějí bydlení udržet, nezřídka sáhnou k půjčkám, a protože v bankách nepochodí, jejich jedinou možností bývají drahé nebankovní půjčky. Ne každá nebankovní společnost je problematická, ale pokud si lidé půjčí peníze s úrokem ve výši stovek procent, často mají problém úvěr splatit, a půjčky si prodlužují či si berou další,“ popisuje Borges typický pád do dluhové pasti.
Jenže největšími výdaji domácností jsou právě ty za bydlení. Na ně u chudých domácností padne více než 40 % celkových příjmů.
Trh s půjčkami se daří „tlačit“ správným směrem. I díky pravidelně zveřejňovaným výsledkům indexu
Na druhou stranu, pozitivní posun je přece jen znát. Vývoj indexu odpovědného úvěru v posledních letech ukazuje, že trh s půjčkami se kultivuje. Poskytovatelé naslouchají zpětné vazbě a upravují podmínky tak, aby lépe obstáli za odhalenou zástěrkou skutečnosti, co se týká nákladovosti, transparentnosti a vstřícnosti jejich služeb.
Lenka Rutteová
Lenka se zaměřuje na projekty v oblasti podpory finanční gramotnosti, zejména v osobních financích. Tématy, kterým se věnuje, jsou zejména půjčky, spoření, banking, kolektivní investování, či pojištění, zkrátka vše, v čem by se měl běžný občan být schopen (po finanční stránce) zorientovat. Během doktorátu na EkF VŠB-TU Ostrava a po jeho získání působila jako odborný asistent na téže fakultě, po mateřských dovolených se již plně věnuje psaní textů převážně z oblasti financí. Potkáte ji v magazínech zaměřených na finanční gramotnost, například na Hyperfinance.cz.
Bezvafinance s.r.o.
Společnost Bezvafinance s.r.o. je samostatným online zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů s licencí od České národní banky, soustředí se však i na ostatní osobní finance - ať už je to půjčka, hypotéka, spoření nebo pojištění. Cílem společnosti je nabídnout uživatelům možnost srovnávat nabídky ze světa osobních financí snadno, rychle a online. Jedním ze základních pilířů společnosti je vzdělávání široké veřejnosti na poli osobních financí a zvyšování finanční gramotnosti.
Více informací na https://www.bezvafinance.cz/.
Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kurzy historie, kurzovní lístek ČNB 23.11.2020, historie kurzů měn
- Srovnání půjček - sazby, podmínky, poplatky
- Kalkulačka splátky půjčky dle úroku
- Jaký je dnes státní svátek?
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Daňová přiznání - daňový kalendář 2021, kdy a co je potřeba udělat?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- 36 poskytovatelů půjček. Se 23 z nich si neradno začínat…
- 36 poskytovatelů půjček. Se 23 z nich si neradno začínat…
- Nebankovní půjčky již nadále nemusí být strašákem! Z 50 000 poskytovatelů jich zbyly desítky
- Zonky.cz je prvním poskytovatelem P2P půjček ve sdružení SOLUS
- Zonky.cz je prvním poskytovatelem P2P půjček ve sdružení SOLUS - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI