Odhlédnutí za 11. sympóziem k evropské paměti v Barceloně
Odhlédnutí za 11. sympóziem k evropské paměti v Barceloně
13.05.2023 / 15:49 | Aktualizováno: 16.06.2023 / 16:24
Mezinárodní skupina akademiků a odborníků z různých zemí diskutovala během tří dnů 9. – 11. května 2023 v Barceloně o významu a roli solidarity, rezistence a evropské paměti v kontextu minulých i současných konfliktů. Akce měla značnou českou účast, vystoupil zde mj. ještě jako ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský, dále pak možnosti Visegradského fondu nastínil výkonný ředitel VF Petr Mareš, hlavně v oblasti stipendií, a nechyběl ani vstup Šimona Krbce z Centra studií genocid Terezín.Honorární konzulát ČR v Barceloně figuroval jako jeden ze subjektů poskytujících záštitu akce.
Organizacemi, které 11. sympózium k evropské paměti uspořádaly na půdě Barcelonské univerzity, byly Evropská síť paměti a solidarity (ENRS – European Network Remebrance and Solidarity) a Evropská paměťová observatoř (EUROM – European Observatory on Memories). Cílem bylo prohloubit spolupráci mezi klíčovými institucemi a organizacemi, které se zabývají výzkumem evropských dějin 20. století, včetně uchovávání odkazu obětí a promítnutí uvedeného jak do pedagogických programů, tak např. do architektury pietních míst.
Sympózium poskytlo velmi užitečný prostor odborníkům z různých zemí, včetně ČR, Polska či Ukrajiny, ale např. i z Velké Británie, Rakouska, Finska a Slovenska, jak poukázat na potřebu dialogu o dějinách minulého století a zohlednit existující rozmanitosti v historických zkušenostech.
Konferenci zahájil blok „Odpor a solidarita“, během něhož proběhla živá diskuse mezi moderátorem Michaelem Žantovským, ředitelkou Nadace SIP (Seminario de Investigación para la Paz) Carmen Magallón a Piotrem Naimskim, který byl jedním ze zakládajících členů Výboru na obranu dělníků v Polsku. V rámci debaty Michael Žantovský připomněl odkaz Václava Havla, Jana Patočky a Václava Bendy („moc bezmocných“, „solidarita otřesených“, „paralelní polis“).
V další části akce vystoupil výkonný ředitel Visegrádského fondu Petr Mareš, který představil řadu stipendijních možností, které uvedený fond nabízí. Český vstup doplnil Šimon Krbec z Centra studií genocid Terezín, jenž poukázal na význam péče o historické objekty k uchování odkazu obětí, přičemž je klíčová i osvěta mladé generace. Poukázal také na roli umění jakožto prostředku univerzální komunikace. Za Slovensko vystoupil Matej Medvecký z Ústavu paměti národa.
Šimon Krbec a jeho příspěvek.
Konference v dalších blocích reflektovala zkušenosti španělského exilu, osobní dimenzi obětí, roli náboženství a církví, rezistenci utlačovaných, poslání literatury, pacifismus, boj proti diktatuře a v neposlední řadě i některé specifické architektonické projekty upomínkových monumentů. Je třeba kultivovat i schopnost naslouchat názorovým oponentům a podpořit vzdělání, včetně využívání nových technologií. Řeč přišla také na riziko zneužití historické paměti a narativů v politickém boji.
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada