Ministři a ministryně zahraničí zemí EU jednali o podpoře Ukrajiny, západním Balkánu a situaci v oblasti Afrického rohu
V pondělí 22. května se v Bruselu konalo zasedání šéfů diplomacií zemí EU. Ministři a ministryně na Radě pro zahraniční věci jednali o několika důležitých tématech, mezi něž patřila další podpora Ukrajiny, otázka obcházení protiruských sankcí, porušování lidských práv v Íránu, situace v oblasti Afrického rohu, a také vztahy se zeměmi západního Balkánu. Českou republiku zastupoval ministr zahraničních věcí Jan Lipavský.
Jedním z hlavních témat diskuze byla ruská agrese vůči Ukrajině. Ministři a ministryně se soustředili zejména na otázku pokračující politické a materiální podpory Ukrajiny a na podobu sankcí vůči Rusku. Vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell ministry vyzval, aby urychlili dodávky a společné nákupy munice a zbraní pro Ukrajinu. Rada byla také informována o činnosti mise EU pro vojenskou pomoc Ukrajině (EUMAM Ukraine), která již splnila svůj původní cíl – vycvičit 15 000 ukrajinských vojáků, a je na dobré cestě k zdvojnásobení tohoto počtu do konce roku. Ministři diskutovali také o podobě jedenáctého balíčku sankcí, který má ztížit obcházení sankcí stávajících. V této souvislosti vystoupil zvláštní vyslanec EU pro sankce David O’Sullivan, který hovořil o své spolupráci s partnery ve třetích zemích.
Dále Rada rozhodla o uvalení omezujících opatření na dalších pět osob a dva subjekty, které jsou odpovědné za závažné porušování lidských práv v Íránu. Na seznam byl mimo jiné nově zařazen současný velitel zásahové policejní jednotky v Teheránu, která spadá pod íránské donucovací orgány, a také osoba spojená s případem zatčení a brutálního týrání právničky Maryam Arvinové za její činnost na obranu demonstrantů, která na následky zranění zemřela. Nově uvalené sankce se rovněž týkají mluvčího íránské policie a tajemníka íránské Nejvyšší rady pro kyberprostor. Sankční opatření zahrnují zmrazení majetku, zákaz cestování do EU a omezení přístupu k finančním prostředkům a hospodářským zdrojům.
Ministři a ministryně diskutovali také o situaci v oblasti Afrického rohu s důrazem na znepokojující situaci v Súdánu. Ministři potvrdili, že EU bude nadále usilovat o mezinárodní podporu s cílem ukončit konflikt, podporovat pevný rámcový plán pro jeho řešení pod africkým vedením a spolupracovat s partnery na nalezení vhodných mediátorů. Dalším tématem diskuze byl ekonomický a politický vývoj v Tunisku, ve Střední Asii a v Arménii a Ázerbájdžánu. Ministři se také sešli se svými protějšky ze států západního Balkánu.
Zdroj: Rada EU, MZV
The post Ministři a ministryně zahraničí zemí EU jednali o podpoře Ukrajiny, západním Balkánu a situaci v oblasti Afrického rohu appeared first on Euroskop.
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?