Tisková zpráva - Poslanci požadují důkladné prošetření a záruky v případě zneužívání špionážního softwaru
Poslanci na základě rok trvajícího vyšetřování používání špionážního softwaru Pegasus a ekvivalentního špionážního softwaru prohlásili, že kvůli nelegálnímu používání špionážního softwaru „je v sázce samotná demokracie“, a vyzývají k jeho věrohodnému prošetření, legislativním změnám a lepšímu vymáhání stávajících předpisů, aby se zneužívání zabránilo. Usnesení bylo přijato 411 hlasy (97 bylo proti a 37 se zdrželo hlasování).
Doporučení Maďarsku, Polsku, Řecku, Kypru a Španělsku
Poslanci vyzvali Maďarsko a Polsko, aby vykonaly rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva a obnovily nezávislost justice a orgánů dohledu. Obě země by také měly zajistit, aby nasazení špionážního softwaru podléhalo zvláštnímu a nezávislému povolení soudu, zahájit věrohodné vyšetřování jeho zneužití a zajistit, aby občanům byly k dispozici odpovídající právní prostředky.
Řeckou vládu Parlament vyzval, aby „urychleně obnovila institucionální a právní záruky a aby je posílila“, zrušila všechny vývozní licence, které nejsou v souladu s unijní legislativou o kontrole vývozu, a respektovala nezávislost Řeckého úřadu pro bezpečnost komunikace a ochranu soukromí.
Kypr, který funguje jako centrum vývozu špionážního softwaru, by měl zrušit všechny vývozní licence, které neodpovídají legislativě EU. Španělské orgány by měly dohlédnout na to, aby bylo provedeno „úplné, spravedlivé a účinné“ vyšetřování, zejména 47 případů, u kterých zůstává nejasné, kdo nasazení špionážního softwaru schválil. Podle poslanců by Španělsko rovněž mělo zajistit skutečné právní prostředky pro osoby, které byly pomocí špionážního softwaru sledovány.
Jasné předpisy proti zneužití
Mají-li se nelegální praktiky za pomoci špionážního softwaru okamžitě zastavit, měl by se špionážní software podle poslanců používat pouze v členských státech, které jeho údajné zneužití důkladně prošetřily, jejichž legislativa odpovídá doporučením Benátské komise a judikatuře Soudního dvora Evropské unie a které vymáhají dodržování pravidel pro kontrolu vývozu.
Dále poslanci žádají zavedení pravidel využívání špionážního softwaru donucovacími orgány, jež by mělo být povoleno jen ve výjimečných případech za předem stanoveným účelem a po omezenou dobu. Jsou také toho názoru, že pokud neexistuje důkaz o páchání trestné činnosti, měla by být ze sledování vyňata data, na něž se vztahuje povinnost mlčenlivosti například ve vztahu právník-klient, data politických představitelů, lékařů či médií. V neposlední řadě pak navrhují povinné informování osob sledovaných za pomoci špionážního softwaru a osob, které sice nebyly přímo sledovány, ale jejich data byla zpřístupněna v rámci sledování někoho jiného. Žádají nezávislý dohled poté, co k tomu došlo, a jednotnou právní definici použití špionážního softwaru v zájmu národní bezpečnosti.
Technologická laboratoř EU a lepší odhalování slabin
Za účelem odhalování nelegálního sledování poslanci navrhují vytvořit technologickou laboratoř EU – nezávislou výzkumnou instituci, jež by měla pravomoc sledování prošetřit a která by poskytovala technologickou podporu včetně kontroly zařízení a forenzního výzkumu.
Zahraničněpolitický rozměr
Podle poslanců existují „přesvědčivé indicie“ o tom, že vlády Maroka a Rwandy provádějí špionáž vysoce postavených občanů EU včetně hlav států. Obecně proto požadují hloubkový přezkum vývozních licencí na špionážní software, přísnější vymáhání unijních pravidel pro kontrolu vývozu, společnou strategii EU a USA pro špionážní software a jednání s Izraelem a dalšími třetími zeměmi o uvádění špionážního softwaru na trh a pravidlech vývozu a záruky, že rozvojová pomoc EU nebude využívána k nákupu a používání špionážního softwaru.
Prohlášení zpravodajů
Předseda výboru Jeroen Lenaers (EPP, NL) po hlasování uvedl: „Špionážní software může být účinným nástrojem v boji proti zločinu. Pokud jej však vlády používají nesprávně, představuje obrovské riziko pro právní stát a základní práva. Místo jeho zákazu bychom měli zajistit, aby členské státy EU splňovaly určité požadavky, jako je účinné soudní povolení a nezávislý dohled, a aby používání špionážního softwaru bylo přiměřené a respektovalo právo EU. Nyní je na ostatních institucích EU, aby v této práci pokračovaly. My budeme nadále dohlížet na provádění našich doporučení.“
Zpravodajka Sophie In ‘t Veldová (Renew, NL) řekla: „Demokracie je o odpovědnosti. Špionážní software je součástí nástrojů autoritářů, kteří podkopávají demokracii, a je používán proti strážcům naší demokracie zde, v Evropě, na našem prahu. Očekávám, že Komise a Rada nám před letními prázdninami podají zprávu o tom, jak hodlají postupovat v návaznosti na jednotlivá doporučení. Zajistíme, aby byla provedena; tím práce začíná.“
Záznam tiskové konference zpravodajů, která se uskutečnila ve středu 14. června je k dispozici zde.
Kontakty:
Janne OJAMO
Press OfficerKontaktní údaje:- Telefonní číslo: (+32) 2 284 12 50 (BXL)
- Číslo mobilního telefonu: (+32) 470 89 21 92
- E-mail: janne.ojamo@europarl.europa.eu
- Twitterový účet: @EP_PegaInquiry
Hana RAISSI
Tisková atašéIva LAŇOVÁ
Tisková atašéMarkéta ŽIŽKOVÁ
Tisková atašé
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Výbor pro prevenci domácího násilí a násilí na ženách schválil podnět k ochraně obětí domácího a sexuálního násilí s ohledem na pandemii COVID-19
- Výbor pro prevenci domácího násilí a násilí na ženách schválil podnět k ochraně obětí domácího a sexuálního násilí s ohledem na pandemii COVID-19
- Výbor pro prevencí domácího násilí a násilí na ženách schválil Minimální multioborové standardy pro práci s dětskými oběťmi násilí v rodině
- Profit CZ: Podnikavé ženy v akci. Pořadatelem soutěže Podnikavá žena je AMSP ČR a Ženy s.r.o.
- Urážka mezi vojáky násilím nebo pohrůžkou násilí, § 379 - Trestní zákoník č. 40/2009 Sb.
- Poslední letošní zasedání Výboru pro prevenci domácího násilí a násilí na ženách
- Rozbor dopadů naplňování Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí (Istanbulské úmluvy)
- Urážka vojáka stejné hodnosti násilím nebo pohrůžkou násilí, § 380 - Trestní zákoník č. 40/2009 Sb.
- Urážka mezi vojáky násilím nebo pohrůžkou násilí, § 379 - Trestní zákoník č. 40/2009 Sb., porovnání znění k 23.8.2013
- Výbor pro prevenci domácího násilí a násilí na ženách navrhuje vznik nové pracovní skupiny
- Urážka vojáka stejné hodnosti násilím nebo pohrůžkou násilí, § 380 - Trestní zákoník č. 40/2009 Sb., znění k 1.1.2013
- Tisková zpráva k zasedání Výboru pro prevencí domácího násilí a násilí na ženách dne 12. prosince 2019
Prezentace
16.12.2024 Vybrali jsme TOP 5 dárků ze světa technologií.
12.12.2024 Český trh zaplavily extrémně zlevněné Samsungy.
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory