Česko opouští recesi jako “princezna Koloběžka první” - Rozbřesk
Česká ekonomika jako by připomínala známou “princeznu Koloběžku” z pohádky Jana Wericha – ustrojená neustrojená, obutá neobutá, učesaná neučesaná… Na jednu stranu opouští pomalu ale jistě spotřebitelskou recesi a zdá se, že domácnostem se díky napjatému trhu práce a rychlému nominálnímu růstu mezd blýská na lepší časy. Na druhé straně se však stahují nová mračna nad zahraničním obchodem a investicemi - dvěma pozitivními motory českého hospodářství posledních kvartálů. Zatím věříme, že půjde spíše o dočasnou oblačnost. I tak ale bude mít za následek, že oživení v druhé polovině roku bude nevýrazné a za celý rok 2023 bude české hospodářství v zásadě stagnovat.
O horšících se vyhlídkách pro zahraniční obchod jsme již několikrát psali - ukazují na ně domácí i zahraniční předstihové ukazatele. Indexy nákupních manažerů v průmyslu v Česku i v Německu v květnu potvrdily další zhoršení zahraniční poptávky, které odráží na jedné straně globální efekt vysokých cen, na straně druhé celkově slabší globální poptávku po zboží s koncem pandemie COVID19. I podle PMI však výrobní inflace začíná postupně odeznívat, což by mělo časem pomoci zahraniční poptávku stabilizovat.
Pokud se jedná o investice, tak jejich vývoj v Česku zaostal za našim očekáváním již v prvním kvartále 2023. Investice mezikvartálně reálně poklesly zhruba o 1,7 %, a to zejména kvůli investicím do budov. Ty jsou slabé v důsledku zamrzlého realitního trhu i vyšších nákladů na financování a v dohledné době pravděpodobně nelze čekat rychlý obrat k lepšímu. Na druhé straně pozitivní zprávou je, že řada dalších klíčových investic - například do strojů, ICT nebo do vozových parků dál rostla. Celková hrubá tvorba kapitálu ovšem poklesla na začátku roku ještě výrazněji než samotné investice (o více než 8 %), a to především kvůli výrazné redukci podnikových zásob. Tady se opět jedná o dědictví pandemie COVID 19, která vedla nejen v Česku k výraznému nárůstu “bezpečnostních zásob” - jejich tvorba přispívala v roce 2021 k dynamice HDP až 6procentními body a jejich současná redukce naopak začíná z dynamiky HDP rychle ukusovat. Dobrou zprávou opět je, že “bolehlav” z normalizace zásob bude na českou ekonomiku dopadat pouze dočasně.
*** TRHY ***
Silná čísla z amerického trhu práce a vyšší americké sazby nejsou pro korunu nakonec úplně povzbudivé - česká měna se drží v okolí 23,70 EUR/CZK. Pokud dnešní mzdová dynamika za první kvartál skončí v blízkosti 10 % (lehce nad prognózou ČNB), může to teoreticky koruně lehce pomoci. Budou to totiž právě dnešní mzdy, které napoví, jak “vážná” debata se v červnu povede ohledně dalšího růstu úrokových sazeb.
Eurodolar
Silná data z amerického trhu práce sice přinesla růst delších dolarových sazeb, avšak již nedokázala nepřeklopit debatu ve prospěch červnového zvýšení sazeb Fedu. Eurodolar tím pádem vyčkává i nadále u úrovně 1,07.
Tento týden bude z pohledu dat i komunikace centrálních bankéřů daleko méně zajímavý. V podstatě nejdůležitější americké makro-číslo se dozvíme dnes odpoledne a bude jím nálada v americkém sektoru služeb (index ISM).
Akcie
Technologie vedou letošní rally ve velkém stylu. Pomyslnou vadou na kráse však stále může být skutečnost, že za růstem v indexu S&P 500 stojí pouhých 7 titulů v čele s Microsoftem a Nvidií. Významné zisky v pátek zaznamenaly cyklická i necyklická spotřeba – rostly např. akcie Tesly, GM nebo Ford, nebo akcie retailových obchodníků (Macys, Kohls). Dařilo se bankám, díky rostoucí ceně ropy (+3 %) i energetickým titulům, farmaciím i průmyslovým titulům. Výjimkou byly akcie operátorů A&T (-4 %), Verizon (-3,5 %) nebo T-Mobile (-7,5 %). Amazon podle serveru Bloomberg údajně plánuje spojit síly s firmou Dish Network. Akcie Dish poskočily o 16 výš, akcie Amazon si připsaly přes 1% zisků. Wall Street závěr: Dow Jones +2,12 %, S&P 500 +1,45 %, Nasdaq Composite +1,07 %.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Příspěvek na péči 2024 - kalkulačka: výška příspěvku na péči zůstává stejná jako v roce 2022 a díky inflaci si za příspěvek poživatelé pořídí méně slu
- Česko opouští recesi jako “princezna Koloběžka první”
- Česko opouští recesi jako “princezna Koloběžka první” - Rozbřesk
- Pillow jako první nabídne povinné ručení pro koloběžky
- Perly týdne: Zisková recese 2019, FAANG jako Cisco a Česko s 7,4 milionu obyvatel
- Nejde ani tak o inflaci v recesi jako o recesi v inflaci
- O2 začalo jako první v Česku komerčně nabízet 5G
- Vodafone získal jako první v Česku certifikát, že má svůj software pod kontrolou
- Česko jako první v EU spouští Modernizační fond, konkrétně tzv. předregistrační výzvy
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory