Vývoj na devizovém trhu – ranní zprávy 02.06.2023
Klíčové události
- ČR: Index PMI ve výrobním sektoru v květnu stagnoval na 42,8 bodu. Schodek státního rozpočtu se na konci května prohloubil na 271,4 mld. korun.
- Eurozóna: Index PMI ve výrobním sektoru v květnu finálně poklesl na 44,8 z dubnových 45,8 bodu. Spotřebitelské ceny HICP v květnu předběžně 0 % m/m a +6,1 % r/r a v jádrové složce +0,2 % m/m a +5,3 % r/r. Míra nezaměstnanosti v dubnu poklesla na 6,5 % z březnových 6,6 %.
- Polsko: Index PMI ve výrobním sektoru v květnu vzrostl na 47 z dubnových 46,6 bodu.
- USA: V květnu bylo podle ukazatele ADP vytvořeno 232 tis. nových pracovních míst v soukromém sektoru. Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti do 27/5 mírně vzrostly na 232 tis. Index ISM ve výrobním sektoru v květnu mírně pokles na 46,9 z dubnových 47,1 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
- EURCZK: Koruna vůči euru včera posílila a vrátila se pod hladinu 23,70 CZK/EUR. Z domácích makroekonomických statistik byl zveřejněn index PMI ve výrobě za květen, který vůči dubnu stagnoval na 42,8 bodu. Očekávali jsme ještě mírně horší výsledek, což však nic nemění na skutečnosti, že se hodnota PMI nachází i nadále hluboko pod neutrální hladinou 50 bodů a signalizuje kontrakci výrobního sektoru. Základní body se nemění – dále klesá výroba, nové zakázky, zaměstnanost i zásoby. A v neposlední řadě klesají ceny – ceny vstupů nejrychleji od r. 2009 a nově i ceny výstupů a to poprvé od října 2020. Povzbudivé nejsou ani květnové výsledky PMI v Německu. Abychom nekončili úplně pesimisticky, tak alespoň výhled průmyslových podniků na příštích dvanáct měsíců zůstává poměrně optimistický. Schodek státního rozpočtu se dále prudce prohlubuje – na konci května již 271,4 mld. korun, což je historicky nejhorší výsledek.
- USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna včera posílila zpět k hladině 22 CZK/USD a vymazala středeční ztráty. Vůči polskému zlotému se pohybovala v rozmezí 5,21 – 5,24 CZK/PLN.
- EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se včera maďarský forint vůči euru pohyboval v rozmezí 370 – 371 HUF/EUR. Polský zlotý v závěru dne posílil pod hladinu 4,52 PLN/EUR.
- EURUSD: Na hlavním měnovém páru včera dolar oslabil a obchodování se vrátilo nad hladinu 1,07 USD/EUR. Dolaru vůbec nepomohla informace, že Fed pravděpodobně v červnu nezvýší úrokové sazby. Spotřebitelská inflace v eurozóně v květnu poměrně razantně zvolnila. V jádrové složce ceny vzrostly jen o 0,2 % m/m, zatímco v předchozích třech měsících se meziměsíční růst pohyboval kolem 1 %. Díky tomu zvolnila i meziroční dynamika jádrové inflace na 5,3 % z dubnových 5,6 %. Na základě jednoho nemá smysl dělat ukvapené závěry, ale v kombinaci s dalšímu ukazateli (výrobní inflace, ceny ropy a energií a vyhlídky pro ceny potravin) se podle nás vysoký růst cenové hladiny vyčerpal a nejbližší měsíce budou ve znamení zpomalující celkové inflace. Jak jsme psali včera, tak zvýšení úrokových sazeb ze strany Evropské centrální banky (ECB) může být v červnu nakonec skutečně poslední. Klíčovou makroekonomickou statistikou budou dnes odpoledne květnová čísla z amerického pracovního trhu (NFP).
Očekávaná data a události
- USA: Míra nezaměstnanosti a tvorba pracovních míst NFP (květen)
AKCENTA CZ
AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu a ve střední Evropě s více než 20 letou tradicí. Kromě výhodných individuálních kurzů pro nákup a prodej deviz a minimálních poplatků za zahraniční platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům (forwardové obchody a opce). Společnost aktivně působí také v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Rumunsku, Německu a Francii. Klientské portfolio tvoří více než 46 tisíc subjektů, převážně malých a středně velkých firem orientovaných na export nebo import. Je držitelem licence platební instituce a obchodníka s cennými papíry udělenou ČNB.
Více informací na: https://www.akcentacz.cz
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun
Iva Grácová, Bezvafinance
Inflace a její dopad na osobní finance: Jak se připravit na rok 2025?
Richard Bechník, Swiss Life Select