Martin Pohl (Generali Investments)
Okénko investora  |  12.06.2023 14:08:10

Světová banka je ve srovnání s IMF opatrnější. Pro letošní i příští rok očekává výrazně pomalejší růst globální ekonomiky

Světová banka je ve srovnání s IMF opatrnější. Pro letošní i příští rok očekává výrazně pomalejší růst globální ekonomiky. IMF ve své dubnové prognóze očekával růst 2.8% oproti 2.1% očekávaných Světovou bankou a pro příští rok 3%  oproti 2.4% dle Světové banky. Relativně by se mělo dařit jihovýchodní Asii, kde by hlavním tahounem mělo být oživení čínské ekonomiky podpořené odbouráním covidových omezení a agresivní podporou čínské vlády a centrální banky. Naopak obtížný rok čeká latinskou Ameriku, střední a východní Evropu. Zde by měl dominovat negativní dopad utahování měnové politiky na evropskou a americkou ekonomiku, které představují hlavní exportní trhy pro tyto regiony. Nutno podoktnout, že na steč inflace vyrazily i centrální banky většiny zemí v těchto regionech, Českou republiku nevyjímaje. Její pokles by mohl otevřít dveře pro uvolnění měnové politiky, které by mělo podpořit ekonomické oživení u nás i v okolních zemích v příštích dvou letech.

 

Světová banka se obává přelivu turbulencí z finančních trhů do rozvíjejících se ekonomik, které v minulosti často trpěly v podobných situacích více než vyspělé ekonomiky, kde potíže vznikly. Rozvojové země pak mohou být opět nuceny to procyklického utahování domácí měnové a fiskální politiky, což může znásobit sociálně vypjatou situaci v těchto zemích. Další riziko je neustupující inflace, která by centrální banky donutila k dalšímu zpřísnění měnové politiky a ignorování souvisejících rizik pro růst a finanční stabilitu.

 

Světová banka si všímá i negativního trendu klesajícího potenciálního růstu světové ekonomiky, který se týká bohatých i chudých zemí. Zatímco v první dekádě tohoto tisíciletí se dle odhadu Světové banky tempo růstu potenciálního produktu pohybovalo okolo 6 %, nyní to jsou jen 4 %. To znamená menší koláč pro rozdělení mezi rychle rostoucí obyvatelstvo těchto zemí, což může zvýšit jejich politickou a sociální nestabilitu.

Patrik Hudec

Martin Pohl

Martin Pohl má za sebou osmnáct let na pozici makroekonomického analytika společnosti Generali Investments CEE, kde nese zodpovědnost za analýzu vývoje ekonomik a finančních trhů Spojených států amerických, Slovenska, Ruska a Turecka s důrazem na měny a dluhopisy. V rámci společnosti se dále podílí na tvorbě investičních strategií a poskytuje podporu při správě klíčových portfoliích. Vystudoval VŠE se zaměřením na hospodářskou politiku, ekonomické teorie a finanční trhy. Na stejné univerzitě získal i titul Ph.D. v oboru finance. Volný čas věnuje hlavně péči o dceru a mezi jeho zájmy patří četba a rekreační sporty jako běh, jóga či fitness.


Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.

Logo LYNX

nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.

Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.



Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

St 14:59  Benzín a nafta zlevní. Víme kdy! Petr Lajsek (Purple Trading)
Po 10:40  Spotřebitelská inflace (říjen 2024) Miroslav Novák (AKCENTA CZ)
08.11.2024  Výhra Trumpa a její dopad na investice v Evropě Radoslav Jusko (Ronda Invest)
08.11.2024  Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení? Olívia Lacenová (Wonderinterest Trading Ltd. )






Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688