Evropská komise zahajuje proces hodnocení programu Erasmus+
Cílem hodnocení je posoudit, zda program Erasmus+ přináší očekávané výsledky, reflektovat jeho účinnost a relevanci, ale také zhodnotit nové iniciativy a zavedená opatření. Za tímto účelem chce Komise získat zpětnou vazbu od co nejširšího spektra respondentů. Výstupy hodnocení budou využity pro zlepšení stávajícího programu (2021–2027) a zejména jako doporučení pro přípravu nadcházejícího programu po roce 2027.
Hodnocení se týká všech vzdělávacích sektorů, klíčových akcí a horizontálních priorit programu. Bude přitom sledovat dopad na více úrovních: na úrovni jednotlivce, organizací a systémový dopad na politické úrovni. Hodnocení aktuálního období se primárně zaměří na krátkodobé účinky, hodnocení minulého programu na dlouhodobé dopady.
Komise prozkoumá účinnost programu, relevanci priorit i nových iniciativ
Zkoumána bude celková účinnost programu, ale také opatření v konkrétních oblastech (např. začleňování a rozmanitost, klima) či možnosti zjednodušení (např. zavedení jednorázových příspěvků v projektech spolupráce). Dále bude věnována pozornost účasti nejvzdálenějších regionů v programu, dopadu akcí Jean Monnet na posilování evropských hodnot nebo zkušenostem v kontextu pandemie COVID-19 a války na Ukrajině, a to zejména s ohledem na posouzení potřeb větší reaktivity a flexibility programu.
Komise nastavila pět hodnotících kritérií:
- účinnost opatření vzhledem k dosažení cílů programu (vč. případných nezamýšlených účinků),
- relevance cílů programu (zda stále odpovídají současným a budoucím potřebám),
- soudržnost programu s jinými programy, iniciativami a politikami (na národní i EU úrovni),
- účinnost programu (včetně možností dalšího zjednodušení a snížení administrativní zátěže),
- evropská přidaná hodnota (ve srovnání s tím, čeho by mohlo být dosaženo na vnitrostátní a/nebo regionální úrovni).
Konzultační strategie a aktivity, do kterých se můžete zapojit
Prvním krokem konzultačního procesu byla výzva k předložení informací v roce 2022. Následovat bude veřejná online konzultace, cílené konzultace a řada dalších aktivit. Na provádění hodnocení Komise najala externí firmu, která byla zodpovědná i za poslední evaluaci.
Veřejná konzultace bude probíhat prostřednictvím dotazníku na webu Have your say, kde bude otevřena alespoň 12 týdnů a zpřístupněna ve všech úředních jazycích EU. V současné chvíli Komise odhaduje otevření konzultace v průběhu července a uzavření v průběhu října. Zapojit se do ní může kdokoli, na platformu bude také možné nahrát stanoviska.
Dále se uskuteční cílené konzultace s klíčovými zúčastněnými stranami na národní, evropské i mezinárodní úrovni. V plánu je také hned několik průzkumů – jednak průzkum mezi účastníky vzdělávacích mobilit mapující dopad na jednotlivce/organizace zapojené do programu, dále průzkum zaměřující se na nezapojené účastníky, který poskytne data pro srovnávací analýzu, nebo průzkum učený sociálně-ekonomickým aktérům. Dalšími aktivitami budou online behaviorálníexperiment či případovéstudie. O plánovaných aktivitách bude Komise informovat na svých stránkách a sociálních sítích.
Členské státy přispějí národními zprávami
Další důležitou součástí hodnocení bude analýza národníchzpráv. Členské státy EU jsou povinny v průběhu první poloviny roku 2024 předložit Komisi zprávu o provádění a dopadu programu ve své zemi.
Hodnocení stávajícího a minulého programu je ukotveno v nařízení o programu Erasmus+. Z tohoto právního dokumentu vyplývá, že Evropská komise musí provést průběžné hodnocení programu Erasmus+ (2021–2027) a zároveň závěrečné hodnocení předcházejícího programu (2014–2020) do 31. prosince 2024. Hodnotící zpráva bude následně předložena Evropskému parlamentu, Radě EU, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů.
Erasmus+ CZELO 2023_CZELO_Era+ logo Off Průběžné hodnocení aktuálního programu a závěrečné hodnocení programu z let 2014–2020 bude probíhat do konce roku 2024.Poslední zprávy z rubriky Studium:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Stanovisko odboru klinických hodnocení léčivých přípravků SÚKL k probíhajícím klinickým hodnocením a k ještě nezahájeným klinickým hodnocením v souvislosti s COVID-19
- Programátor Automatizace Výrobních Procesů, Vizualizace Procesů - Volná pracovní místa
- Programátor/Ka Plc, Scada, Hmi - Automatizace Výrobních Procesů, Vizualizace Procesů - Volná místa
- Programátor Automatizace Výrobních Procesů, Vizualizace Procesů - Volná pracovní místa
- Posuzovatel zpráv bezpečnosti hodnocených přípravků v Oddělení klinického hodnocení léčiv
- Program Zelená úsporám se přeruší, program je příliš úspěšný
- Komise pro cenné papíry - přehled činnosti Komise za březen 1999
- Komise pro cenné papíry - strategické cíle Komise pro cenné papíry
- Nároky členů okrskových volebních komisí a zvláštních okrskových volebních komisí, § 60 - Zákon o volbě prezidenta republiky č. 275/2012 Sb.
- Komise pro cenné papíry - rok činnosti Komise pro cenné papíry
- Sčítání hlasů okrskovou volební komisí a zvláštní okrskovou volební komisí, § 49 - Zákon o volbě prezidenta republiky č. 275/2012 Sb.
- Předpoklady členství v Komisi a zánik členství v Komisi, § 52 - Zákon o audiovizi č. 496/2012 Sb.
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpověď - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory