Bartoš v japonském parlamentu: Budoucnost regionálního rozvoje je v digitalizaci
Vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš jednal v japonském parlamentu o možnostech revitalizace venkova a podpoře digitální společnosti. Setkal se se členy významné obchodní federace Keidanren a později také s japonským ministrem pro místní rozvoj Naoki Okadou. Odpoledne si v Kawasaki prohlédl kvantový počítač firmy IBM a navrhl spolupráci na výzkumu v oblasti kvantových technologií.
Výbor má kromě digitalizace společnosti na starosti takérozvoj regionů nebo politiku mládeže. Během setkání Bartošovi představil iniciativu japonské vlády Vision for a Digital Garden City Nation, která má za cíl zvrátit trend odlivu lidí do velkých měst. „Vysokorychlostní internet má být v Japonsku dostupný úplně všude, i v té nejzapadlejší vesnici. Lidé dostanou možnost absolvovat různé IT kurzy, aby jich co nejvíce mohlo pracovat na dálku a nemuseli se stěhovat. Doručování zásilek budou mít na starosti drony, zemědělství se zase opře o smart technologie a umělou inteligenci. Tyto a další kroky by postupně měly umazat rozdíly v příležitostech, které nabízí přeplněné megalopole s desítkami milionů lidí a přeci jen klidnější život na venkově. Z Japonska by se podle této vize mělo stát jedno velké „digitální zahradní město,“ řekl Ivan Bartoš.
Vicepremiér poté jednal se zástupci hlavní obchodní federace Keidanren, která sdružuje největší japonské společnosti. Organizace vznikla už v roce 2002 a tvoří ji 1461 společností, 109 průmyslových sdružení a 47 regionálních poboček. Společně se členy české podnikatelské mise mluvili hlavně o posílení obchodní spolupráce se zaměřením na digitalizaci a e-commerce. Se zástupci Keidanrenu se loni v říjnu setkal i premiér Petr Fiala.
Vrcholem dne byla návštěva Kawasaki Business Incubation Center, výzkumného centra pro kvantovou technologii. Tato přelomová oblast vědeckého výzkumu slibuje mnohonásobně rychlejší výpočetní techniku a může mít dalekosáhlé důsledky pro mnoho odvětví od farmacie po kyberbezpečnost. Otevřením centra na Univerzitě Keió v roce 2018 zahájila Tokijská univerzita partnerství se společností IBM. Japonští vědci díky němu získali kvantový systém IBM Quantum System One – první plně integrovaný komerční kvantový počítač na světě. Japonsko investuje do kvantových technologií velké prostředky, až 700 milionů dolarů ročně.
Bartoš zdůraznil, že v technologii vidí obrovský potenciál jak pro světovou ekonomiku, tak pro společnost celkově. Oblast výzkumu označil za jednou z nejdůležitějších oblastí budoucí spolupráce. Japonská kvantová strategie a investice mají podle něj významný dopad na ekonomickou bezpečnost země a vytváří výjimečné příležitosti pro tamní průmysl. Připomněl i dobrou pozici Česka v kvantových technologiích a možnosti mezinárodní spolupráce v této sféře. „České akademické výsledky se zaměřením na kvantové technologie jsou ve světě dobře známé. Máme skvělé univerzitní vzdělávací programy, jsme zapojeni do mezinárodních konsorcií. Teď je potřeba ve výzkumu a využití kvantových technologií propojit státní, akademickou a průmyslovou sféru, podpořit vznik inkubátorů a hubů a vyjednávat se strategickými partnery, jako je třeba právě IBM,” řekl vicepremiér.
Ministr Bartoš si později vyměnil zkušenosti s japonským ministrem pro místní rozvoj Naoki Okadou. „Jsem za tato osobní setkání nesmírně vděčný – je to dobrá příležitost, jak získat jiný pohled na věc a zároveň druhé straně ukázat to dobré, co naše země může nabídnout," řekl ministr. Probrali aktuální výzvy regionálního rozvoje, digitalizace i světovou výstavu EXPO 2025 v Ósace. „Představíme Česko jako místo, kde se vyplatí investovat, studovat nebo ho jen navštívit. Našim firmám účast na výstavě pomůže získat příležitosti v celém asijsko-pacifickém regionu,” dodal.
Na večerní recepci v prostorách českého velvyslanectví v Tokiu poděkoval Ivan Bartoš velvyslanci Martinovi Tomčovi a celému týmu českého zastoupení za přípravu státní návštěvy. Během recepce také zástupci Asociace českých herních vývojářů podepsali dohodu o spolupráci se se svými japonskými kolegy z organizace Computer Entertainment Suppliers.
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?