Bez technologií je americký trh možná „historicky“ levný
Goldman Sachs čas od času zveřejňuje valuační tabulku, která má z mého pohledu pro fundamentální investory vysokou uměleckou hodnotu. A trochu nabourává docela konsenzuální názor, podle kterého jsou americké akcie nyní docela drahé.
O tom, že poměry cen k ziskům jsou na US trhu historicky (opět) dost vysoko tu píšu poměrně často i já. Pokud totiž chceme nějak rychle fundamentálněji uchopit stav akciového trhu, nemá zase takový smysl hledět na ceny. Ale právě na to, kde jsou ceny relativně k nějakému měřítku výkonů firem. Tím mohou být zisky, tento týden jsem tu také psal o poměrech k tržbám (u velkých technologických firem). Zmíněná tabulka je na valuační násobky velmi výživná*, ukazuje je u celého indexu a mediánu akcií a percentilem indikuje současná hodnoty relativně k historii:
Zdroj: Twitter
V grafu jsem podtrh i poměr cen k provoznímu toku hotovosti. Jedním z hlavních kroků od něj k FCFE jsou investice firem. Pokud je pak tento poměr historicky mnohem výše, než poměr cen k FCFE, docela bych tvrdil, že příčinou jsou právě historicky nízké investice (relativně k cenám akcií a kapitalizacím firem).
Na trhu se pro valuace nejčastěji používá tzv. forward PE, které by na hodnotě 19,3 bylo historicky hodně vysoko. Nahoru jej táhnou zejména technologie a celkově se jeho hodnoty po rally posledních měsíců připisují i vizím týkajícím se potenciálu umělé inteligence. Naše dnešní tabulka není rozdělena na technologický sektor a zbytek trhu, ale dá se myslím se slušnou dávkou pravděpodobnosti říci, že i násobky založené na FCFE jsou výrazně taženy nahoru tímto sektorem podobně, jako násobky jiné. Je pak pravděpodobné i to, že zbytek trhu je svými FCFE valuacemi někde na historickém standardu, či dokonce pod ním.
Tedy suma sumárum: Trh jako celek historicky určitě levný není a to i z perspektivy poměru cen k FCFE. Nejde ale o míru, jakou by naznačovalo třeba PE. A trh bez technologií je nyní možná na historickém standardu, či pod ním.
*Spodní část tabulky ukazuje valuace měřené relativně k bezrizikovým výnosům reálným a nominálním a výnosům korporátních dluhopisů. A i zde vidíme značnou historickou našponovanost. Základem pohledu jsou tu přitom dividendové výnosy akciového trhu, což by nás mohlo svádět k úvahám, proč jsou akcie „na dividendách“ znatelně dražší, než na FCFE. Ale to možná někdy příště.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
13.11.2024 Pojištění elektromobilů kryje specifická rizika
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?